Anasayfa / Güncel / Öğrenciler Roma Hamamını Gezdiler

Öğrenciler Roma Hamamını Gezdiler

Öğrenciler Roma Hamamını Gezdiler

Tübitak 4004 Doğa ve Bilim Okulları Projesi kapsamında, Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezinin hazırlamış olduğu Yozgat Bilim ve Doğa Kampı projesi adı altında Yozgat merkez dahil olmak üzere tüm ilçelerden projeye katılan 40 Öğrenci ve 18 Akademisyen Öğretmen Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan Tarihi Roma Hamamı’nı ziyaret edip ilgililerden bilgi aldı.
Projeleri hakkında bilgi veren Yozgat Bilim ve Doğa Kampı Proje Yöneticisi Ahmet Şahan,”Bilimin, doğanın, tarihin, kültürün hepsinin bir arada iç içe bulunduğu, teknolojinin bir arada bulunduğu kapsamlı bir çalışma. Yozgat’ın tarihi ve kültürel değerleri olan Kazankaya kanyonu, Kerkenes harabeleri, Sarıkaya Tarihi Roma Hamamı gibi yerlerde gezi gözlem ve bilgilendirme çalışmalarımız var. Üniversitemiz laboratuvarlarında Bilim Sanat Merkezi laboratuvarlarında farkındalık oluşturmaya ve bilgilendirmeye dayalı çalışmalarımız gerçekleşti. Bozok üniversitesi Ziraat Fakültesinden Öğretmenlerimiz bizimle beraber erozyon ve iklim değişikliği, mantar ve endemik bitkiler hakkında öğrencilerimize çok doyurucu bilgiler verdiler. Yozgat merkezde bulunan tarihi konaklarda akademisyenlerimizle bir araya gelerek güzel sohbetler gerçekleştirdiler, bilgilendirme seminerleri gerçekleştirdik.”dedi.
Amaçlarının öğrencilere bilimin doğasını öğretmek olduğunu söyleyen Şahan,” şuana kadar olan süreçte öğrencilerimizden aldığımız dönütler çok güzel ve başarılı. Çalışmamızı Cumartesi günü öğrencilerimizle beraber kapanış toplantısı yaparak, öğrencilerimizi ailelerine teslim ederek sonlandıracağız.”şeklinde konuştu.
Roma Hamamına 3. Gelişi olduğunu her geldiğinde ayrı etkilendiğini söyleyen Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Tuğrul Yakupoğlu, “ Böyle bir yapının bizlere bu kadar yakın olmasından mütevellit aynı zamanda Dünya Geçici Miraslar listesinde olduğunu bilmekte insana ayrıca bir Yozgat adına onur veriyor hemde heyecanlandırıyor. Yapının Dünya Kalıcı Miraslar listesine girmesini umut ediyoruz”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

CAMİLERİMİZ ÜÇ AYLARA VE
RAMAZAN’A HAZIR

İlçemize bağlı Boyalık Köyü Camii üç aylara ve Ramazan’a hazır. Komple bakımdan geçen camimizi ziyaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir