Anasayfa / Güncel / PROF. DR. KADİR ESMER İLE SÖYLEŞİ -2

PROF. DR. KADİR ESMER İLE SÖYLEŞİ -2

“ Sarıkayalı gençlere üniversitenizi önerir misiniz? Üniversiteniz öğrencilere hangi olanakları sunuyor?”
“Sarıkayalı gençlerimize öncelikle, okumak istedikleri bölümün mevcut imkânları, akademik kadrosu, mezunların istihdam alanları vb. özelliklerini araştırmalarını tavsiye ederim. Marmara Üniversitesini tercih etmelerini elbette öneririm zira üniversitemiz, URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından yapılan 2022-2023 yılı Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 15’te yer almıştır. Merkez kütüphanesi yıl boyunca 24 saat hizmet vermekte, ana yerleşkelerde sınırlı sayıda olsa da kız öğrenci yurtları ile Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün kız-erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Yine ana yerleşkelerde öğrenci yemekhanesi öğlen ve akşam için hizmet vermektedir. Spor müsabakalarına yönelik turnuvalar düzenlenmekte, sosyal ve sanatsal faaliyetler ile çok sayıda öğrenci kulüpleri farklı aktiviteleri organize etmektedirler.”
“Birçok akademisyeni siyaset sahnesinde görüyoruz. Siyasete girmeyi düşündünüz mü? Siyasi partilerden teklifler aldınız mı?”
“Siyaset genel manada ülkenin yönetimi, ekonomisi ve güvenliği konularında politikacıların sürdürdüğü faaliyetler olup, amacı iktidara gelerek halka hizmet sunmaktır. Dolayısıyla devletin idari alanda yürüttüğü faaliyetlerde de siyasetin etkin olacağı dikkate alındığında, birçok akademisyenin uzmanlık alanlarına göre sosyal politikaların oluşturulması ve geliştirilmesine katkı sağlaması beklenebilir. Diğer taraftan, bilgiye dayalı teknolojinin hızla gelişimi ve hayatımıza dâhil olması, beraberinde toplumsal yapıları da doğrudan etkilediği için sosyal siyaset, bu sürece uygun ve dengeli politikalar geliştirmek durumundadır. Bu açıdan bakıldığında, doğru tercihlerin yapılmasıyla uzman akademisyenler siyasete değerli katkılarda bulunabilir. Günümüzde bazı projelerinizin dikkate alınıp desteklenebilmesi, ancak siyasetin içinde ve öznesi olmakla mümkün olabiliyor.
Evet bir siyasi partimizin genel başkan baş danışmanı tarafından, siyasete girmem için davet edildim. Eğitim ve enerji konularında bazı projelerimi paylaşmak için genel başkan yardımcıları ile de görüştüm, ancak sonrasında siyasete girmekten vaz geçtim. Zira ülkemizde siyasetin iç dinamiklerinde nelerin öncelikli olduğu herkesçe malum. Bu ve benzer başka nedenlerden dolayı şimdiye kadar bir siyasi partide resmi olarak yer almadım.”
“Evli misiniz? Varsa çocuklarınızın eğitimleri ve seçtikleri meslekler hakkında bilgi verir misiniz?”
“Evliyim, eşim de akademisyen fizikçi ancak uzmanlık ve araştırma alanlarımız farklı. Bir oğlumuz var kendisi tıp fakültesi mezunu ve plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi alanında uzmanlık asistan, önümüzdeki yıl uzmanlığını alacak inşallah. Eşi gelin kızımız da pediatri alanında uzmanlık asistanı.”
“Öğrencilerinizin beslenme barınma gibi sorunlarıyla ilgileniyor musunuz? Sizinle uygun zamanlarınızda görüşebiliyorlar mı?”
“Öğrenci görüşme saatleri ve uygun zamanlarımda öğrencilerimle görüşebiliyorum. Gerektiğinde e-posta ile taleplerini iletebiliyorlar ve mutlaka geri bildirimde buluyorum. İnsana yapılan yatırımın çok kutsal ve ülkemizin geleceği adına çok önemli olduğuna inandığım için öğrencilerimize maddi-manevi destek olmaya çalışıyorum. Ayrıca, ilimiz ve ilçemizden gelip bana ulaşan barınma ihtiyacı olan öğrencilerimizin kamu, üniversite, belediye vb yurtlara yerleşmeleri için de elimden gelen desteği veriyorum. Kariyer planlamalarında akademiyi düşünen başarılı ve yetenekli öğrencilerimizi, araştırma projeleri ve makale çalışmalarına dahil edip, araştırma laboratuvarımızda ders programlarını dikkate alarak akademik çalışmalara katılmalarını sağlıyorum.”
“Üniversite okumak isteyen gençler için okuyacakları üniversite ve seçecekleri bölümlerle ilgili önerileriniz var mıdır? Hangi akademik bölümler en popüler?”
“Bu sorunuza cevap vermeden önce birkaç konuyu gençlerimizin dikkatine sunmak isterim. Gelişen teknoloji, küresel ısınmaya bağlı eko sistemde olası değişimler gibi nedenler, küremizde yaşamı da doğrudan etkiliyor ve önümüzdeki beş-on yıllar içerisinde bu etkileri daha çok hissedeceğiz. Bu duruma bağlı olarak yakın ve orta vadede, bazı meslekler cazibesini hatta önemini büyük ölçüde yitirirken, yeni mesleki alanların ortaya çıkacağı kaçınılmaz bir gerçek. Örneğin yaşadığımız korona salgını sürecinde; uzaktan çalışma, paket servisi, dijital pazarlama, kişisel bilgisayarla eş zamanlı dünyanın birçok farklı yerlerinde her iş kolunun birbiriyle sanal bağlantı üzerinden işleri yürütebilmesi vb uygulamalar başarılı şekilde test edildi.
Bu tespitten sonra gençlere önereceğim, toplumsal yaşamın vazgeçilmez mesleklerinin yanı sıra, gelecekte önemi artacak popüler bazı bölüm ve branşlar; Üretim ve tasarlama uzmanlığı, robotik kodlama, bilgisayar teknolojileri, bilişim uzmanlığı, veri bilimi ve analizi, yazılım mühendisliği, e-ticaret, genetik, endüstriyel tarım-beslenme ve diyetetik, yapay zeka, mekatronik, dijital teknoloji/pazarlama şeklinde sayılabilir.”
Ahmet.kocak16@hotmail.com

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.