Anasayfa / Güncel / UZAKLARDAN SARIKAYA’YI İZLEMEK

UZAKLARDAN SARIKAYA’YI İZLEMEK

Yeni doğan bebeklerin beyin gelişimi bıngıldağı kapanana kadar devam eder. O dönemde bolca anne sütü alan, iyi beslenen bebeklerin ileriki yaşamında hem daha sağlıklı hem de daha başarılı oldukları bilinmektedir. “İnsanın anayurdu çocukluğudur” der, Jorge Amado. Bizler de Sarıkaya’da doğup, büyüyüp, eğitim aldığımız için anayurdumuzdur orası. Bebekler örneği; bizler de gençliğimizi, gelişimimizi ilçemizde tamamladık.  İnsan anayurdunda neler olup bittiğini merak eder doğal olarak. Duyduğumuz yerlerde yaşamımızı sürdürürken, ana yurdumuzda neler olup bittiğini sosyal medyadan ve Yöre Haber Gazetesi’nden izliyoruz.

Doğudan ve batıdan gelen muhacirlerin kurduğu ilçemiz, Türkiye’nin ortasında ve fay hatları dışında yer alır. Şiddetli depremlerle karşılaşma olasılığı düşüktür. İlçemizden de hissedilen;  6 Şubat gece saat; 04.17 de Kahraman Maraş- Pazarcık merkezli 7,7 şiddetinde çok büyük bir deprem oldu. Ondan dokuz saat sonra Elbistan merkezli 7,6 şiddetinde ikinci bir deprem daha olunca; on ili kapsayan büyük bir yıkım gerçekleşti. On üç milyon insan birden bire kendisini sokakta buldu. Kurtuluş Savaşı’mızın ardından Anadolu’da kalan nüfus kadar ve aynı onlar gibi yaralı, yoksul durumda kaldı bölge insanı. O zaman nasıl ayağa kalkmışsak yine el birliğiyle, yardımlaşmayla yaralarımızı sarıp ayağa kalkacağız. Bundan hiç kuşkum yok.

Yağışların, soğuk havanın olduğu döneme denk gelmesi ayrı bir talihsizlikti.  Çok büyük yıkım olunca iki gün sonra ancak müdahale edilebildi ve yardımlar ulaşmaya başladı. Ülkemiz tamamen seferber olduğu gibi tüm dünya ülkeleri de seferber oldular kurtarma ekipleriyle, yardımlarıyla yanımızda yer aldılar.

İyi ve yardımsever insanların yaşadığı bir beldedir Sarıkaya. Geçimini tarım ve hayvancılık yaparak sağlayan ilçemizin köyleri Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda çok kayıplar verdiği için anasının ismiyle çağırılan çok insanın yaşadığını bilirim. Anasının adıyla çağırılanlar babalarını savaşta kaybeden çocuklardı. Onlar şimdi hayatta değiller. Yoksulluğu, yokluğu anlamayı ve mağdur olanlarla duygudaşlık kurmayı en iyi onlar bilir.

Yaşamaya devam ettiğimiz acı faciaya elbette kayıtsız kalmayacaklardı. Kalmadılar da. Sarıkaya Kaymakamlığı ve Sarıkaya Belediyesi Yozgat Valiliği ile koordineli olarak depremin ertesi günü yardım kampanyası başlattılar. İlçeden iki yardım tırı hemen yola çıkarıldı. Onların peşinden Belediyenin on kişiden oluşan arama kurtarma ekibi donanımlarıyla yola çıktı. Depremden iki gün sonra arama kurtarmacalara ve deprem mağdurlarına sıcak çorba dağıtılmaya başladılar.

*Sarıkaya kaymakamlığı depremin olduğu gün yardım kampanyası başlatıldığını ve ihtiyaçların Sarıkaya Belediyesi, Sarıkaya Gençlik Spor Salonu ve Sarıkaya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na iletebileceğini duyurdu.

*Sarıkaya belediyesi de aynı gün yardım kampanyası başlattı ve yardımların toplanacağı İBAN numarasını basınla paylaştı.

*Yozgat ve ilçelerinin Hatay İli, Hassa İlçesi’nde yardım faaliyetlerine katılacakları duyuruldu.

*Bir otel depremzedelere kapılarını açacağını duyurdu.

*İki çocuk kumbaralarında biriktirdikleri paralarını depremzedeler için kullanılmak üzere Sarıkaya Kaymakamlığı’na teslim etti.

*105 depremzede yardımsever otele yerleştirildi.

*Bir lokanta konuk edilen depremzedelerin yemeklerini karşılayacağını duyurdu.

*Bir fırın depremzedelerin ekmek ihtiyaçlarını karşılayacağını ilan etti.

*Giden ekipler, gönderilen giysilerin depremzedelere ve çocuklara giydirildiğinin videosunu paylaştı.

* Depremin üçüncü günü 10 personelden oluşan arama kurtarma ekibi yola çıktı. Arama kurtarmaya AFAD’la birlikte katılan Sarıkayalı ekiplerin çalışmaya başladıkları Yöre Haber Gazetesi’nde haberleştirildi.

*Sarıkaya Belediyesi karton üzerine yazılmış, tüm Sarıkayalılara iletilmek üzere teşekkür mektubunu paylaştı; “…. Amca bize yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.”

*Acı sürekli olunca yardım da sürekli olmalıydı ve depremzedelere yardımların teslim edileceği adresler tekrar duyuruldu. Yardımların kesilmeden devam ettiği, edeceği anlaşıldı.

Sağ elin verdiğini sol el görmesin” demiş atalarımız. Ben de yazımda kurumlar dışındaki yardımseverlerin adlarını bilerek yazmadım. Binlerce isimsiz yardımsevere haksızlık olurdu.

Gördüğünüz gibi biz, Sarıkaya’da doğan ve uzaklarda yaşayanlar sizleri gururla izliyoruz. Yardımsever hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Sağ olun. Var olun!

ahmet.kocak16@hotmail.com

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.