Anasayfa / Sarıkaya / Antalya’da Yozgat Tanıtım Günleri Yapıldı

Antalya’da Yozgat Tanıtım Günleri Yapıldı

Antalya Yozgatlılar Kültür Ve Dayanışma Derneği (ANTYOZDER) ve Başkent Pusula Organizasyon’un iş birliği ile Antalya Yozgat Tanıtım Günleri fuarının açılışı 10.12.2015 Perşembe günü Antalya Cam Piramit’te gerçekleşti.

Açılışa, Antalya Valisi Muammer Türker, Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı, Kaymakamımız Yasin Özcan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Yozgat ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, Yozgat’ın ve Antalya’nın sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış programında ilk olarak Yozgat Belediyesi Mehteran Takımı bir gösteri yaptı. Daha sonra Antalya Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Barış Yıldırım, programın açılış konuşmasını yaptı. Yıldırım, konuşmasında, yıllar önce çeşitli nedenlerle Antalya’ya göç etmek zorunda kalan yaklaşık 30 bin Yozgatlı olarak bu şehirde mutlu olduklarını belirtti. Dünya markası, barış kenti Antalya’nın yapı taşlarından ve bileşenlerinden biri olmaktan, ona katkı koymaktan da gurur duyduklarını ifade eden Yıldırım, Bu etkinlikte memleket hasretlerini bir nebze de olsa gidermek, hemşerileri ile bir araya gelmeyi hedefliyor ve Yozgat’tan gelen, Yozgatlı olup Antalya’da yaşayan hemşerileriyle hasret gidermeyi istediklerini söyledi. Bunların yanı sıra da Yozgat’ın ve Yozgat’ın ilçelerinin de Antalya’da tanıtılmasını hedeflediklerinin altını çizdi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Antalya Yozgat Tanıtım Günleri’nde hemşehrileri ile bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi. Yozgatlılar olarak Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasına savrulduklarını söyleyen Arslan, “Maalesef, Yozgat’ımız en çok göç veren bir ildir. İstiyoruz ki, Yozgatlı hemşehrilerimizle hep beraber olalım. Ama bu her zaman da mümkün olmuyor. Bu çalışmalar, değişik vesilelerle savrulmuş akrabaların, arkadaşların, dostların bir araya gelmesine vesile oluyor. Antalya’da bu bir ilktir. İnşallah çok daha güzel, çok daha başarılı çalışmaların da temelini oluşturacaktır. Çok daha güzel ve başarılı çalışmalarda da bir arada olmayı Allah’tan diliyorum” şeklinde konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Menderes Türel, Hiç kimsenin doğduğu yeri seçme şansına sahip olmadığını kendilerinin doğdukları topraklarla onur duyduklarını ama doydukları şehri seçme şansına sahip olduklarını hatırlattı. Türel, Yozgatlılara hitaben yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü, “O yüzden sizler, Yozgat’ta doğmuşunuz ama doydunuz şehir olarak Antalya’yı seçerek, Antalya’nın coğrafyasına, kültürel zenginliğine çok önemli bir katkı sağlıyorsunuz. Anadolu coğrafyası bir açık hava müzesi ve her köşesinde ayrı bir güzellik var. Sizler, kendi kültürünüzü, geleneklerini, göreneklerinizi Antalya’da yaşatan, Antalya’da bizlere bunu yaşama fırsatı vererek şehrimize de çok önemli bir katkı sağlıyorsunuz.” Böylesine günlerin, böylesine kültürel etkinliklerin Antalya’da olmasının kendileri için önemli bir fırsat olduğunu belirten Türel, kendilerine de bu fırsatı Yozgatlıların yaşattığını söyleyerek teşekkürlerini sundu. Türel, “Yozgat denilince aklımıza testi kebabı geliyor. O testi kebabını kırıyorken aslında gönülleri birleştirdiğinizi bütün cümle alem gayet iyi biliyor. Önemli olan gönül birlikteliğidir. Şehirlerimiz ayrı olabilir ama önemli olan ayrı coğrafyamızda, ayrı şehirlerimizde bu farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ettiğimizde birlik ve beraberliğimizi böylesine güzel sergilediğimizde çok farklı mutluluk duyuyoruz. Bize bunları yaşattığınız için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’tan geldiklerini hatırlatarak, Yozgat’ın, Türklüğün Anadolu’ya yerleşmesinde üst-ül esas olduğunu ifade etti. Bin yıldır İslam’ın bayraktarlığını yapan necip milletinin Anadolu’da kökleşmesine vesile olmuş Bozok diyarından geldiklerine vurgu yapan Yazıcı, Yıllarca Bolşeviklerin girmediği, bölücülüğün uğramadığı, tavanda tabana, küçüğünden büyüğüne her ferdinin milli meselelerde birlik olduğu, vatan ve bayrak sevgisini en üstlerde tuttuğu Bozok diyarından geldiklerini söyledi. Yazıcı, “O diyarın 14 ilçesi 550 köyü ve 500 bine yakın nüfusuyla hepsinin selamını sizlere getirdik. Buraya, buradaki hemşehrilerimizle kaynaşmak ve görüşmek için geldik. Bilgi alış verişinde bulunmak için, hatıralarını yad etmek için geldik. Aynı zamanda da güzel Antalya’mızdan da örnek almaya geldik döndüğümüz yerde uygulamak üzere. Bu organizasyonu, bu etkinliği düzenleyen başta dernek başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya’da 2 bin 700 civarında çok aktif bir dernek olduğunu hatırlatarak bunların bir çoğunun çok aktif olduğunu söyledi. Yozgatlılar Derneği’nin de bunlardan bir tanesi olduğunu dile getiren Türker, kendileriyle daha önce tanışma ve hasbihal etme fırsatımız olduğunu kaydetti. Türker, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kendilerini kutluyorum böyle bir güzel etkinliği yaptıkları için. Antalya’da bunun gibi çok aktif dernek var. Bunlar, sadece Antalya’nın değil, Türkiye’nin meselelerine eğiliyorlar. Kendilerine minnettarız. Yozgat bildiğiniz gibi Anadolu’nun, Türklüğün tanımının içerisinde ne varsa kendi bünyesinde barındıran bir coğrafya. Bütün yokluklara rağmen, bütün mahrumiyetlerine rağmen vatana, millete asla hainlik yapmayan, aklının ucundan geçirmeyen Bozok yaylasının insanları ve yiğitleridir. Kendilerini sevgiyle saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından, fuarın açılışı Antalya Valisi Muammer Türker, Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan’ın kurdeleyi kesmesiyle gerçekleşti. Fuar stantlarının gezilmesinin ardından, Yozgat Valimiz Yazıcı ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel birlikte testi kırdılar. Yozgat Valisi Yazıcı ve Yozgat Belediye Başkanı Arslan tarafından Antalya Valisi Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’e hediyeler verildi.

 

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ACAR DONDURMA AÇILDI

Acar dondurma işletmecisi Yasin Aktan dondurmanın bir kültür olduğunu ifade ederek şunlarıkaydetti; “dondurmacılık bizim baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.