Anasayfa / Güncel / ANIZ YAKMAK HARAMDIR

ANIZ YAKMAK HARAMDIR

Ekinlere biçer girdi. Çoğunlukla mahsüller biçilip depolandı.
Bazı tarlalarda ise ekin biçme işlemi devam ediyor. Ekin tarladan kalktıktan sonra bazı çiftçiler tarlada kalan sap ve atıkları yakıyor. Buna da anız yangını deniyor. Anız yangınları toprağın verimini ve kimyasını bozuyor. Bunun yanı sıra anız yakmanın dini yönden sakıncaları var.
Bizde konuyu İlçe Müftümüz Zühdü Elveren hocamıza sorduk.
Müftü Elveren Anız yakmanın dinimizde haram olduğunu belirterek şu bilgileri verdi.
Sarıkaya ilçe Müftüsü Zühdü Elveren; “Anız yakılması sebebiyle toprağın altında ve üstündeki binlerce canlının yakılması haramdır. Haramın ise İslam dinindeki yeri bellidir.
Anız yakılması ile sap, saman ve organik maddenin yok edilmesi sonucu; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmaktadır.
Buna bağlı olarak toprağın üstünde ve altında doğaya ve canlılara yararlı olabilecek, organik-inorganik maddeler ile mineraller zarar görmektedir.
Anız yakılması sebebiyle özellikle buğday ve mısır hasadı sonrasında canlıların yaşamı, çevre ve insan sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Tüm uyarı ve önlemlere rağmen anız yakmaya devam edilmesi canlıların ölmesine, toprağın zarar görmesine, çevrenin kirlenmesine ve hava kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.
Ateşle azap etmek, hiç kimse için meşru değildir. Ahiret hayatında sadece cehennem ehli için geçerli olacak bir uygulamayı dünyadayken başka bir canlıyı yakarak uygulamak caiz değildir. Sebebi ne olursa olsun anız yakmak haramdır. Anız yakma işlemi sırasında yerin üstünde ve altında yaşayan karınca ve benzeri gibi milyonlarca canlı yanmaktadır. Ayrıca hava kirliliği oluşturması sebebiyle kul hakkına da girilmesi söz konusu olmaktadır.
Kanunlarla da yasaklanan anız yakma işleminin hem dünyevi hem de ahirete müteallik cezası olacaktır. Canlıya zarar verme, çevreyi kirletme ve toprağın ve havanın kalitesini düşürme yanında Yozgat Valiliği aykırı davranışlarda bulunanlara Türk Ceza Kanunu ve kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacağını duyurmuştur.”dedi.Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.