Anasayfa / Sarıkaya / HOZMAN’DA KÖY ODASI EĞLENCESİ

HOZMAN’DA KÖY ODASI EĞLENCESİ

Türk kültürünün önemli kaynaklarından birisi de köyün ortak malı olan köy odalarıdır. 1990-2000 yıllarında giderek işlevselliğini, dolayısıyla da önemini yitiren köy odaları, 2010 yılından bu yana kadar gelişmiş eski önemi hatırlanmıştır. Eski köy odaları onarılmış ve hatta yenileri de yapılmıştı. Köy Odaları köye gelen konukları ağırlamak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde her köyde mutlaka bir köy odası bulunur. Bazı yerlerde köyün zengin ve sözü geçer ailelerinin yaptırdıkları ve kendi adlarını verdikleri gösterişli odalar bulunur. Bunlar da köy odası olarak kullanılır. Tanıdık ya da tanımadık konuklar köyde konakladıklarında köy odasında kalırlar. Köy odasına kendi evleri gibi girer; karınlarını doyurur, orada yatarlar.
Düğün, nişan, sünnet töreni toplantıları köy odasında yapılır. Uzun kış geceleri hoş söyleşilerle bu odada geçirilir. Yüzük oyunu ve benzeri gibi oyunlar burada oynanır, arabaşı ziyafetleri burada verilir. Köy odasında deve, koyun, kurt taklidi yaparak halkı eğlendiren, masal anlatan bulunur. Bunlar konuklara güzel bir zaman geçirtirlerdi.
Köy oda kültürü çok eskilere dayanır. İlçemize bağlı Bağlıca (Hozman) köyü sakinlerinden Mustafa ERSOY’un davetiyle Hozman köyündeki odasına gittik. Mustafa Ersoy’un oğlu Faruk Ersoy’un hazırlattığı arabaşı’ndan ikram ettiler. Mustafa Ersoy’un damatlarından Fatih Erkal ve Tarık Ersoy arkadaşlarını davet etmişlerdi. Akşam saatlerinde köy odasına gittiğimizde odaya hayran kaldık ve Mustafa Ersoy ile bir sohbete koyulduk. Ersoy bize bu odanın geçmişi pek yok, yeni yaptırdım. Odanın halen eksikleri var, daha bitmedi dedi. Bizlere önceki köy konağımız daha muhteşemdi tavan işlemeleri ve sedirleri harikaydı. Ben 1985 te askerdeyken yıkılması gerekiyordu , eğer burada olsaydım o işlemeli tavanı ve sedirleri oradan çıkartırdım. dedi. Bizde eskiden tarihe pek değer vermezlerdi diyerek konuya devam ettik. Mustafa Ersoy şimdi benim damatlar sizi buraya davet etmişler. Ben daha hiç arkadaşımı buraya davet etmedim. Siz bu daveti gazetenizde yazarsınız ve tüm Sarıkayanın haberi olur, Bunu duyan arkadaşlarım bana kahır eder dedi. Davetli olarak odaya Milli Eğitim camiasından ve sarıkaya esnafından davetliler hazırlanan arabaşı’yı iştahla yediler. Arabaşı’yı bilmeyen bazı öğretmenler ise çorbayı yufka ekmekle yemek zorunda kaldılar. Arabaşı’n dan sonra sobada fokurdayan çay ikramı kuruyemiş eşliğinde yendi. Mustafa Ersoy eskilerden anlattı, Önceden bizim odalarda oyunlar oynanırdı. Bu oyunlardan en öne çıkanı yüzük oyunuydu. Yaşlılarımız masallar anlatırdı. Askerlik anılarını anlatırlardı. Biz bu odalarda büyüdük. Diyerek eskilere daldı… hoş bir sohbet gece geç saatlere kadar sürdü.

1 2 3 4 5

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

MHP’DEN ŞÖLEN GİBİ AÇILIŞ

Milliyetçi Hareket Partisi Sarıkaya Seçim İletişim Merkezi’nin açılışını büyük bir kalabalıkla görkemli bir şekilde gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.