Anasayfa / Güncel / Jandarma Vatandaşı Uyardı

Jandarma Vatandaşı Uyardı

Sarıkaya İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, özellikle kış mevsiminde artış gösteren soba zehirlenmeleri olaylarına karşı vatandaşlar uyarıldı. Sarıkaya İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, özellikle kış mevsiminde artış gösteren soba zehirlenmeleri olaylarına karşı vatandaşlar uyarıldı.
Rütbeli personel, Köylerde gezerek mahalle sakinleri ile görüştü ve hazırlanan afişi, halkın yoğun kullandığı mekanlara astılar.
Görevli personel, hazırlanan afişleri köy muhtarlıklarına ve halkın yoğun olduğu mekanlara asarken, kahvehanelerde zaman geçiren vatandaşlara da konunun önemi hakkında bilgiler veriliyor. Soba zehirlenmelerine karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağıran İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, her yıl onlarca can kaybına yol açan bu tür olayların önüne geçmek için bilinçli soba yakmak ve dikkatli davranmak gerektiğini kaydetti. Vatandaşlarla sohbet eden ekipler, “Her yıl doğru kullanılmayan sobalar, yeterince temizlenmeyen borular ve bacalar ile bilinçsiz yakım dolayısıyla acı sonlar yaşanabiliyor. İlgili birimlerin tüm uyarılarına rağmen olayların önüne geçilemiyor. Halkımız soba yakarken çok dikkatli davranmalıdır. Belirli şartlara uyulduğu takdirde, doğru yakılan sobanın zararı olmaz. Anne-Babalara bu konuda da görev düşüyor” dedi.
Hazırlanan afişte, “Soba zehirlenmelerine dikkat! Doğru yakılan soba ısıtır. Yanlış yakılan soba öldürür. Kömürü sobanın yarısına kadar koyalım ve üstten yakalım. Yatarken sobaya kömür eklemesi yapmayalım. Soba yakarken gaz, benzin kullanılmamalı. Verimli yakım için kömür en fazla sobanın 3’te ikisi oranında doldurulmalı. Verimli yanma için sobanın külleri günlük temizlenmeli” bilgilerine yer verildi. Ayrıca afişte soba yerleşimi de gösterildi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir