Anasayfa / Sarıkaya / 2 Bin Yıllık Hamamın Tanıtımı İçin Havuzda Yüzdüler

2 Bin Yıllık Hamamın Tanıtımı İçin Havuzda Yüzdüler

2 bin yıl öncesinden günümüze kadar mimari özelliğini kaybetmeyip görselliğini koruyan, Roma Hamamı’nın (Basilica Therma) tanıtımı amacıyla, Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç antik havuzda yüzdü. Basilica Therma Roma Hamamı’nın tanıtım ve dünya turizmine kazandırmak amacıyla, Vali Kemal Yurtnaç, Vali Yardımcısı Salih Altun, Kaymakam Vekili Samet Öztürk, Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, İl Özel İdare Gene Muammer Yanık ve gazeteciler, bin yılı aşkın süredir toprak altında bulunan ve kazı çalışma açığa çıkan, antik termal havuza girdi.

‘TURİST KAYNAYACAK’

Mimari özelliğini ve görselliğini koruyan Roma Hamamı içerisinde açıklama yapan Vali Yurt tarihe sahip alanın tanıtımı için çalıştıklarını belirterek, “Biz buradaki çalışmalarımızı kısa, o yayarak bir planlama yaptık ve Türkiye’nin turizmine ve dünya turizmine burayı açıyoruz. İler termal tesislerimizin daha kaliteli hale gelmesiyle burası umuyorum ki turist kaynayacak. B İngiltere’de var. İngiltere’deki hamama yıllık bir milyon turist geliyor, buraya ise gelen yok. B niyetindeyiz, o maksatla bu programı yaptık” dedi. Dünyada 2 bin yıldır sıcak suyu akan ve günümüze kadar mimari yapısını koruyan iki yapıda İngiltere’de diğerinin de Yozgat’ta bulunduğunu ifade eden Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, “İs misafirlerimiz var, onlarla birlikte ilk açılışı yapıyoruz. Umuyorum ki; Türkiye’nin turizmine ye açacağız, sağlık turizmini, Yozgat’ta en iyi hale getireceğiz” diye konuştu.

 ‘ÇIĞIR AÇACAK’

Roma Hamamı’nın dünyanın en eski termal tedavi merkezlerinden birisi olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Ömer Açıkel ise şöyle konuştu: “Türkiye’nin tam ortasında yaklaşık 2 bin yıllık bir geçmişe sahip antik havuzun içerisine, yü de krallardan, prenseslerden sonra ilk giren kişiler bizler olduk. Eşsiz bir tarihi yapı ve 2 bin su kaynağı bulunuyor. Diğer termal sular gibi çok yoğun değil, sıcaklığı insan vücudu ile çok üzerindeki figürlerden dolayı bilim adamları tarafından burası dünyanın en eski termal teda merkezi kabul ediliyor. Burada bir dini arınma noktası oluşturulmuş, hem de suyun tedavi e kullanılarak insanlara şifa dağıtan bir merkez olarak kurulmuş. Burası, sağlık turizmi noktası ülkemizde bize göre bir çığır açacak, hem Yozgat, hem Sarıkaya, hem de ülkemize sağlık tu müthiş bir katma değer katacağı inancındayız.”

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İLK KADIN KAYYUM SARIKAYALI

Sarıkaya esnaflarından Abdullah Demir’in kızı Kaymakam Nazlı Demir ilçemizin gururu olmaya devam ediyor. Kaymakam Nazlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.