Anasayfa / Güncel / ŞAP HASTALIĞI TEHLİKESİYLE
HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

ŞAP HASTALIĞI TEHLİKESİYLE
HAYVAN PAZARLARI KAPATILDI

Yozgat İlinde bulunan tüm hayvan pazarı, Kurban Bayramı öncesi tedbir amacıyla şap hastalığı tehlikesi nedeniyle geçici olarak kapatıldı.
Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi çerçevesinde alınan bu kararla, hayvan sağlığının korunması ve halk sağlığını tehdit eden zoonoz hastalıklarına karşı önlem alınması hedefleniyor.
Yozgat’ta bulunan hayvan pazarlarının kapatılmasıyla ilgili olarak yapılan duyuruda, tedbirlerin 14 Haziran tarihine kadar devam edeceği belirtildi. Bu süre zarfında, hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması ve sağlıklı hayvanların sağlanması için gerekli önlemler alınacak.
Sarıkaya Süt Üreticileri birliği başkanı veteriner hekim Altan Gültekin Yöre Haber gazetesine yaptığı açıklamada şunları kaydetti; Şap hastalığı, hayvanlarda görülen ve insanlara da bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla hayvan pazarlarının kapatılması, hastalığın yayılma riskini azaltmayı hedeflemektedir. Vatandaşların sağlığını korumak ve hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek adına bu tedbirin alındığını vurguladı.
Hayvan pazarlarının kapatılmasıyla ilgili olarak yetkili veteriner ekiplerinin denetimlerinin sıklaştırılacağı ve gerekli önlemlerin alınacağını sözlerine ekledi. Kurban Bayramı’na yaklaşırken, Yozgat’ta ve ilçelerinde hayvan pazarlarının kapatılması, vatandaşların bilinçli ve sağlıklı kurban ibadetini gerçekleştirebilmesi için alınan bir önlem olarak değerlendirilmektedir. Diyen Gültekin, halkın sağlığını korumak ve hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek için sürecin yetkili veteriner hekimler tarafından titizlikle takip edileceğini söyledi.
Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.