Anasayfa / Sarıkaya / ÇİFTÇİ PERİŞAN EDİLİYOR

ÇİFTÇİ PERİŞAN EDİLİYOR

Sarıkayalı Pancar çiftçileri halen sıkıntıda. Pancarları tarlada kalan Sarıkaya Pancar çiftçileri Yozgat Şeker Fabrikasının pancarlarını almakta yetersiz kaldığını belirttiler. Bizde Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör ile Sarıkayalı Pancar çiftçisinin durumunu görüştük. Başkan Güngör daha önce Yozgat Şeker Fabrikası yönetimi ile görüştüğünü bildirerek konuyu ilettiğini söyledi. Başkan Güngör Gazetemiz yazı işleri müdürü Mustafa Tek’e şu açıklamalarda bulundu; “Yozgat Şeker pancarı Atölyesinde sıkıntı halen devam ediyor. Pancar Atölyesi diyorum çünkü pancar alım sistemleri Atölye idare eder gibi. Aralık ayına girmişiz 60.000 ton pancarımız tarlada bekliyor. 15 gün önce de günlük 90 kamyon pancar veriyorduk, bu gün halen 90 kamyon. Günlük 220 ton ile bu mahsül bitmez. Kış geldi çiftçi perişan olacak, maliyeti 4’e katlanacak diyoruz ama sanki duvara konuşuyoruz. Duvara konuşsak ses yankı yapardı.
Koskoca fabrikayı imalathaneye çevirdiler. Devleti yönetenleri yanıltalarak, başka illerden gelen pancarı direk imalata değil sahaya alıyoruz diyorlar. Saha var ise bizim pancarımızı alsınlar! Bizim pancarımız saha da korkuyor mu yoksa? Bizim çiftçimiz tarlada soğukta, çamurda perişan olurken onlar başka illerin cicilerini parlatıyor. Neyin karşılığı! Ya da mecburiyetleri nedir?
Fabrika yönetimi, bu duruma Sarıkaya dan başka itiraz eden başka yer yok diyorlar. Doğrudur çünkü Sarıkayamızın pancarı merkez dahil 6 ilçenin pancarına eşit, 4 ilçenin toplam pancarı kadar. Bizim tarlada bekleyen pancarımız var! Diğer ilçelerin ürettiği pancarın %90’ı alınmışken Sarıkaya’nın ancak %60 alınmış, %40 ı tarlada bekliyor.
Devlet yöneticilerimizden ısrarla istyoruz.
Ya Fabrikayı bu yöneticilerin elinden kurtarın ya da bizi bu Fabrikadan kurtarın.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ACAR DONDURMA AÇILDI

Acar dondurma işletmecisi Yasin Aktan dondurmanın bir kültür olduğunu ifade ederek şunlarıkaydetti; “dondurmacılık bizim baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.