Anasayfa / Güncel / ARACINIZA KIŞ LASTİĞİ TAKTINIZ MI ?

ARACINIZA KIŞ LASTİĞİ TAKTINIZ MI ?

Bölgemizde henüz kar yağmasa da kış ayının başlangıcındayız Aralık ayına 15 gün gibi bir süre kaldı. Araçlarınızın kışlık lastiklerini taktırma zamanı geldi. Birde bakmışsınız ki sabah kalktığınızda ilçemiz beyaz örtüsüne bürünmüş. Ama siz aracınızı kardan dolayı kullanamıyorsunuz veya kaygan zeminden dolayı zorluk çekiyorsunuz. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için bir an önce aracınızın kışlık lastiklerini taktırın. Ticari araçlar için kanuni zorunluluğu var ama binek araçlarda can taşıyor unutmayın.
Kış aylarında kazaların artması ve tekerlek zincirlerinin yollara zarar vermesi üzerine, 2 yıl önce çıkarılan yönetmelikle ticari araçlara 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirilmişti. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı bu uygulamanın geçen yıl yılbaşında tüm araçları kapsayacağı belirtilmişti. Kurala uymayanlara 500 lira ceza kesilecek denilmişti bu yıl vergilere uygulanan zamla bu rakam 750-1000 TL olması muhtemel. Kazaları önleme adına önemli bir adım olduğunu belirten lastik satışı yapan özel bir bayinin sorumlusu Mustafa Büyükata, “Yeni uygulama sayesinde yollara zarar veren zincirler yerine daha medeni ve daha iyi sonuç veren kar lastiği kullanılacak. Kar lastiği, zincire göre daha medeni bir yaklaşım. Dolayısıyla kar lastikleriyle hem zincire ihtiyaç duyulmayacak hem de zincirin lastiğe ve arabada meydana getirdiği olumsuzluklar oluşmayacak” ifadelerini kullandı.
LASTİK HAYATİ ÖNEMDE
Bir araçta hayati önem taşıyan iki noktanın bulunduğunu belirten Mustafa Büyükata, “Lastikler ve fren araçta hayati önem taşıyan iki husus. Motor bozulduğunda ya da yakıtınız bittiğinde durabilirsiniz, ama aniden lastiğiniz patladığında ya da frenler tutmadığında, özellikle yağışlı havada aracınız kontrolü kaybettiğinde, telafisi olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla gereken önem verilmelidir” diye konuştu. Bu düzenlemenin lastikçileri sevindirdiğini söyleyen Mustafa Büyükata, satışlarda artışın meydana geldiğini belirtti. Mustafa Büyükata, “Bu düzenlemeden geçen seneden tecrübe kazandıklarını belirten Büyükata hazırlıklarımızı ona göre yaptık. Talebi rahat karşılayabilmek için aldığımız lastikleri iki katına çıkarttık. Satış fiyatlarında bir değişme olmadı. Her bütçeye göre lastiklerimiz bulunuyor” dedi.
İYİ LASTİK GÜVEN SAĞLAR
Düzenlemenin doğru olduğunu söyleyen oto lastik bayisi Mustafa Büyükata , iyi bir lastiğin özellikle kış aylarında sürücüleri güvende hissettireceğini belirtti. Mustafa Büyükata kış lastiklerini zorunlu hale getiren uygulamaya yönelik düşüncelerine şöyle devam etti: “Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu düzenleme doğru ama vatandaşın buna diğer uygulamalarda olduğu gibi uymayacağına inanıyorum. Yasalarımız pek pratikte uygulama alanı bulmuyor. Ama uyan vatandaşlarımız 500-1.000 liraya kış lastiği alarak hem yasaya uyacak hem de oluşacak bir olumsuz durumun önüne geçecek. Buradan sürücülere de sesleniyorum birkaç yüz liradan kaçayım derken bir facianın içine düşmeyin”
NE AİLEMİ TEHLİKEYE ATARIM NE DE CEZA ÖDERİM
Arabasının lastiklerini değiştiren ve ismini vermek istemeyen bir sürücü ise, “Ben bugün 7 yüz liraya dört çift lastik aldım. Trafik cezasına vereceğim parayla arabamın lastiklerini değiştirdim. Ben her gün bu arabaya ailemle biniyorum. Ufak bir maddi harcamayla ağır bir faciayi önlemiş oluyorum en azından Ve lastikler değiştirilmediği vakit 600 lira trafik cezası kesilecek. Dolayısıyla 700 lira için ne ailemin hayatını tehlikeye atarım ne de 600 lira trafik cezası öderim” diye konuştu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik” Resmi Gazete’de 2013te yayımlandı. Yönetmeliğe göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunlu hale getirildi. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilecek. İlgili kural şu an Türkiye’de trafikte bulunan 17 milyon aracın yaklaşık 6 milyonunu ilgilendiriyor.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İLAN 4’LÜ ŞERİTVARİ SÜRÜM MAKİNESİ (GÜBRE ÜNİTELİ) SARIKAYA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI

SARIKAYA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI 4’LÜ ŞERİTVARİ …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.