Anasayfa / Sarıkaya / REFLEKTÖR TAK GÖRÜNÜR OL HAYATA MÂL OLMA

REFLEKTÖR TAK GÖRÜNÜR OL HAYATA MÂL OLMA

Sarıkaya ilçemize bağlı Tepedoğan köyündeki bilgilendirme toplantısına İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Mustafa Kızıl katıldı. Konfaransı veren Sarıkaya Trafik Tim komutanlığı ekipleri çiftçilerimizi Reflektör ve Traktörlerin tepe lambası yakması hakkında bilgi vererek çiftçilerimizi uyardı.

Jandarma Trafik Tim Komutanlığı yaptığı bilgilendirme toplantısında çiftçilerimize şunları aktardı; “2019 yılı kayıtlarına göre ilçemizde 2600 adet traktör var.  Bölgemizde son yıllarda traktör kaynaklı ölümlü bir kaza olmamıştır. Ancak bundan sonra olmayacak diye bir olasılıkta yoktur. İç işleri bakanlığı bize her ay bir bildiri gönderiyor. Bu bildiriye göre de traktör kaynaklı istatislik verilere göre kazalar reflektör takmama ve sarı tepe lambasını yakmamaları sonucu oluyor. Traktörlerde emniyet kemeri takılması zorunludur. Traktörlerde tente veya kabin takma zorunluluğu geldi. Bölgemizin soğuk iklimi olduğunda bir çok traktörün kabin ve tentesi var. Ama birçoğunun kabini yok. 1 Kasımdan itibaren traktörlere kabin ve tente zorunluluğu geldi. Bundan sonra tentesiz ve kabinsiz traktörlerin muayenesi yapılmayacak.

Tarfiğe de çıkması yasak olacak. Çiftçilerimizin traktörlerine kabin ve tente taktırması zorunlu hale gelmiştir. Reflektörün önemini açıklayacak olursak; şimdi ilçemiz sürücüleri buranın pancar sezonunda nasıl bir taşıma yaptığını biliyor. Zaten çiftçilerimizin çoğu da işi yetişmediği için geceye kalıyor. Gecede bu yol işlek bir yol buranın trafik akışını bilmeyen yabancı bir sürücü reflektör olmayan bir traktör römorkuna arkadan çapabilir. Bu da ölümlü ve ağır yaralanmalı bir kazaya sebebiyet verebilir. Bu yüzden maliyeti maksimum 100 lirayı geçmeyen bir reflektörü römorkunun arkasına taktığı zaman arkadan gelen hızlı bir araç bu ışığı görüp tedbirini alacaktır. Arkadan çarpmalarda hata arkadan gelenindir. Fakat öndeki traktörün reflektörü yoksa tepe lambası da yanmıyorsa suç traktör sürücüsüne yüklenmektedir. Bu yüzden hem vicdani açıdan ceza alır hem de hukuki yoldan ceza alır. Bu yüzden lütfen gece yolculuk yaparken tepe lambanızı yakınız. Römorklarınızın arkasına fosforlu kaliteli bir reflektör takınız. Tarlanda tepe lambanı yakmayabilirsin reflektör de olmayabilir, ama tarfiğe çıktığın zaman tepe lambanı yakmıyorsan, Refletörün de yoksa cezası var. Bundan sonrada daha dikkatli olun.  Bir diğer konu ise traktörün arkasına fazla römork takılması.

Çiftçilerimiz traktörlerinin arkasına 2-3 römork takıyor. Bu da traktörün çok uzamasına neden oluyor. Tarlanda istersen 5 römork bile takabilirsin. Ama trafiğe çıktığın  zaman bir römork takabilirsin. Geçenlerde köyün birinde çiftçimizin biri 14 yaşındaki çocuğuna traktörü vermiş ve 3 römork takmış. Biz bu olayı görünce gerekli cezai işlemi yaptık. Bundan sonra daha dikkatli olmanız gerek.  Sırf römorklara değil diğer tarım ekipmanlara da reflektör takılmalı. Traktörlere fazladan ışık takma olayı var. Tarlanda istediğin ışı yakabilirsin ama trafikte fazladan ışık yakamazsın. Traktör sürücüleri kara yolunda gece traktörlerin arka flaşörlerini yakıyor. Bu arkadan gelen sürücünün gözünü alıyor. Kazaya sebebiyet veriyor. Daha dikkatli olunması gerekir.”dediler. Jandarma komutanlığı ; Çiftçileri uyararak Traktörlerin gece karayolunu kullandıklarında sarı uyarıcı tepe lambasını yakmasını, römork ve tarım ekipmalarının görünürlüğünü arttırmak için reflektör ve fosforlu aydınlatıcı takmaları gerektiğini hatırlatarak dikkatli olmalarını istedi.  Ucuz bir maliyetli reflektörün hem arkadaki sürücüyü hem de traktör sürücüsünü ölümlü veya yaralanmalı bir kazadan kurtaracağını söyleyerek sözlerini tamamladı. Bizde çok değerli çiftçilerimizi uyarıyoruz. 300 bin liraya traktör alıyorsunuz 30 bin liraya römork alıyorsunuz lütfen 60 liralık reflektörü alıp takın. İnsan hayatı söz konusu ise tedbiri elden bırakmayın. Diyoruz.

REFLEKTÖR TAK GÖRÜNÜR OL HAYATA MÂL OLMA

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BAŞKAN AÇIKEL; 2021 SEZONUNA HAZIRIZ DEDİ

Sarıkaya Belediyesi havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte rutin çalışmalarına hız vermeye başladı.Hem günlük çalışmalar tam gaz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir