Anasayfa / Güncel / PANDEMİ SARIKAYA ESNAFINI DA VURDU

PANDEMİ SARIKAYA ESNAFINI DA VURDU

Ülkemizde esnaf pandemiden dolayı zor durumda kaldı Sarıkaya esnafımız da pandemiden nasibini aldı biz de Yöre Haber gazetesi olarak esnafın dertlerini dinleyip nabzını ölçtük . Görüştüğmüz Sarıkaya da lokanta işletmeciliği yapan Salih Aydın pandemi döneminde hafta sonları dükkanımızı sadece kapalı kalmasın diye açıyorduk dedi. Dükkanımıza müşteri alamıyorduk hafta içi de olduğu kadar paket servis ile idare etmeye çalıştık. Gelen paket servis dükkan masrafımızı bile karşılamadı, kendi cebimizden masrafımızı olduğu gibi ödedik, eleman masrafımızı ödedik, kira desteği de alamadık sadece devletten bin Türk lirası pandemi desteği aldık. Bunun da bize hiç faydası dokunmadı. Kirmızı yine ödedik , sigorta pirimimizi , vergimizi ödedik. Lüks otellerde vatandaş yan yana yemek yerken kayak merkezlerinde yan yana eğlenirken biz iş yerimizde bir kişiyi bile kabul edip yemek yediremedik. Bu durum bizi mağdur etti. İş yerimizi sırf kapatmamak için açtık. İnşallah bundan sonra bir daha kapanma olmaz. Eğer kapanma olursa kapanmayı finanse edecek gücümüz kalmadı.” Dedi .
Konuştuğumuz diğer esnafımız Özbirlik Gross market sahibi Mustafa Özgen ise gazetemiz muhabirine şu açıklamalarını yaptı ; “ Pandemi dolayısıyla marketimiz kapanmadı fakat işlerimiz olumsuz etkilendi. Erken saat de kapatmamız bizi olumsuz etkiledi. Yasakların olduğu zaman hafta sonları iş yerimizi çoğu zaman açmadık. Açtığımız zaman ise masraflarımızı kurtarmadı. Yaktığımız doğal gazı bile cebimizden yaktık. Sokağa çıkma yasağında gelen vatandaşlar sadece sigara aldı. Sokağa çıkma yasağı başlamadan önce Cuma günü vatandaş gıda ihtiyacını zaten stoklamıştı. Ulusal marketler bizim işlerimizi zaten kesti. Vatandaşımızdan isteğimiz yerli marketleri tercih etmeleri. Bizim diğer bir sorunumuz ise ilçemizde içki içip sokaklarda terör estiren vatandaşlar. Bu kişiler geceleri iş yerimizde bizi rahatsız ediyor. Geceleri evimize giderken tedirgin oluyoruz. İlçe Emniyet Müdürlüğünden isteğimiz toplumun rahatsız olmasını sebebiyet veren bu kişileri tespit edip caydırıcı önlem almaları.”dedi.
Ö.Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.