Anasayfa / Sarıkaya / İTFAYE MÜDÜRÜ ÜNAL UYARDI

İTFAYE MÜDÜRÜ ÜNAL UYARDI

Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürü Celal ÜNAL, söndürülmeden yere atılan sigaraların yangına davetiye çıkardığını söyleyerek, pikniğe giden vatandaşların işi bittikten sonra mangal közünü toprağa gömmeleri gerektiğini dile getirdi.
Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürü Celal ÜNAL, sıcak havalarda dışarı çıkan piknikçileri ve olası bir alan yangınları konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

ÜNAL, olası yangınların ilk sebebi piknik ateşi olduğunu belirterek, piknikte yakılan mangal bittikten sonra mutlaka yanmış olan közün toprağa gömülmesi veya üzerine bol su dökülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pikniklerde yakılan mangalların kontrol edilmediği takdirde yangına sebebiyet verdiğini dile getiren Ünal, “Sıcak havaların derecesine göre bölgemizdeki yangın riski de buna paralel olarak artmaktadır. Burada vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken en önemli konu piknik alanlarında yakılan mangal ateşidir. Genellikle bu tür zamanlarda açık ateş yakılmaması gerekir. Piknik illa ızgara ile yapmak olmaz zeytinyağlı dolma ile yapılabilir. Ama illa mangal yakılması gerekiyorsa mutlaka ve mutlaka gerekli tedbirler alınıp ona göre yapılması gerekir. Mangalda iş bittikten sonra da kalan kömürlerin ve korların kesinlikle toprağa gömülmüş bir şekilde piknik alanların terk edilmesi ya da bol su ile söndürülmesi gerekir. Ama maalesef bu konuda vatandaşlarımızın ihmalkar davrandıklarını görüyoruz. Bundan kaynaklanan çok yangın oluyor” dedi.

“YERE ATILAN İZMARİTLER YANGINA SEBEP OLUYOR”
Söndürülmeden yere atılan sigara izmaritleri yangına davetiye çıkardığını belirten Ünal, “Bir başka yangın çeşidi olarak arabada yolda giderken veya herhangi bir yerde söndürülmeden atılan sigara izmaritleri de yine aynı şekilde bir yangın kaynağıdır. Yolda her atılan sigara izmariti yangın kaynağını oluşturur. Bunlara vatandaşlarımızın çok ciddi şekilde önem vermeleri ve dikkat etmeleri gerekir. Bu bahsettiğim 2 konuya dikkat edildiği takdirde istemediğimiz yangınlarla karşılaşmayız. Bunlar ihmal edildiği takdirde tehlikeli yangınlar oluşuyor” diye konuştu.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

VEFAT EDEN SÖZLEŞMELİ PİYADE ER BERKAN BASUN TOPRAĞA VERİLDİ

Sarıkaya Kaymakamlığı Haber Merkezinin haberine göre; Suriye’de vatani görevini yaparken rahatsızlanan Sözleşmeli P. Er Berkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir