Anasayfa / Sarıkaya / İlçe’ye Beyaz Bayraklı Gurur

İlçe’ye Beyaz Bayraklı Gurur

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan “Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Programı” projesi kapsamında Yozgat İl genelinde belirlenen kriterlere uyan 34 okula Beyaz Bayrak, Pirinç Levha ve Sertifika, 34 okula ise Beslenme Dostu Okul Programı Sertifikası ile 3 yıllığına ödüllendirildi. İlçemizden ödül alan okullar; NFK İmam Hatip Ortaokulu, Azapbaşlı SHBK ilköğretim Okulu, Hisarbey Hüseyin Demir İlkokulu, 125. Yıl Zübeyde Hanım Anaokulu, Şehit Hasan Hüseyin Aksoy Anadolu Lisesi, Kadılı Cumhuriyet İlköğretim Okulu Beyaz Bayrak, Yukarı Sarıkaya Ortaokulu ise Beslenme Dostu Okul Programı Sertifikası ile 3 yıllığına ödüllendirilerek ilçeye gurur yaşattı.

Milli Eğitim Müdürlüğü Bozok Toplantı Salonunda düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Salih Altun, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mehmet Akif Karaarslan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul Müdürleri, öğretmenler ve her okuldan temsilciler katıldı.
Ödül töreninin açılışında konuşan İl Mili Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, projenin amacının sağlıklı nesiller yetiştirerek toplum sağlığının geliştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu belirterek, “hep beraber çocuklarımızın geleceği için, ülkemizin daha müreffeh olması amacıyla  büyük bir özveri ile çalışıyor, toplam kalite anlayışı ve ekip ruhuyla evlatlarımızı daha güzel ve sağlıklı bir ortamda yetiştirmek için gayret gösteriyoruz. Hedefimiz tüm okul ve kurumlarımızın Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul standartlarına ulaşmasıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.
Halk Sağlığı Başkanı Dr. Mehmet Akif Karaarslan ise, “Okul sağlığını korumak ve geliştirmek maksadıyla belirlenen kriterler doğrultusunda okullarımız hem Milli Eğitim Müdürlüğü Hem Sağlık Müdürlüğü´nün personelleri ile incelenip, yerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Temizlik ve hijyen konusunda belirlenen kriterlere sahip olan okullarımıza beyaz bayrak ve beslenme dostu okul sertifikaları verilmektedir. Sağlıklı toplum ,sağlıklı nesil ,sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi için beslenme ve yaşam çok önemli hususlardır .Bu hastalığın temelinde maalesef sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam yatmaktadır .Bu nedenle gençlerimizi erken zamanda bilinçlendirmek, okullarımızda sağlıklı beslenme ortamları oluşturmak ve onları hareketli yaşama teşvik etmek maksadıyla bu kriterler doğrultusunda değerlendirme yapılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler neticesinde belli bir başarı grafiği elde etmiş bulunmaktayız. Sayın Valimize İl Milli Eğitim Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, ödül alan okullarımızı tebrik ediyorum” dedi.
Son olarak konuşan Vali Yardımcısı Salih Altun yaptığı konuşmada, Türkiye´de okulların gerek fiziki durumu gerekse teknik imkanları, eğitim materyallerinin çeşitliliği ve eğitimde kaynağa ulaşma imkanları gün geçtikçe artış göstermektedir. Eski dönem ile kıyas edilemeyecek düzeyde gelişmiş imkanlara sahip olduğumuz açıkça görülmektedir. Yeni yaptırdığımız okullar eğitim ve öğretime son derece katkısı bulunan yapılardır. Öğretmen ve öğrencilerimizin eğitim-öğretim noktasında çağın isteklerine göre azimli ve istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Temizlik hususu bizim geçmişten günümüze inancımızın gereği ve kültürümüzün sembolü olan Temizlik İmandan Gelir prensibi ile izah edilebilir. Bu hususta bizim tüm dünyada ders vermemiz örnek almamız gerekir. Belirli zamanlarda okullarımıza yaptığımız ziyaretlerde hijyen ve temizlik konusunda herhangi bir problemin olmadığını sevinçle müşahede etmekteyiz. Beyaz bayrak ve beslenme dostu okul Projeleri ile olağan temizlik standardının üzerinde biraz daha gayret gerektiren kriterler sistemi geliştirilmiştir. Bu standartlar üzerinden çalışıp belirlenen kriterlere göre ödül alan okullarımızı şimdiden tebrik ediyorum, beyaz bayrak ve beslenme dostu okul projesi kapsamına alınmayan okullarımızın da önümüzdeki başvuru sürecinde daha gayretli çalışarak ödül almalarını temenni ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu okul ödülü alan okulların görselleri yansıtıldı. Yansıtılan görsellerin ardından Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul ödülü alan okul müdürlerin sertifika ve belgeleri programa katılan protokol tarafından verildi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BAŞKAN AÇIKEL; 2021 SEZONUNA HAZIRIZ DEDİ

Sarıkaya Belediyesi havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte rutin çalışmalarına hız vermeye başladı.Hem günlük çalışmalar tam gaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir