Anasayfa / Güncel / Bulut,’’Esnaf hazır değil’’

Bulut,’’Esnaf hazır değil’’

 

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, e-fatura ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin yeni düzenlemeler hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Bulut, bu iki uygulamaya da mükelleflerin henüz hazır olmadığının önemle altını çizdi

Elektronik faturaya kimse hazır değil.Yeni yılla birlikte Türkiye’de vergi mükellefi olan veya vergi mükellefi olmayan tüketicilere belli bir limitin üzerine çıktıklarında elektronik fatura kesmi zorunluluğu getirildi.

Uygulama 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlayacak ancak buna bir çok firmanın alt yapısı hazır değil. Yozgat SMMM Odası Başkanı Ahmet BULUT  mükelleflerin teknik ve teknolojik altyapılarının buna uygun olmadığını belirterek, ”Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak?Her işletmede bilgisayar yok.Çoğu mükellefin  e posta adaresi bile yok.bu uygulamayı çıkaranlar türkiyenin  mükellef yapısını bilmedenmi çıkarıyorlar. Bir çok firmanın alt yapısı yok. e-dönüşümün ya ertelensin, ya da limitleri değiştirilsin” dedi.

ESNAF ODALARI BU ONUYA KAYITSIZ KALIYOR.

Yozgat smmm odası olarak e uygulamanın çok sorunlu olacağı  bu işin olmayacağını  limitlerin çok az olduğunu ve  e-uygulamalar hakkında meslektaşlarımıza bilgi  verdik. Ancak bu uygulamayı  yapacak olan yani fatura düzenleyecek olan esnafımız halen  uygulamadan haberi yok nasıl olacağını bile bilmiyor.Esnaf odaları bu konu hakkında  gördüğüm kadarıyla esnaflara bilgilendirme  semineri yapmadı.ve uygulamanın  yanlış ve erken olduğunu   kendi birliklerine iletmediler onlarda  maliye bakanlığına  sorunu iletmeleri gerekmeketir.biz Yozgat smmm odası olarak bu sonrunbirliğimiz olan türmob a ilettik türmon da maliye bakanlığına ama gördüğüm kadarıyla esnaf odalarınından bir ses yok.Bu konu hakkında esnaf odaları duyarsız kalmaktadır.Örneğin bir sebzeci köye gidecek tarladan mahsul alacak  orda e-mustahsil kesecek  bazı bölgelerde telefon bile çekmiyor.cekse dahi bunun çıktısını alıp mahsülü aldığı kişiye imzaltması lazım. Esnaf tarlaya bilgisayar yazıcı götürecek orda e-mustahsil kesecek  vbbuna benzer sorunlar.Birde Esnafımız  bir şey olduğu zaman direk malı müşavirine geliyor.Buradan da esnaf arkadaşlara  sesleniyorum sorunlarınzı mali müşavir’e değil bağlı olduğunuz  esnaf odalarına iletin.

MALİ MÜŞAVİR FATURA KESEN ELEMAN DEĞİLDİR.

Mali Müşavirlerin mükellefin faturasını kesen eleman olmadığını vurgulayan SMMMO Başkanı Bulut, “Meslektaşlarımızdan ricam e-fatura irsaliye gibi uygulamaları sizler kesmeyin mükellefin faturasını mali müşavir kesmez bundan dolayı ileride sıkıntı yaşarsınız. Siz değerli mükellefler faturanızı mali müşavir kesmez ve kesemezde fatura kesme saklama sorumluluğu sizlerdedir. Mesleğimizin kanun maddesi olan 3568 sayılı kanuna göre de bizlerin fatura vb kesmeleri kanunen yasaktır. Toplumu bilgilendirmenin bizim gibi mali müşavirlerin ve esnaf odalarının  görevi olduğunu düşünüyorum. Yapmak istediğimiz sadece daha fazla bilgi ile mükelleflerin, iş camiasının devletle olan ilişkilerinin daha sağlam gerçekleştirmesini sağlamak ve cezayi müeyyidelere sebep olmamalarını sağlamaktır.

 

BU LİMİTLERDE ARTIK KAĞIT FATURA DÜZENLENEMEYECEK

Maliye Bakanlığı tarafından 19 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan 509 Sıra No’lu tebliğe göre 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren vergi mükelleflerine aynı gün içinde satılan mal ve hizmetler için 5 Bin TL ve üzeri, vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilere satılan mal ve hizmetler için 30 bin TL ve üzeri satışlar için E-arşiv fatura kesilme zorunluluğu getirildiğini söyledi.  Bulut, ”Belirtilen limitlerde kağıt fatura düzenlemeyeceksiniz. Takdir edersiniz ki; bütün mükelleflerin teknik ve teknolojik altyapıları buna uygun değildir. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanacak bu uygulama daha ileri bir tarihe ertelenmez ise mükellefler cezai sorumluluklarla karşılaşacak”diye konuştu.

OKUMA YAZMASI OLMAYANLAR NE YAPACAK.

Elektronik fatura düzenlenmemesi halinde limitin yüzde 10’u gibi cezai bir sorumlulukla karşı karşıya kalınacağını belirten Bulut, “e-cezaların hepsi özel hususilik cezaları. Diyelimki 30 bin liralık faturayı düzenlemedi. 30 bin liralık faturanın cezası 3 bin lira olacak. Cezalar yüzde 10’un altına düşmeyecek. Birçok frmada bilgisayar programları, muhasebe programları olabilir ama küçük esnafta bu durum böyle değil. Küçük esnaf zor durumda kalacak. Okuma yazması olmayanlar ne yapacak? Bir çok firmanın alt yapısı yok. Ya bu ertenlensin ya da limitler değiştirilsin. 5 bin lira çok düşük bir rakam. 20 Bin olsun 30 Bin olsun” şeklinde konuştuElektronik faturaya kimse hazır değil.Gelir İdaresi Başkanlığı’nın son birkaç yıl içerisinde teknolojik anlamda çok ileriye gittiğini söyleyen Bulut, “Bu ileriye gidiş, alt yapı araştırması yapılmadan oluştu. Bu yasaların veya değişikliklerin uygulanabilirliğini ölçmek gerekiyor.bu konuyu bir daha gözden geçirmesi gerektiğini savunuyrum dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

Sarıkaya Belediye başkanlığı seçim sonuçları ve partilerin mahallelerden aldığı oylar aşağıda mahalle olarak çıkartılmıştır. Bahçelievler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.