Anasayfa / Güncel / BAŞKAN AÇIKEL; “AÇILMAYI BEKLEYEN HUVUZLAR VE TARİHİ YAPILAR VAR”DEDİ

BAŞKAN AÇIKEL; “AÇILMAYI BEKLEYEN HUVUZLAR VE TARİHİ YAPILAR VAR”DEDİ

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer beraberinde ,Yozgat Valisi Ziya Polat,  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile birlikte ilçemizde bulunan  Roma Hamamında incelemelerde bulundu. AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer beraberinde ,Yozgat Valisi Ziya Polat,  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile birlikte ilçemizde bulunan  Roma Hamamında incelemelerde bulundu.

Vali Polat, incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, Tarihi Roma Hamamının dünyada eşi ve benzerine zor rastlanılan büyük bir tarihi değer olduğunu belirterek, burayı Yozgat ve ülke turizmine kazandırmanın çalışması içerisinde olacaklarını söyledi.

Milletvekili Yusuf Başer’de 2000 yıllık Tarihi Roma Hamamı’nda incelemelerde bulunduklarını belirterek, Roma Hamamının bir benzerinin sadece İngiltere’ de olduğunu ifade etti. Başer, Tarihi Roma Hamamının Sarıkaya açısından bir değer olduğunu ve bu değerin ülke genelinde ve uluslar arası alanlarda tanıtılması gerektiğini kaydetti.

Sarıkaya Belediye başkanı Ömer Açıkel ise Roma Hamamı ve kazılar hakkında bilgi vererek şunları söyledi; Sarıkaya Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan kazılar neticesinde 2014 yılında gün yüzüne çıkarılan tarihi Roma Hamamı kalıntıları ve havuzları mevcut. 48 derece sıcaklıkta yer üstüne çıkan hamam suyunun birçok hastalığa şifa olduğu söyleyen Açıkel, Roma Hamamı’nın üst kısmındaki süslemelerindeki boğa başı ve yılan figürleri dikkat çekiyor.”dediEn az 2 bin yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen Roma Hamamı hakkında açıklamalarda bulunan Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, “Roma medeniyeti tarafından yapılan Roma Hamamı’nın 2 bin yıllık olduğu var sayılıyor. Çünkü kazı çalışmaları sırasında çıkan paraların, sikkeleri tarihi ve yapının duruşu MS. 40’ncı yıllarda inşa edildiğini gösteriyor. Yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip, içinde yapıldığı yıldan itibaren sıcak suyu bulunan dünyadaki 2 roma hamamından birisi. Ama buranın farklı bir özelliği var. Biz de bu taş sütunlarda Roma’nın gücünü simgeleyen boğa başıyla beraber sağlık tanrıçası Asklepios’un sembolü olan mitolojideki dili dışına çıkmış yılan sembolü var. Bu da bilim adamları tarafından suyun şifalı olduğunu bize izah etmişlerdi. Bu da buranın bir termal tedavi merkezi olarak kullanıldığını da gösteriyor.

Dünyanın en eski termal tedavi merkezi olduğu inanılıyor” dedi.Sarıkaya Belediye başkanı Ömer Açıkel , AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ,Yozgat Valisi Ziya Polat,  Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı’ya hitaben;  “Roma Hamamı’nın içindeki suyun sıcaklığının 48 derece doğal artezyenle çıkarıldığını söyleyerek, Roma Hamamı’nda yarı olimpik bir havuz var. Arkasında da 2 tane küçük 1 tane büyük havuzu var. Kazıların devam etmesi ile birlikte bir iki havuzun daha ortaya çıkacağını düşünüyoruz. 7 havuzdan oluşan bir kompleks olduğu bilim adamları tarafından söyleniyor. Havuz suyunun özelliği çıktığı gibi kullanılan su var. Bu su birçok hastalığa iyi geliyor. Bir şifa kaynağı Romalılar burayı bir güç depolama, şifa bulma ve arınma merkezi olarak aynı zamanda da dini temalarla kullanmışlar.

İsmini de Basilica Therma koymuşlar. Biz de bu suyun faydalarını Roma Hamamı’nın güzelliğini insanlara anlatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.Dünyada üçüncü bir Antik Roma Hamamı’nın olmadığını vurgulayan Açıkel, “Sarıkaya Roma Hamamı dünyada birinci eser bir üçüncüsü yok. İngiltere’de buna benzer bir yapı var. İçinde sıcak suyu bulunan Roma Hamamı, İngiltere’nin Bath bölgesinde var. Ancak Sarıkaya’dakinin çeğreği büyüklüğünde bile değil. Buradaki mitolojik figürler tarihi argümanlar maalesef İngiltere’de yok. Bizim ki daha güzel ve tarihi bir değere sahip” ifadelerini kullandı.  Yapılan bu ön inceleme netice verirde kazılar kaldığ yerden devam ederse Sarıkaya geç kalmış ününe kavuşur.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ANADOLU LİSESİ HAYIRLI OLSUN

Anadolu Lisesi Sarıkaya’mıza hayırlı olsun. Başlığı altında sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Sarıkaya Ak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir