Anasayfa / Güncel / ROTAMIZ İYİLİK, YÜKÜMÜZDE İNSANLIK VAR

ROTAMIZ İYİLİK, YÜKÜMÜZDE İNSANLIK VAR

10 Aralık İnsan Hakları Günü münasebetiyle Sarıkaya İHH temsilcisi Gazi Vural gazetemize şu açıklamalarda bulundu: “Yarın insan hakları evrensel beyannamesinin kabul edildiği gün yani 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü.
İnsanların, hak ve hürriyetlerinin güvence altına alındığı bu beyannameye göre, insanlar ırk, renk, dil, din vb. yönlerden fark gözetilmeksizin eşittir. Bu ilkeden hareketle de tüm insanlar hak ve hürriyetlerden eşit şekilde faydalanabilmelidirler.
Yaşamın içerisinde bu madde maalesef vücut bulamıyor. İnsanların bazıları ırkından dolayı doğuştan efendi olurken bazıları ise renginden dolayı boğazına basılıp boğulacak kadar değersiz olabiliyor maalesef.
İnsanların kutsalı olan ve bu beyanname ile güvence altına alınan yaşama hakkı, yine bu beyannamenin 25.1 maddesinde “Bütün insanların yiyecek, giyecek, mesken vb. haklarına ulaşması engellenemez.” denilmesine rağmen modern dünyanın efendilerinin aç gözlülüğü ve doymak bilmeyen hırsları nedeni ile ülkelerini terk etmek zorunda bırakılan ve tek dertleri hayata tutunmak olan insanları taşıyan botlara ateş edilerek veya demir çubuklarla delik açılarak açık denizlerde maalesef boğuluyor.
Sözde insanlık (!) Aylan bebek olarak kıyıya vuruyor.
Doğu Türkistan’da ırkları nedeniyle zalimce işkencelere maruz bırakılan soydaşlarımız ile Yemen’de aç kalan çocukların cahiliye dönemindeki ambargoyu andıran açlık çığlıkları insanlığın sağır olmuş kulaklarını çınlatmaktadır.
Efendi devletlerin çıkarları nedeniyle başlatılan bu zulümler neticesinde birçok aile parçalanmış, kadınlar dul, çocuklar öksüz ve yetim kalmıştır.
Korunmasız kalan çocuklar, art niyetli kişi ve yapılar ile misyonerlerin adeta iştahını kabartmaktadır.
Diğer taraftan on binlerce kadın ve çocuk Suriye zindanlarında zulüm, işkence ve insanlık dışı uygulamalara maruz kalmaya devam etmektedir.
Modern dünya ise her zamanki gibi bu saydıklarımıza karşı üç maymunu oynamaya devam etmektedir.
Her zaman haklının ve mazlumun yanında, zulme ve zalime karşı durmayı ilke edinen İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH), hayırsever vatandaşlarımız ile diğer sivil toplum kuruluşlarının da destekleriyle ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine emanetleri ulaştırmaya gayret etmektedir.
Dünya genelinde yaşanan pandemi süreci nedeniyle mart ayından itibaren kriz bölgelerine yapılan yardımlar hariç İHH genel merkezimiz bütün yardımlarını Türkiye içine, ilçe temsilciliği olarak biz de Sarıkaya’mıza yönlendirdik. Bu uğurda hayırsever Sarıkayalılarımızın desteğiyle her zamankinden daha fazla yaraları sarmaya çalıştık. Emeği geçen ve katkıda bulunan herkese buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Allah hepsinden ebeden razı olsun inşallah.
Pandemi süreci nedeniyle belki de tüm ülkelerin kendi derdine düşmesiyle Suriye’deki zulüm ve zulme uğrayan insanlar sanki unutulmaya başlandı. Genel merkezimiz bu sebeple cezaevinde kalan kadın ve çocuklar başta olmak üzere Suriye’de halen yaşanan drama dünya kamuoyunun dikkatini çekmek ve pandemi sürecinde farkındalık oluşturmak amacıyla vatandaşlarımızın ve stk’ların desteğiyle “Rotamız İyilik, Yükümüzde İnsanlık Var ” sloganıyla Türkiye genelinden 500 yardım tırını ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırmayı hedeflemektedir.
VURAL açıklamalarına şöyle devam etti: Biz de Sarıkaya İHH ve Eğitim Bir-Sen temsilcilikleri olarak Sarıkaya’mız da ki STK’larla birlikte “Rotamız İyilik, Yükümüzde İnsanlık Var ” sloganıyla başlatılan bu erdemli hareketi destekliyoruz.
İyilik kervanında yer alacak ve un ile kuru gıda taşıyacak olan yardım tırımızın hazırlıklarına başlamış bulunuyoruz.
Tüm hayırsever Sarıkayalı kardeşlerimizin desteğiyle yola revan edeceğiz inşallah.
Amacımız pandemi nedeni ile gölgede kalan sorunların artarak devam ettiği bu bölgeye gönderilecek yardımlarla, ağır kış şartlarının da getireceği sıkıntıların az da olsa hafifletilmesine katkı sağlamaya çalışmaktır.” Dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BELEDİYEDEN GERİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve ekibi yine güzel bir projeye daha imza attı. Çağımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir