Anasayfa / Sağlık / Gözümüze ” Gözümüz Gibi Bakmak İçin” Neler Yapabiliriz.

Gözümüze ” Gözümüz Gibi Bakmak İçin” Neler Yapabiliriz.

Gözümüze ” Gözümüz Gibi Bakmak İçin” Neler Yapabiliriz.
Gözlerimizin sağlığını korumak için hangi önlemleri alabiliriz.
1. Gözlere ellerimizi sürmemeliyiz.
En önemli konudur bence. Çıplak elle göze dokunulmaması gerekir.Ellerimiz çevredeki eşyalara temas ettiği için çoğunlukla temiz değildir. Bu nedenle gözlerimizi kaşımak vb. için gözlerimizi ovuşturmamalıyız. Gerekirse temiz bir mendille gözlerimize dıştan dokunabiliriz. Yada ellerimizi iyice yıkadıktan sonra mümkünse gözümüzü su ile yıkayabiliriz.
2. Güneş Gözlüğü Kullanın
Güneş gözlüğü kullanmak güneşin zararlı ışıklarından gözümüzü korur. Zararlı güneş ışınları gözün korneasına zarar verir. Bu nedenle kaliteli güneş gözlükleri kullanmak gerekir.
Güneşli günlerde gözlerimizi kıstığımız için göz çevremizde kırışıklıklar oluşur. Gözlük kullanmak kırışıklık oluşmasını da engeller.
Sadece güneşli günlerde değil, gözlerimizin kamaştığı karlı günlerde de gözlük kullanmak gerekir.
3. Gözünüzü Sık Sık Kırpın
Gözyaşı bezlerinden salgılanan sıvı gözün içinin nemli kalmasını ağlar. Televizyon seyrederken veya kitap okurken gözümüzü daha az kırparız. Bu da göz içinin kurumasına, gözde batışmalara neden olur. Bu nedenle bu tür durumlarda gözümüzü belirli aralıklarla kırpmaya çalışmalıyız. Yüzümüzü yıkamak gözün nemlenmesi için faydalıdır.
Ayrıca göz kırpmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Eğer göz kuruluğu ile ilgili göz hekimi suni damla yazmış ise mutlaka kullanmamız lazım.
4. Karanlıkta Tv İzlemeyin
Karanlık ortamda parlak bir ekrana bakmak göz uyumunu bozduğu için çok zararlıdır. Tv ya da bilgisayar ekranının parlaklığı odamızın aydınlığıyla eşit olacak şekilde ayarlanmalıdır. Geceleri uyurken ışıkları kapatarak televizyon izlemek bu duruma dahildir !
5. Floresan Lamba Kullanın
Floresan lambaların yaydığı beyaz ışık ofis ortamında gözlerin daha az yorulmasını sağlar. İş yerlerinde sarı ışık yayan lambalar kullanmamalıyız.
6. Yüzerken Gözlük Kullanın
Esasında bu madde şiddetle tavsiye edilir. Sarıkaya şartlarında yüzme imkanımız pek olmasada denize havuza giderken mutlaka bir yüzücü gözlüğü kullanın. Yüzerken gözlük kullanmak hem yüzmeyi kolaylaştırır hem de suda bulunabilecek mikroplardan gözümüzü korur.
Özellikle toplu kullanıma açık havuzlarda çeşitli bakteriler bulunabilir.
7. Uzun Süre Ekrana Bakmayın
Tv ve bilgisayar ekranlarına en fazla 30 dk bakılmalıdır. Her 30 dakikada 5-10 dakika ara vermek gözleri dinlendirir. Televizyonu yakından izlemek de gözler için zararlıdır. Özellikle çocuklarda dikkat etmek lazım.
8. Dengeli Beslenin
Göz sağlığı için genel olarak dengeli beslenmeliyiz. A vitamini gözler için faydalıdır. Havuç gibi sebzeler tüketmek gözler için yararlı olacaktır.
9. Odanızı Nemlendirin
Odanızda kalorifer gibi havadaki nemi azaltan ısıtıcıların bulunması göz kurumasına neden olur. Eğer kalorifer peteğinin üzerine nemi bir bez asarsak hava bira nemlenecektir. Yaz aylarında klimanın ortamı kurutacağı unutulmamalıdır.
10. Yılda Bir Kez Göz Doktoruna Gidin
Gözümüzle ilgili herhangi bir problem yaşamasak da yılda bir kez göz doktoruna gitmek doğru olacaktır. Çoğu göz rahatsızlığı siz henüz farkına varmadan başlamış olmaktadır. Bu ancak bir muayeneden sonra ortaya çıkacaktır.
İsmail UYAR Optisyen-
KARABULUT OPTİK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

AŞI OLMAYAN KALMASIN HAYDİ SIRA SENDE

Sarıkaya Aile topluğu Sağlığı Merkezi başkanı ve İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed İkbal ALTINDAĞ gazetemize …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir