Anasayfa / Sağlık / GÖZLERİNİZLE KUMAR OYNAMAYIN !

GÖZLERİNİZLE KUMAR OYNAMAYIN !

Gözlüklerinizden Kurtulacaksınız…
Bir Kartal Kadar Net Göreceksiniz…
Yakını Görememeye Son…
Yüksek Numaralı Gözlük Kullanmak Zorunda Değilsiniz…
Bu sloganlarla yanıltıcı reklamlar yaparak bir çok özel hastane maalesef vatandaşımızın göz sağlığı ile oynamakta. Özel hastaneler ticari kazanç sağlamak için gereksiz ve başarılı olunmayacak lazer ameliyatları yapmaktalar.
Lazer ameliyatları hakkında kısaca bir bilgi verelim.
Lazer ameliyatı “gözün lazerle çizilmesi” olarak biliniyor. Gözün en önündeki saydam tabakaya (kornea) uygulanan bir teknik. Bu teknikte Excimer Laser isimli lazerle gözün saydam tabakasına yeni bir şekil veriliyor. Bunun için önce özel bir bıçakla yüzeysel kapak kaldırılıyor. Saydam tabakanın derin katları lazerle şekillendirildikten sonra da kapak kapatılıyor ve işlem tamamlanıyor.
Lazer ameliyatı ile gözlükten kurtulmak mümkün değildir! Üstelik teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bir insan yaradılışından dolayı asla bir kartal kadar net göremez.
Ameliyatı gerçekleştirecek olan uzmanlar pembe hayaller ile hastaya güzel şeyler söylerken ameliyatın komplikasyonlarından bahsetmemektedirler.
En basit örneği : Lazer ameliyatı geçirmiş ve hâlâ gözlük takan hastaların sayısı çoğalmakla beraber lazer ameliyatından sonra gözlerde ışığa karşı hassasiyet oluşacağından güneş gözlüğü takmak mecburi olmaktadır.
Yazıyı kısa tutmak adına lazer ameliyatı olmak isteyen vatandaşlarımıza sadece birkaç önemli meseleye değinmek istiyorum.
Mutlaka internetten lazer ameliyatı olmuş insanların şikayetlerini araştırın. Örneğin google’ a ” lazer ameliyatları şikayetleri ” yazarak ameliyat olmuş binlerce insanın şikayetleri neler okuyunuz. Örneğin: ŞikayetVar.Com isimli internet sitesi bu konuda sizi fazlasıyla aydınlatacaktır.
Lazer ameliyatlarının komplikasyonlarını mutlaka iyi araştırınız.

Özel hastanelerin ticari reklamlarına kesinlikle inanmayın. Mümkünse daha önce tanıştığını sizi tanıyan bir göz doktorundan yardım alın.
Son olarak belirtmek isterim ki sizi ameliyat edeceğini söyleyen göz doktoru gözlüklü ! Ayrıca bu ülkenin en zeki bilim adamları ve siyasetçileri de gözlüklü! Umarım anlaşılmıştır.
Lazer ameliyatlarında maalesef insanlarımız adeta kobay olarak kullanılmaktadır. Bu ben söylemiyorum. ”Türküz, hastayız, kobayız ” sloganına lazer ameliyatlarını araştırırken maalesef rastlayacaksınız.
İsmail UYAR – Optisyen
Mevlana Optik – Sarıkaya

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

AŞI OLMAYAN KALMASIN HAYDİ SIRA SENDE

Sarıkaya Aile topluğu Sağlığı Merkezi başkanı ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed İkbal ALTINDAĞ gazetemize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir