Anasayfa / Sarıkaya / GÜNGÖR’DEN AÇIKLAMA BORÇLAR ERTELENMELİ

GÜNGÖR’DEN AÇIKLAMA BORÇLAR ERTELENMELİ

Sarıkaya Ziraat Odası Bakanı Şevki Güngör Gazetemize çiftçi borçlarının ertelenmesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Güngör Açıklamasında Çiftçinin ürünü verimli değil diyerek şunları söyledi. “Bu sene yaşanan kuraklıktan dolayı hububat üretiminde rekolte düşüklüğü nedeniyle zarar gören üreticilerimizin mağduriyeti GIDA TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI tarafından üreticilerimizin kredi borçlarının ertelenmesiyle ilgili kararnamenin açıklanmaması nedeniyle üreticilerimizin borçları katlanarak büyüyor.
Bu durum zaten güç durumda olan çiftçilerimizi içinden çıkamayacağı borç sarmalına çekiyor.Geçen sene afetler ve kuraklıktan zarar gören üreticilerimizin borçlarının ertelenmesiyle ilgili kararname eylülde açıklanmasına rağmen bu sene ekim ayı bitti halen açıklanmadı.Üreticimiz borç ertelemesi beklerken mazota üst üste yapılan ciddi zamlarla daha da perişan edilmekte.Bu durumda Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin karnını doyuran üreticimiz açlığa mahkum edilip göçe zorlanmış oluyor.
Bugün ki tarih itibarı ile erteleme bekleyen üretici borçları meblağı dev holdinglere verilen hibe ve teşviklerin yanında zekat olmaz.Bu durumda GIDA TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞIMIZIN üreticilerimizin borçlarının ertelenmesi yönünde bir yasal düzenlemenin yapılması halinde çiftçilerimiz büyük rahatlama yaşayacaktır.İlgililere ve kamuoyuna saygılarımla.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ERDAL AİLESİNİN MUTLU GÜNÜ

İlçemizin sevilen esnaflarından olan Hacı Erdal’ın ikinci oğlu Ali Erdal bu hafta sonu yapılacak düğün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir