Anasayfa / Güncel / ÇAY OCAKLARI YENİ DÖNEME GİRDİ

ÇAY OCAKLARI YENİ DÖNEME GİRDİ

Kahvehaneler çeşitli önlemlerle açılırken Sarıkaya’da ilk gün karton bardakla hizmet veren kahvehanelerin genelgenin ardından eski sisteme geri döneceği bilgisi verildi. Kahvehaneler çeşitli önlemlerle açılırken Sarıkaya’da ilk gün karton bardakla hizmet veren kahvehanelerin genelgenin ardından eski sisteme geri döneceği bilgisi verildi. Tüm yurtta olduğu gibi Sarıkaya’da ki kahvehaneciler de hizmet vermeye başlarken maliyetler esnafı kara kara düşündürüyor. Kahvehaneciler yıllardır hizmet verdikleri müşterilerine kavuştukları için memnun olsalar da yeni dönemin sınırlamalarına uyum sağlamaya çalışıyor.  Maskeleri takıp eldivenlerini giyip hizmet veren kahvehaneciler sosyal mesafe önlemleri sebebiyle aynı anda sınırlı sayıda müşteriye hizmet verebiliyor. Bu sebeple gelirin azaldığı ifade edilirken karton bardak uygulaması sebebiyle maliyetin artacağı kaydedilmişti. Normal zamanlarda bile yüksek dükkan kiraları sebebiyle dertli olan esnaflar gelecek güzel günleri dört gözle bekliyor.

İLK GÜN KARTON BARDAK

Sarıkaya’da önce aynı masada 4 müşterinin oturabileceği ifade edilirken bu sayı daha sonra 2’ye düşürüldü. Karton bardağa normal ince belli bardağa göre yüzde 50 daha fazla çay doldurulabilirken çayın 1,5 liradan, kahvenin ise 2 liradan satıldığı bilgisi verildi. İçerisinde 3 bin tane bardak bulunan bir koli bardağın fiyatının 160 liradan 200 liraya çıktığı öğrenirken esnaflar daha fazla artış olması halinde bunun maliyetleri zorlayacağını ve tedarikte sıkıntı yaşanabileceğini ifade etti. Bazı kahvehaneciler karton bardağın maliyete çok etkisi olmayacağını söylerken bazıları da maliyet oluşturacağını dile getirdi. Öte yandan ilk gün karton bardakla hizmet verilirken kıraathanelerle ilgili alınması gereken önlemler genelgesinin yayımlamasının ardından Sarıkaya’da da eskiden olduğu gibi cam bardakla hizmet verileceği bilgisi verildi.

“BİR ANDA ESKİSİ GİBİ OLMAZ”

Uzun yıllardır ilçede kahvehanecilik yapan Yakup Yozgat, “Yeni dönemle çok fazla müşteri alamıyoruz. Çay ocağı gibi olduk. Oyun da oynanamıyor. Yeni süreç sıkıntılı, çünkü kira bedelleri yüksek. Eski müşteri zaten yok. 60 santim arayla dışarı sandalye ve 1,5 metre arayla masa attık. Masalara ikişer kişi oturtuyoruz. Yani ben dışarı 6, içeri 14 kişi oturtabiliyorum. 20 kişiye hizmet veriyorum. Bir anda eskisi gibi olmayacak. Maliyetler kurtarmaz. Sen tüm önlemleri alsan da müşteri de alışkanlıklarını hemen bırakamıyor” dedi.

“ESNAFIN YÜZÜ GÜLSÜN”

Yakup Yozgat, “Bardaklar, tahta kaşık, kapalı şeker maliyeti arttırıyor. Bir kartonda 3 bin adet bardak oluyor. 200 liraya aldık. Bize bardak başına 15 kuruş gibi bir maliyet artışı var. Bardak yıkanmayacağı için su parasından kurtuluyoruz. Bizim asıl sıkıntımız fazla müşteri alamamamız. Normalleşmeye kadar devam edeceğiz. Yine de açıldığımız için memnunuz. İnşallah iyi olur. Bir an önce bitsin. Her şey normale dönsün, esnafın yüzü gülsün. Vergiler gibi birçok gider var” dedi.

15 GÜN SONRA AÇILSA DAHA İYİ OLURDU

Çay ocağı işletmecisi Necmettin Demir ise, “Çalışmadığımız dönemde de kiramız devam etti. En azından o maliyeti çıkarabiliriz gözüyle bakıyoruz. Karton bardak maliyeti elbette arttırır. İnce belli bardakları biz 100 derecede yıkıyorduk. Bu yüzden ince belli cam bardak uygulaması devam etmeli. Kapanış saati uygulaması ve yaş sınırlamasının olması başlı başına sıkıntı. Müşteri kitlesi azalıyor bu da geliri azaltıyor. İnsanlar kahvehanelerin kapalı olduğu dönemlerde kendi çarelerini üretmiş. Her dükkan kendi çay düzenini zaten kurmuş. Bize ihtiyaç kalmamış gibi gözüküyor. Ayrıca bugün 90 yaşında bir amca geldi mekana. Adam evinde bunalmış. Tek başına yaşıyor. Dokunsan ağlayacak. Bu adama mekanı nasıl terk et diyeceğiz? O an adama laf anlatmaya çalışırken emniyet gelse ben de ceza yiyeceğim. Bu kadar yaşlı insanın algılama düzeyi de düşüyor, nasıl anlatacaksın?” ifadelerini kullandı.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir