Anasayfa / Güncel / KURU TEMİZLEME NEDİR NEDEN KURU TEMİZLEME

KURU TEMİZLEME NEDİR NEDEN KURU TEMİZLEME

Her yıl yüzlerce takım elbise ve binlerce lira değerindeki giysiler yanlış leke çıkarma yöntemleri ile çöpe gidiyor. Kulaktan dolma leke çıkarma yöntemleri ile inatçı lekeleri çıkarmaya çalışan hanımlarımız malesef çoğunlukla başarısız oluyor. Elli yüz TL. den kaçalım derken yüzlerce liralık takım elbiseden oluyoruz. Kuru temizleme konusunu araştırdık ve yıllarca ilçemizde hizmet veren kuru temizlemecilerden halen baba mesleğini devam ettiren Emre YILMAN’dan fikir alalım istedik. Emre Yılman, EMRE KURU TEMİZLEME isimli iş yerinde kendisi ile röportaj yaptık. Yılman’ın Shell Petrol Karşısındaki Ayakkabıcılar pasajındaki iş yerine gittik ve kendisine neden kuru temizleme diye sorduk. Yılman bizlere şunları söyledi; “Kuru temizleme, ismine rağmen kuru olarak yapılan bir işlem değildir.
Yapılan temizleme işleminin kuru olarak tanımlanması işlem sırasında kullanılan sıvıların neredeyse hiç su içermemesinden kaynaklanır.
Kuru temizleme işleminin ana işlevi; ıslak temizlemeyle zarar gören kumaş dokularını yıpratmayarak uzun ömürlü olmalarını sağlamaktır.
Ayrıca sık kuru temizleme yapılması, giysilere zamanla yerleşerek kumaş liflerine nüfus eden kirleri ve pisliği çıkararak giysilerin yeni alınmış gibi bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.
LEKE ÇIKARMA
Lekelenen giysiler için dünyada en etkili çözüm; ön leke çıkarma müdahalesinin yapıldığı kuru temizleme işlemidir.
Lekeler için zamanında müdahale edilmemesi veya internette kimin yazdığı dahi belli olmayan tavsiyelerle ve tuz, limon, kolonya, sirke, yumurta sarısı, gliserin, tiner, terebentin gibi maddelerle yapılan deneme yanılma müdahaleleri lekenin çıkmasını imkansız hale getirebilir.
ÜRÜN BAKIM SEMBOLLERİ VE KURU TEMİZLEME
Üretici veya satıcı firmalar; giysiler ve tekstil ürünlerinde kullanılan kumaşlar, aksesuarlar ve bütün tamamlayıcı unsurlar için gerekli testleri (Yıkama, kuru temizleme, ütüleme işlemine uygunluk, kumaşların sürtmeye karşı renklerinde ki dayanıklılık, kumaşlarda çekmezlik testi vb. ) yaptıktan ve en uygun temizleme yöntemini temizleme talimatında belirttikten sonra bu ürünleri piyasaya sürmek zorundadırlar.
Kuru temizlemeciler ve tüketiciler; ürün bakım sembollerini gösteren temizleme talimatına göre gerekli bakım ve temizleme işlemlerini yapmalıdırlar.
Temizleme talimatına uyulmasına rağmen yapılan işlem sonucunda üründe veya aksesuarlarında bir sorun oluşursa; sorumluluk, yasalarda belirtildiği gibi gerekli testleri yapmayan üretici firmanındır.”dedi Yılman ; Sarıkaya vatandaşlarımız kuru temizleme ve leke çıkarma konusunda kendisini arayabileceklerini söyleyerek, bana 0541 447 89 06 numaradan ulaşabilirler dedi. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.