Anasayfa / Sarıkaya / BÜTÜNER TERMA BİMS HİZMETİNİZDE

BÜTÜNER TERMA BİMS HİZMETİNİZDE

İşletmeciliğini Bütüner kardeşlerin yaptığı Terma Bims hizmete açıldı. Eski Sanayi girişinde bulunan Terma Bims üretimi kendi bünyesinde bulunan makina parkında yapıyor. İlçemizde Bims üretimi yoktu. Eksikliğin farkına varan Osman Bütüner neden ilçemizde de bir Bims fabrikası olamasın diyerek yatırımını bu alanda yaptı. Bütüner kardeşler daha öncede biriket, büz gibi işler yapıyordu. Bütüner kardeşlerin ayrıca Mehmettepe mevkinde bir de taş ocağı var. Osman Bütüner zaten bu gibi işlerle uğraşıyorduk ve ilçemize Bims dışarı il ve ilçelerden geliyordu bu da nakliye masrafına neden oluyordu , vatandaşlarımızda Bims’i yüksek fiyatlardan alıyordu. Bizde Terma Bims markası adı altında bir fabrika kurmaya karar verdik ve bu işletmeyi kurduk. İlk üretimimizide gerçekleştirdik. Bims’i kendimiz ürettiğimiz için ucuza malediyoruz. Vatandaşlarımız fabrikamızdan direkt aracı olmadan doksan kuruşa Bims’i alabilir. Isteğe göre 4 veya daha çok oluklu özel üretim de yapıyoruz. Bims tuğlaya göre ısı ve ses yalıtımı olarak daha verimli diyen işletmeci Osman Bütüner sözlerine şöyle devam etti. Bims, Isı ve Ses Yalıtımlıdır,Üretim Teknolojisinin beraberinde hammadde olarak kullanılan bims (pomza), doğal özelliklerinden dolayı ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır. Depreme Dayanıklıdır (Sağlamdır) Bims (pomza) kullanılarak üretilen yapı elemanları diğer yapı elemanlarına göre daha mukavemetli olup, yüksek elastikiyet modülü sayesinde depreme son derece dayanıklıdır. (Deprem dalgası nedeniyle kırılmaya karşı esneklik katsayısı 70.000 kg/cm2′ dir). Betona göre 6 kat daha elastik olduğu için şokları, kırılma ve çatlamaya uğramadan daha kolay soğurabilir ve depreme karşı dayanım sağlar. Ekonomiktir,
İnşaatlarda duvar imalinde, diğer yapı elemanlarıyla yapılan duvarlarda kaba ve ince sıvaya ihtiyaç duyulurken, Blok bims dış duvarlarda tek kat sıva çözümünü getirdiği için ekonomiktir. Ürünlerin düzgün yüzeyli ve dekoratif görünümlü olmasından dolayı sıva yapmadan duvar yapılması da mümkündür. İç duvarlar direkt olarak alçı sıva ile sıvanmaktadır. Ayrıca düzgün yüzeyinden dolayı daha az sıva kullanımını sağlar. Yangına Dayanıklıdır Diğer yapı malzemelerine oranla yangına daha dayanıklıdır. Erime sıcaklığı yüksektir ve eridiğinde çevreye zararlı herhangi bir gaz çıkartmaz. Yangın zaralarını en aza indirir. (1100 0C yanma ısısında asgari 239 dakika alev almama, şekil ve boyut kaybetmeme ve duman çıkarmama özelliğine sahiptir. DIN 4102 Standartlarına göre ateşe dayanım tanımı : ‘Ateşe son derece dayanıklıdır. Doğaldır doğal malzeme ve çimento haricinde yabancı bir ürün eklenmediğinden dolayı Blok bims doğaldır. Ortam Nemini Dengeler Bünyesinde yüksek miktarda su buharı bulundurabilme, böylece nemlenmeme ve rutubetlenmeme özelliklerine sahiptir. Ayrıca, mekan içine doğal havalandırma yapabilme özelliğine de sahiptir. Gözenekli ve doğal yapısından dolayı nefes alan sağlıklı ve koku yapmayan mekanlar oluşturur.
Çevre Dostudur Blok bims yapımında son derece düşük bir enerji ihtiyacı söz konusudur. İhtiyaç duyulan sadece vibrasyon enerjisidir. Üretimde herhangi bir kimyasal veya biyolojik teknik kesinlikle kullanılmamaktadır. Herhangi bir atık söz konusu değildir. Ayrıca üretim esnasında işçi sağlığı bakımından herhangi bir tehlike kesinlikle bulunmamaktadır.
Hafiftir Blok bimsin diğer önemli bir özelliği de hafifliğidir. (Bims (pomza) in özgül ağırlığı ortalama 00.75 kg/dm3 , Blokbims in birim hacim ağırlığı ortalama 0.6 kg/dm3 ). Bina temeline binen yükü azaltır. Bitmiş duvar ağırlıkları göz önünde bulundurulduğunda, diğer yapı ürünleriyle yapılan duvarlara nazaran Blokbims le yapılan duvarlar daha hafiftir. Hassas Boyutludur BLOKBIMS yapı malzemeleri üstün teknolojinin verdiği imkanlar kullanılarak milimetrik duyarlılıkta üretilmektedir. Üretimin düzgün yüzeyli ve düzgün kenarlı olması duvar işçiliğinden ve sıvadan % 50 ye varan tasarruf sağlanmaktadır. Diyen Osman Bütüner bu hizmeti ilçe halkımızın nakiliye ödemeden kendileri ve bayilerinden ucuza temin edeceklerini de sözlerine ekledi. Bizde Bütüner kardeşlere ilçe ekonomisine katkıda bulundukları için teşekkür ederiz.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

TEŞEKKÜRLER GENÇ MÜDÜR

Bu topraklarda doğmuş bu topraklarda okumuş büyümüş, bizimle birlikte Sarıkaya’nın tozunu yutmuş, kışın ayazında arkadaşları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir