Anasayfa / Sarıkaya / OTO PAZARI TEKRAR CANLANDI

OTO PAZARI TEKRAR CANLANDI

Havalar bir türlü ısınmadı, Ramazan ayı rehaveti çöktü, bayramdı derken Sarıkaya oto pazarı bu güne kadar pat çat gitti. İlçe halkı oto pazarının kurulmasına son derece memnun olurken, her hafta Sarıkaya oto pazarında araçlar az da olsa el değiştiriyor. Bölgede böyle bir oto pazarı yok. En yakın Kayseri’de var, Sorgundaki de kapandı. Bu da elimizdeki imkanı iyi kullanmamız anlamına geliyor. Bazı art niyetli galerici esnafı araçlarını özellikle pazara getirmeyip pazarın değerini düşürmeye çalışsa da Pazar her hafta canlı. Havaların ısınmasıyla vatandaşın ilgisi de gün geçtikçe artıyor.
Bu hafta yine galerici esnafı Cumartesinden araçlarını getirerek sergiledi. Pazar yeri yine hatırı sayılır seviyede doldu. Katılım az olsa da yine birkaç araç el değiştirdi.

PAZARIN DEĞERİNİ BİLİN
Çayıralan’dan Mustafa TUNÇYÜREK gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi; “bu Pazar kuran emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ben gurbetçiyim tatile geldiğimde ya da burada kaldığım süre içerisinde bir araç alayım dedim. Kayseri’ye gidecektim fakat Sarıkaya’da da oto pazarı kurulduğunu öğrendim. Pazar günü köyümden kalkıp Sarıkaya’ya geldim. Biraz gezdikten sonra işime yarar bir araç gördüm. Kısa bir pazarlıktan sonra aracın kaporasını verdim. Pazartesi günüde satışını alacağım. Dedi. Sarıkayalı Galerici esnafına tavsiyem pazarı korusunlar kendileri için iyi olur, dışarıdan müşteri gelir. Reklamını iyi yapın”dedi.
PİYASADA PARA YOK PAZARI BAHANE ETMESİNLER.
Yine Galerici esnafından Hacı ERDAL ile kısa bir sohbet yaptık. Hacı Erdal’a “Pazar kuruldu kurulalı galerici esnafının iş yerine vatandaş gitmiyormuş , vatandaş galeri yerine Pazardan araç alıp satıyormuş bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz” diye sorduk. Hacı Erdal “Vatandaş bu aralar araç değiştirmiyor. Piyasada zaten para sıkıntısı var, bizim ilçemiz yazın iş yapan bir ilçe, bu yüzden kış ayları zaten galerici esnafı iş yapamıyor yapsa da nadiren, havaların ısınmasıyla piyasaya para akışı olacak. Ama Pazar kuruldu diye galerimiz iş yapmıyor diye bir durum yok. Vatandaş yine gelip araçlarımıza bakıyor. Aracını getirip yine bize satıyor. Yine bizden araç alıyor. Pazarın bize faydası şu, bazı vatandaşlar araç almak aklında yoksa bile pazarı gezerken hoşuna giden bir araç görüyor, kendi aracını da bize takas teklif ediyor, üzerine kalan miktarı da gözü görmüyor. Hem aracını yeniliyor hem de bize bir rızık kapısı açılıyor. Ticaret yapmamıza sebep oluyor. Bizler galerilerimize araçlarımızı çekip bekliyoruz, rızkımız ayağımıza gelsin diyoruz ama pazara aracımızı getirdiğimiz zaman vatandaşın ayağına hizmet vermiş oluyoruz. Rızkımızı arıyoruz. Oto Pazarı havalar ısındıkça adı duyuldukça rabet arttıkça galerici esnafımız diyecek ki bu pazarı iyi ki kurmuşuz, ilçe dışından gelen vatandaşlar sayesinde bir ayda satamadığımız aracı bir haftada satar olduk. Diyecekler.”dedi.
KATILIM ARTTIKÇA PAZAR GÜÇLENİR
Eskiler bilir ilçemizde önceden Pazar, Pazar günü kurulurdu, Cumartesi günü saat 10 da başlayan sebze ve hayvan pazarı Pazar günü hava kararana kadar sürerdi. İlçemizde Pazar potansiyeli var. İlçemiz Çayıralan, Çandır, Boğazlıyan ve Sorgunun ortasında yer alıyor, pazarı desteklersek ilerde bu bölgeleri de kapsayan büyük bir oto pazarımız olur.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ACAR DONDURMA AÇILDI

Acar dondurma işletmecisi Yasin Aktan dondurmanın bir kültür olduğunu ifade ederek şunlarıkaydetti; “dondurmacılık bizim baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.