Anasayfa / Güncel / AK PARTİ İL BAŞKANI HARUN LEKESİZ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLATTI

AK PARTİ İL BAŞKANI HARUN LEKESİZ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLATTI

Ak Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz; Nisan ayında yapılacak refarandum da evet çıkması halinde yeni Anayasa değişikliği ile vesayet rejimleri tarafından yapılan 1961 ve 1982 Anasayası üzerindeki sistem karmaşasına son verileceğini ve Türkiye’nin yeni sistem ile şaha kalkacağını söyledi.
Sarıkaya ,Karayakup ve köylerde görevli partisinin köy, mahalle temsilcileri ile parti teşkilatlarını toplayan Ak Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz; slayt gösterimi eşliğinde anayasa değişikliği ile ilgili sunum yaptı.
Sarıkaya Belediye düğün salonunda yapılan sunuma Karayakup Belediye Başkanı Dursel Erdoğan, Sarıkaya Eski Belediye Başkanı Ali Osman Erbir, Sarıkaya Ak Parti ilçe başkanı Atilla Şahin, İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Tuncer, Murat Yıkılmaz, Ak Parti İlçe yönetimi, Ak Parti Kadın Kolları, Ak Parti Gençlik Kolları ile köy temsilcileri, mahalle temsilcileri ve bazı köy muhtarları katıldı.
1961 ve 1982 anayasalarının darbelerden sonra çeşitli vesayet rejimleri tarafından yapılıp halka zorla dikte edilen bir anayasa olduğu için sistem karmaşası teşkil ettiğinin altını çizen Lekesiz; 18 maddeden oluşan anayasa değişikliğini madde madde anlatarak “Sorgulanamaz, yargılanamaz bir Cumhurbaşkanlığından sorumlu ve yargılanabilir bir Cumhurbaşkanı modeline geçiliyor. Diktatörlük bunun neresindedir” dedi.
Yeni anayasa değişikliğinin bir sistem değişikliği olduğunu bildiren Lekesiz; “Türkiye’nin ve Ak Parti’nin bir rejim sorunu yoktur. Türkiye 1923 yılında rejim değişikliğini gitmiş ve mesele 1923 yılında kapanmıştır. Yeni sistem tamamen meclisin ve yargının güçlenmesiyle ilgilidir. Cumhurbaşkanı yürütmeyi teşkil ederken, meclis asli görevi olan yasama yetkisine sahip olacak ve kanun yapacaktır. Yargının bağımsızlığının yanında tarafsız olması hükmü de bu anayasa değişikliği ile getiriliyor olup, tarafsız yargıya ne kadar ihtiyaç olduğu 15 Temmuz gecesi bir kez daha açığa çıkmıştır”.dedi ve Anayasa değişikliğinin gereksinimini anlatmaya devam etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren slayt ve konuşmanın ardından Lekesiz Bizi burada sıkılmadan can kulağı ile d,nleyen bütün partili kardeşlerime teşekkür ederim diyerek konferansı bitirdi.

IMG_4707 IMG_4712 IMG_4718 IMG_4724 IMG_4727 IMG_4733

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BARBAROS İLK OKULUNUN ÖNÜNDEKİ ÇÖPLER TEDİRGİN EDİYOR

Barbaros ilköğretim okulun önünde bulunan Sarıkaya belediyesine ait çöp konteynırları çocukları tedirgin ediyor. Özellikle kasap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.