Anasayfa / Güncel / “10 YIL SONRA YAŞAYACAK KİMSE KALMAYACAK”

“10 YIL SONRA YAŞAYACAK KİMSE KALMAYACAK”

Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, işsizlik ve göç konusunda gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde 10 yıl sonra Yozgat’ta yaşayacak kimsenin kalmayacağını söyledi. Sedef, bunu önleyecek bir adımın atılması gerektiğine dikkat çekti. Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, işsizlik ve göç konusunda gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde 10 yıl sonra Yozgat’ta yaşayacak kimsenin kalmayacağını söyledi. Sedef, bunu önleyecek bir adımın atılması gerektiğine dikkat çekti.Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, her yıl Yozgat’tan 11 bin kişinin göçtüğünü söyledi.“HER YIL BİR İLÇE GÖÇÜYOR” Sedef, Yozgat’ın son 16 yılda nüfusunun 700 binden 418 bine gerilediğini belirtti.Yozgat’ın en çok göç veren iller arasında ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Ethem Sedef, Yozgat’ın her yıl bir ilçesini büyük şehirlere göç verdiğine dikkat çekti.Sedef, “Sürekli göç veren, esnafı kan ağlayan, çiftçisi yok olan bir il düşünün. Nakliyeci esnafı buğday veya pancar taşımaktan başka iş bulamazken bir de trafik cezaları eklenince, nakliyecinin Halide hüsran. İşsizlikten bunalan yuva kuramayan gençleri bir düşünün” dedi.“DEVLET YATIRIMI YAPILMIYOR” Yozgat’a son 15 yılda devlet yatırımı yapılmadığını dile getiren Ethem Sedef, “Yeni bir fabrika yapılmadığı gibi bir de üzerine elinde olan fabrikalar özelleştirilerek önce satılıyor. Bir süre sonrada kapatılıyor. Geride bırakılan tam bir enkaz. Mesela kapanan Yozgat Tekel Bira Fabrikası yerine şuan bir Alışveriş merkezi ve lüks konutlar var. Şimdi de özelleştirilen Yozgat Şeker Fabrikamız ile Yozgat adeta bacasız il konumuna getirildi. Şeker Fabrikalarında çalışan taşeron işçiler kaderleriyle baş başa bırakılıyor. Satın alan firmanın insafına terk edilen işçiler aylardır uyku uyumuyor” diye konuştu.“YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ” Yüksek Hızlı Tren projesinin bitirilmesinin yılan hikayesine döndüğünü anlatan Ethem Sedef, “2007 yılında yapımına başlanan Yüksek Hızlı Tren projesinin önce 2011 yılında bitirileceği, daha sonra 2014 yılında bitirileceği ve şimdi de 2019 yılında biteceği söyleniyor. Ama Devlet Kalkınma verilerine ve yıllık ödeneklere bakıldığında şuana kadar 5 milyar lira harcanan toplam bedeli 9 milyar lira olan bir yatırım olduğu yani henüz yara parası harcanmış olan yüksek hızlı trenin yapımı bu hızla gidilerse 2019 yılında da Yozgatlının yüksek hızlı trene kavuşma hayali de sonraki yıllara kaldı demektir. Seçim döneminde temeli atılan Yozgat havalimanı da bir belirsizlik içerisinde. Ne zaman tamamlanacağı belli değil” şeklinde konuştu.“ÇİVİ ÇAKANDAN ALLAH RAZI OLSUN”
‘Yozgat’a çivi çakandan Allah razı olsun’ diyen Ethem Sedef, “Yozgat’a hizmet yapılmadı mı? Evet yapıldı. Adalet Sarayı, Valilik Binası, Adli Tıp ve Cezaevi ile bir İmam Hatip Lisesi yapıldı. Bir çivi çakandan Allah razı olsun. Ama Yozgat’ın öncelikli sorunu göç ve işsizliktir. Bunu önleyecek bir adım atılmalı. Yozgat teşvikte 5. Grupta. Gelişmişlik sıralamasına bakıldığında Yozgat’ın acilen 6. Grupta alınması gerekmektedir. Yozgat tarım ve hayvancılık şehri. Tarım ve Hayvancılığı destekleyecek bir OSB yapılması gerekmektedir. Yozgat’ın düzgün bir hayvan pazarı, buğday pazarı ve hatta kesimhanesi bulunmamaktadır. Yozgat’ta işsizliği önceleyecek devlet yatırımları ve teşvikleri verilmelidir” dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.