Anasayfa / Güncel / ÇİFTÇİYE DESTEK YETERSİZ

ÇİFTÇİYE DESTEK YETERSİZ

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör; “Gübre desteği 8 TL den 16 TL ye çıkarıldı, bu rakam gübreye gelen zammın zekatı bile olamaz maalesef.”dedi.

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör esnafa yapılan pandemi yardımından çiftçilerimizin de yararlanması gerekir, yapılan destekler zamları bile karşılamıyor dedi. Başkan Güngör Yöre Haber gazetesi yazı işleri müdürü Mustafa Tek’e yaptığı açıklamalarda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğana seslenerek şunları söyledi;
“Sayın Cumhurbaşkanımızdan çiftçilerimizi tatmin edecek destek açıklamasını bekliyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanımız esnaflarımıza en azından can suyu olabilecek destek paketini açıkladılar. Esnaflarımız adına mutlu olduk. Daha önce de çiftçilerimiz için açıklanmıştı, fakat açıklanan pakette normal süregelen desteklerden farklı bir şey yoktu ve hatta girdi maliyetlerinin altında gölgede kalmış bir açıklamaydı. Gübre desteği 8 TL den 16TL ye çıkarıldı, bu rakam gübreye gelen zammın zekatı bile olamaz maalesef.
Çiftçiye verilen desteklerin artırılarak girdi maliyetlerimizi ciddi oranda düşürecek seviyede olmasını istiyoruz. Bu sene ciddi bir kuraklık dönemi yaşıyoruz. Çiftçilerimizin Tarım Kredi ve Tarım Bankalarına olan borçlarının faizsiz 5 ila 7 yıla yayılarak yapılandırılmasını istiyoruz. Bizim Çiftçimiz bu destekleri fazlası ile hak ediyor. Pandemi döneminde canları pahasına her gün tarlasından geri kalmayarak, üretimini aksatmadan daha fazla sorumluluk alıp daha çok üretmeye çalıştılar. Sokağa çıkma yasaklarında kimse çiftçilerimizin ürettiği gıdanın haricinde başka bir şey almaya kalkışmadı. Çünkü yaşamak için gıda gerekli. O dönemde üretmediğimiz bir tek sarımsak vardı, onu da ithal edince kilosu 120TL ye kadar cıktı. Çiftçilerimiz bu bilinçle tarlasından ayrılmadı, zararına üretim yaptık. Biz ülkemiz insanını gıdaya muhtaç etmedik. Devletimizin den çiftçilerimizi mağdur etmeyeceği kanaatindeyiz.
Esnafımıza verilen destekler bizi fazlasıyla mutlu etti. Ancak bölgemiz esnafını ayakta tutan çiftçidir. Çiftçi kazansın ki esnafımız ayakta kalsın. Büyükşehir Belediyelerine bağlı çiftçilerimiz yeteri kadar Büyükşehir Belediyelerinden %50 hibeli hububat, baklagil tohumu ve gübre desteği almaktalar. Yani o bölgede ki girdi maliyetlerinin yarısı Büyükşehir Belediyeleri tarafından karşılanmakta. İlaveten bizim aldığımız kadar da devlet desteği almaktadırlar. Yine Büyükşehir Belediyeleri söz konusu bölgelerde ziraat odalarına ve çiftçilere makine, ekipman desteği sağlamaktadır. Bizler burada bu tür desteklerden mahrum, kendi imkanlarımız ile üreterek ayakta kalmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi imkanları olmayan bölgemizde tohum, gübre ve mazot gibi girdilerimizin yarısının devletimiz tarafından karşılanarak, üretime eşit şartlarda rekabetin gelmesini istiyoruz.
Bu vesile ile 2021 yılında Çiftçilerimize hayırlı, bereketli bir sezon dilerim.
Kamuoyuna, yöneticilerimize ve çiftçilerimize Saygılarla. Diyerek açıklamasını tamamladı. Haber M.Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKAYA İTFAİYESİNDEN PİKNİKÇİLERE UYARI!

Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürü Fatih Aytekin artan hava sıcaklığının özellikle ormanlık ve mesire alanlarındaki yangınlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.