Anasayfa / Sarıkaya / ÖZEL AKYOL KAPILARINI STAJYERLERE AÇTI

ÖZEL AKYOL KAPILARINI STAJYERLERE AÇTI

İlçemizde Staj gören çiçeği burnunda öğretmenler eğitimi yerinde incelemek için çeşitli kurumları geziyor oradaki eğitimi inceliyor. Cuma günü de Stajyer öğretmenler Milli Eğitim Şube Müdürü Harın Günaydın ile birlikte Özel Akyol Eğitim ve Rehabilitasyon merkezine gittiler. Burada eğitim gören engelliler hakkında bilgi edindiler. Okulun yöneticisi Zübeyde Kocakalpan’dan okul ve eğitim gören engelli öğrenciler hakkında bilgi aldılar. Zübeyde hanım Stajyer öğretmenlere; “Kurumumuzda 93 zihinsel engelli (Hafif Mental) diye tabir ettiğimiz, yedisi ağır toplam 93 öğrencimiz eğitim görmektedir. Kurumumuz günlük 20 öğrenciye hizmet vermektedir. Hafta sonları çeşitli ilçelerden ve köylerden öğrencilerimizde gelerek kurumumuzda eğitim görmektedir. Toplam 6 öğretmenimiz var bunlardan birisi Eğitim öncesi, biri Rehber öğretmeni dört tanesi de zihinsel engelliler öğretmeni. Fizik tedavi bölümü de açmayı düşünüyoruz. Okulumuzun servisi var öğrencileri servislerimiz vasıtasıyla evlerinden alıp evlerine bırakıyoruz. Okulumuz şu anda gayet performanslı çalışıyor.”dedi.
Milli Eğitim Şube Müdürü Harun Günaydın ise yaptığı açıklamada; Bizler sürekli denetim halindeyiz ama Özel Akyol Rehabilitasyon merkezi gerek yönetimi ile gerekse personeli ile bizi gayet memnun ediyorlar. Bir ilçede Rehabilitasyon kurumları çok önemli çünkü bazen çocuklarımız sağlıklı doğmuyor. Bazen engelli de olabiliyor. Bunun içinde bu gibi kurumlar mevcut. Bu kurumda eğitim gören engelli öğrencilerin değişimine şahit oldum. Dışarıda konuşamayan çocuklar burada eğitime başladığında konuşmaya başladı. Bazıları sokakta küfür ediyordu onu bıraktı, ailelerine ve dışarıya karşı hırçı olan çocuklar düzeldi. Toplum bu çocukları kötü amaçları için kullanıyor, örneğin eline sigara veriyor, kötü işler yaptırıyor, küfür ettiriyor buna benzer işler yapıyor. Ama özel rehabilitasyon merkezinde ders gören öğrenciler bu alışkanlıklarından kurtuluyor. Burada eğitim gören öğrenciler evlerinde ve toplumda daha güvenilir oluyor. Bazı veliler bu gibi engelli çocukların eline bıçak veya kesici delici alet vermeye çekiniyor. Ama eğitimini alınca güven ortamı doğuyor. Çocuk sakinleşiyor.”diye konuştu.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GEZEN KÜTÜPHANE
KÖYE İNDİ

Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün haberine göre; Küçükçalağıl Okul Müdürümüz Feyzullah ÇELİK Başkanlığında ve Okul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir