Anasayfa / Güncel / 15 NİSANA KADAR MERADA
HAYVAN OTLATILAMAYACAK

15 NİSANA KADAR MERADA
HAYVAN OTLATILAMAYACAK

Sarıkaya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan, ilçede meraları koruma amacıyla alınan karar gereği, 15 Nisan – 15 Ekim tarihleri arasında meralarda hayvan otlatabileceğini belirtti.
4342 Sayılı Mera Kanunu ve Tarım Orman Bakanlığı’nın 2007/1 Genelgesi ile Yozgat İli Mera Komisyonunun 05.02.2021 tarihinde almış olduğu karara göre merada hayvanlarını otlatmak isteyen üreticiler belirlenen tarihler haricinde meraya hayvanlarını bırakamayacaklar. Aksini yapan üreticilerimize Mera Kanununun ilgili hükümleri gereği cezai işlemler uygulanacak.
Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan Sarıkaya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan; üreticilerin belirlenen tarihler arasında merada hayvanlarını otlatmaları gerektiğinin altını çizerek, kurallara uymayan üreticilerin ilgili kanun gereği cezai işleme tabi tutulacağını söyledi.
“Hayvansal üretim için, hayvancılık işletmelerinin temel ihtiyacı olan kaliteli kaba yemin, en ucuz üretildiği kaynak olan Çayır-Meralar, aynı zamanda su ve rüzgar erozyonunu da önleyen doğal kaynaklarımızdır” diyen Sarıkaya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Süleyman Doğan yaptığı açıklamada “ancak uzun yıllar devam eden erken ve aşırı otlatma nedeniyle çayır meraların bitki örtüsü büyük oranda bozulmuş ve ot verimleri azalmıştır” dedi.
Konuyu Sarıkaya’da tüm köy muhtarlarına yazılı olarak bildirdiklerini söyleyen Doğan; “4342 Sayılı Mera Kanunu ve Bakanlığımızın 2007/1 Sayılı Genelgesi ile ilimiz Mera Komisyonunun 05.02.2021 tarih ve 2020/04 sayılı kararı ile ilimizde ve ilçemizde otlatma planlaması yapılmıştır. Bu nedenle Sarıkaya ilçemiz ve köylerinde bulunan mera alanlarında 15 Nisan – 15 Ekim tarihleri arasında otlatma yapılması kararlaştırılmıştır” dedi.
Kurallara hassasiyetle uyulması gerektiğinin altını çizen Doğan; Üreticilerin belirlenen tarihler haricinde hayvanlarını mera alanlarının dışında otlatmaları, aksi halde belirlenen tarihler haricinde meralarda otlatanlar hakkında Mera Kanununun ilgili hükümlerine göre yasal işlem yapılacağını söyleyerek 2021 yılının tüm çiftçi ve üreticiler için bereketli geçmesini diledi.
M.Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir