Anasayfa / Güncel / OKSİJEN ADAMDAN KARNE HEDİYESİ

OKSİJEN ADAMDAN KARNE HEDİYESİ

İlçemizde Oksijen adam olarak bilinen Abdullah Karataş bu yılda geleneği bozmadı.
Geçen yıl 4 bin adet çam fidanını öğrencilere karne hediyesi olarak dağıtan Karataş bu yıl rakamı 5 bine çıkardı.
İlçemizde bulunan bütün okullara ve hatta komşu ilçelerdeki bazı okullara bizzat giderek öğrencilere karne hediyesi olarak 5 bin adet çam fidanı dağıttı.
Abdullah Karataş çocuklarımıza ağacı yeşili sevdirmek için bu fidanları dağıttım. Kendileri ağaç diker ve bakımını da kendileri yaparsa hem ağaçları büyür hem de kendileri sevgi ile büyür dedi. 
Oksijen Adam Abdullah Karataş bir de konferans verdi. Karayakup Kınalı Hasan ilk ve orta okulunda öğrencilere yaptığı çalışmalar hizmetler hakkında bilgi verdi. Abdullah Karataş verdiği konferansta fidan dikimi, bakımı, Sulaması hakkında öğrencileri bilgilendirdi.
Karataş;“Öğrencilerimize bilgilendirme amaçlı konferans verdik, öğrencilerimize bir nebzede faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere, müdürlerimize öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize teşekkür ederim. Orman gelecek nesillere bırakabileceğimiz en güzel mirastır.”dedi.
Abdullah Karataş; “Bu zamana kadar dikimini ve dağıtımını yaptığımız her çeşit çam ve meyve fidanlarımız Ceviz, elma, armut, şeftali, nektari, kayısı, erik, dut, siyah beyaz vişne, kiraz, ayva, çınar, badem, kestane, fındık, ıhlamur, böğürtlen, Gül, üzüm, ahududu, hünnap, palamut (meşe peliti), zeytin, hurma, karadut, her çeşit çam, akasya, elwodi, mazı, lavanta, alıç, kuşburnu, iğde, cennet hurması vb fidanların dikimini gerçekleştirdik güzel ülkemin güzel insanlarına hayırlı olsun inşallah bunları yemek nasip olur.” dedi.  Oksijen Adam Abdullah Karataş sözlerine şöyle devam etti; “Bu zamana kadar 400 bini geçkin fidan ve 25’i geçkin hatıra ormanlarımıza dikimini ve ücretsiz dağıtımını yaptığımız 100 ila 15.000 adet her türlü karışık meyve ağacı, çam fidanlarımızın lavanta çiçeği fidesi dikimini ve ücretsiz halkımıza dağıtımını yaptığımız bir çok yerlerdeki ismini sayamadığımız Ormanlarımız güzel ülkemin güzel insanlarına hayırlı olsun. ”dedi.
Karataş bu güne kadar 4 yüz bin ağacı toprakla buluşturdu, 25 hatıra ormanı, 20 çeşme yaptı. Oksijen Adam Abdullah Karataş’a Sarıkaya halkı minnettar ormana yeşile bu kadar değer veren insan az bulunur. 
Karataş sözlerine şöyle devam etti; “Dünyamız için oksijen kaynağı ormanlardır. Peygamber efendimiz sallahu aleyhi vesellem, “Kıyamet kopsa bile, elinizde bir fidan varsa o fidanı dikin.” buyuruyor. Bu hadisi şerifi kendime rehber edindim. Ormanı, doğayı, çok seviyorum. Onun içinde 2000 yılında fidan dağıtım ve dikimine başladım. Yine bu sevgi de çocukluğumdan gelmektedir. Köyümüzden ilçeye gelip giderken yol kenarında bir alıç ağacı vardı, insanlar o ağacın yanına gelince gölgesinde oturur dinlenirdi. Ben de yine oraya gelince buralar orman olsa herkes gölgesinde rahat bir şekilde dinlense diye hayal ederdim. Allaha şükür hayal ettiğim yeri Allah nasip etti orman yaptım şükürler olsun.
Mesleğim gereği diğer ilçe ve köylere servis işine gidip gelirken, genelde bozkır görüyorsunuz, o bozkır alanlar yeşil olsa, orman olsa diye düşünürdüm. Bu aşkla bu sevdayla bu hizmetleri kendime rehber edindim bu gönül işi fidanlarımı kucaklarım çocuklarım gibi severim sevmezsen bu işi yapamazsın bir fidan bir insan demektir 
Bu düşüncelerle 2000 yılından itibaren Nisan ve Kasım aylarında fidan dikimine ve dağıtımına başladım. Önce 5 bin fidan dağıttım, mezarlıklara, okullara, kuran kurslarına, hastanelere , belediyelerimizin ve halkımızın boş gösterdiği yerlere, cami bahçelerine fidan diktim. Daha sonra mülki amirlerden izin alarak meraları ağaçlandırmaya başladım. Bugün 25 hatıra orman oluşturdum.  Fidan dağıtımı bir gelenek haline geldi her yıl fidan dağıtımı yapıyorum. Bugüne kadar yaklaşık 400 bin fidan dikimi ve dağıtımı gerçekleştirdim. 
Bu yıl 20.000 adet fidan ve 2000 adet her türden karışık meyve ağacı 110 bin lavanta çiçeği fidanı dikimini ve dağıtımı yaptım. Gönlüm her yerin yeşil olmasını, güzel kokmasını istiyor, bunun için de elimden geldiği gayreti gösteriyorum. 
Cumhuriyetimizin 100. Yılı anısına 100 ceviz fidanı diktim. 
Bölgemizin iklimine uyan bütün fidanları dikmeye çalışıyorum. Ülkeme, milletime hizmet için elimden geleni yapmaya çalışıyorum, güzel ülkemin güzel insanlarına hayırlı olsun”dedi.  Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.