Anasayfa / Güncel / MANEVİ KAZANÇ GÜNLERİNİN HAZZI

MANEVİ KAZANÇ GÜNLERİNİN HAZZI

Sarıkaya İlçe Müftüsü Dr. Emrah Kandemir üç ayların başlaması münasebeti ile Yöre haber gazetesine bir açıklama yaptı.
Müftü Dr. Kandemir açıklamasında şunları söyledi; “Dinimizde çok kıymetli zaman dilimleri olan Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç ayları idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz Müslümanlar olarak.
Zira hayatımızda adeta otokontrol sisteminin kurulmasına vesile olan üç aylar ve kandiller, dünyevi meşguliyetlerimizden uzaklaşıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; Rabbimizle ve mahlukatla iletişimimizi değerlendirmemiz için son derece önemli fırsatlardır.
Şüphesiz zaman insana bahşedilmiş en kıymetli sermayedir. Zira her şey zaman içerisinde oluşmakta ve gelişmektedir. İnsan dünyevi ve uhrevi kazançlarını zaman içerisinde elde etmektedir. Bu sebeple namaz, zekat, oruç ve hac gibi ibadetler belirli zamanla kayıtlanmıştır. Yer yüzünde bazı mekanların kutsallaşması gibi birtakım zaman dilimleri de diğer anlardan manen farklılık arz etmektedir. Efendimiz salallahu aleyhi vesellemin Recep ayı girdiğinde: “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, Bizi Ramazan’a kavuştur.” şeklindeki duası Ramazan ayındaki manevi lütuflara erişme arzusundandır. Aslında Recep ve Şaban ayları ibadet dozajını ve kulluk hassasiyetini artıran Mü’münleri adım adım Yüce Mevlamızın rızasını kazanmaya, bir ay boyunca tutulan oruç, Kur’an tilavetleri, mukabeleler, zekat ve sadakalar, dua ve tesbihatlar, vaaz ve nafile ibadetler. Ardından idrak edilecek olan bayramla da bağışlanmanın zirvesine taşımaktadır. Adeta Recep ayında hayır ve hasenatını ibadetlerini artıran Müslüman, Şaban ayında da bunları geliştirerek devam ettirir Ramazan ayında ise sevaplarını hasat etmeye başlar.
Bu zaman dilimleri en başta Kur’an’la aramızdaki engelleri yırtıp atarak onun eşsiz deryasıyla tanışmak, her zaman ve her şartta insanları koşulsuz olarak kabul eden tek kapının Allah Teala’nın kapısı olduğunu anlamak, Allah ile irtibatımızı sorgulamak, kulluk vazifelerinin layıkıyla yerine getirilip getirilmediğinin muhasebesini yapmak, Peygamberlerin örnek ahlaklarını hayata yansıtma gayreti taşımak, fert ve toplum olarak İslam’ın evrensel değerleriyle buluşarak ruhen ve bedenen arınmaya vesile olması açısından son derece önemlidir.
Tüm kardeşlerimizin mübarek üç aylarını tebrik ediyor, sağlık ve afiyet içerisinde bizleri Ramazan ayına ulaştırmasını ve üzerimizden akıp giden bu manevi panayırdan hakkıyla istifade edebilmeyi bizlere nasip etmesini Rabbimden niyaz ediyorum.”dedi.
Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKIZ GÖRÜLDÜ

Özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadoluda yaşayan Sarıkız örümceği ilçemiz ve bağlı köylerinde de görünmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.