Anasayfa / Sarıkaya / Kaymakam Yasin Özcan Kariyer Planlama ve Meslek Tanıtım Etkinliğine Katıldı.

Kaymakam Yasin Özcan Kariyer Planlama ve Meslek Tanıtım Etkinliğine Katıldı.

İlçe Kaymakamı Yasin ÖZCAN Kariyer Planlama ve Mesleki Tanıtım etkinliği kapsamında Namık Kemal İlköğretim Okulunda 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile bir araya gelerek,  Kaymakamlık mesleği hakkında detaylı bilgiler elde ettiler.

İlçe Kaymakamı Yasin Özcan, okulun konferans salonunda öğrencilere yönelik yaptığı seminerde, kendisinin de bu sıralardan geçtiğini dile getirdi. Eğitim hayatında çeşitli sınavların, yarışmaların olduğunu ifade eden Özcan, bu sınavlarda, yarışmalarda başarılı olmak için çok çalışılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Özcan, “Kaymakamlık mesleğine ise İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Hukuk gibi fakültelerden mezun olduktan sonra KPSS’de başarılı olduktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan kaymakamlık sınavına giriliyor. Oradan da başarılı olduktan sonra yine İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan mülakatı geçtikten sonra çeşitli yerlerde staj yaptıktan sonra yurtdışında eğitim ve staj görülüyor. Daha sonra kaymakam vekilliği ve ondan sonra da bakanlık tarafından kaymakam olarak görevlendirilir. Kısaca, ilçede hükümetin temsilcisi olan kaymakam, genel idarenin en üst kademesindeki kişidir. Kaymakamın kelime olarak manası Kâim-makamdır. Bir makamın yerine geçen, temsil eden kişidir. Şuan ki yönetim sistemiz, parlementer sistemdir. Yönetim şeklimiz ise demokrasidir yani insanların kendi kendini yönettiği bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar oylarıyla genel seçimlerde milletvekillerini seçerler. Bu milletvekilleri de Ankara’daki Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kanunlar yaparak Türkiye Devleti sınırları içerisinde bulunan nizamı, huzuru, düzeni, eğitim, sağlık ve buna benzer devletin yaptığı tüm hizmetlerin yapılacağı karar alma mekanizmasını oluşturulur. 550 milletvekili de kendi içerisinde bir hükümet oluşturur. Hükümet, devlet mekanizmasının yönlendirmeye ve karar vermeye adil olan kişilerden oluşur. Bu da bakanlar kurulundan oluşur. Türkiye’yi yöneten bakanlar kurulu, Türkiye’nin idaresiyle sorumlu olan başında da Başbakan olan, Türkiye’nin tek karar alma organı Ankara’da bulunmaktadır. Bu bakanlar kurulu, Türkiye Cumhuriyeti’nde ülke idaresi olarak yapılacak her türlü iş ve işlem bakanlar kurulu kararı alınarak yapılır. Bakanlar kurulundan çıkan kararlar her Türkiye’deki tüm illerin valiliklerine, valiliklerden de ilçe kaymakamlarına ve oradan da ilgili birime iletilir. Bunun tam tersi de bazen aşağından yukarıya doğru da olabilir. Örneğin, ilçede bulunan büyük bir olayda kaymakam valiye, vali ilgili birimin bakanına ve oradan da Başbakan’a kadar iletilir. ” dedi.

Kaymakam Özcan, öğrencilere sınavlara nasıl hazırlanmaları konusunda da bilgiler verdikten sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı. Kendi yaşantısından da örnekler veren Özcan, öğrencilere de sordukları sorulardan dolayı teşekkür etti. Kaymakam Özcan, güzel, etkili ve eğlenceli bir seminer olduğu için herkese teşekkür etti.

c8f25ad8ebffb134e89042ffd6f65335

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GEZEN KÜTÜPHANE
KÖYE İNDİ

Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün haberine göre; Küçükçalağıl Okul Müdürümüz Feyzullah ÇELİK Başkanlığında ve Okul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir