Anasayfa / Güncel / ÇİFTÇİ DESTEKLERİ BEKLİYOR

ÇİFTÇİ DESTEKLERİ BEKLİYOR

Ülke olarak tarımsal sezonun sonuna geldik. Sarıkayalı çiftçiler ürünlerini topraktan alıp kimi TMO ya kimi tüccara verdi, kimi ise depolarına kaldırdı. Henüz destekleme pirimleri açıklanmadı. Bilindiği gibi Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı çalışmalar ile önümüzdeki dönem hangi ürüne daha fazla ihtiyaç varsa o ürüne daha fazla pirim ve destekleme veriyor. Çiftçi bu önümüzdeki günlerde ekim yapacak. Fakat hangi ürüne ne kadar destek alacağını bilmiyor. Bizde konu hakkında biraz araştırma yaptık. Konuyu uzmanına Sarıkayada Çiftçilerin lideri Sarıkaya Ziraat Odası başkanı Şevki Güngör’e sorduk. Güngör konu hakkında daha belirsizlikler sürüyor diyerek gazetemize şu açıklamalarda bulundu; Güngör; “Çiftçinin girdi maliyetleri geçen seneye oranla üçe beşe katlamışken yeni destek oranları güncellenmeli. Diye sözlerine başladı. Ziraat Odası başkanı Şevki Güngör açıklamalarına şöyle devam etti; “Hangi destek, neye destek, ne kadar destek, ne zaman destek, neyin desteğini alıyoruz, nakdimi alacağız aynimi bilmiyoruz. Ürünü kaldırıyoruz destekler açıklanıyor.
Çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımızdan 2024 Yılı Tarımsal Desteklerinin Açıklanmasını Bekliyor.
Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan Bakanlar kurulu sonrası yaptığı açıklamada hububat üreticilerimizin kışlık ekimler için hazırlık dönemi başında ihtiyaç duyduğu mazot ve gübre desteğini, bu yılın Ekim ayından itibaren ayni olarak kullanılmak üzere Ziraat Bankası kartlarına tanımlayarak ödemelerin yapılacağını ifade etmiştir.
Çiftçiye verilen tarımsal desteklerin temel hedefi üretim planlaması yapmaktır.
Devletimiz hangi ürünün daha çok üretilmesini istiyorsa, o ürüne çok destek verir. Arz fazlası olan ve üretimini artırmak istemediği ürüne ise daha az destek verir veya hiç vermez. Böylece üretimde bir planlama sağlanır. 2023 yılının 8. ayı geride kalmış olmasına rağmen tarımsal destekler henüz açıklanmamıştır. Birçok üründe ekim yapılmış, hasat büyük oranda tamamlanmış, fakat çiftçimizin 2023 yılında alacağı destek miktarı halen açıklanmamıştır.
Tarım ve Orman Bakanlığımızın hazırladığı tarımsal destekleme bütçesinin bir an evvel açıklaması üreticilerimizin yararına olacağı kanaatindeyiz.
Halen açıklanmayan tarımsal destekler ile, üretim planlaması yapması zor bir durum oluşturmaktadır. Çiftçi ne kadar mazot, gübre desteği alacağını, hayvancılıkta hangi desteklerin artacağını hangilerinin azalacağını, alan bazlı ve prim(fark ödemesi) desteklerindeki artış oranlarını bilerek nasıl bir üretim planlaması yapacağı hakkında bilgisi olması Çiftçilerimizin ve ülke tarımının faydasına olacaktır.” Şeklinde konuştu.
Destekleme ve Pirimlerin hangi ürünlere yapılacağı bir an önce açıklanmalı. İlçe çiftçi de hangi ürünü ekeceğine karar verilmeli.
Haber Özge

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.