Anasayfa / Güncel / ROMA HAMAMI ULUSAL MEDYAYI SALLADI

ROMA HAMAMI ULUSAL MEDYAYI SALLADI

Roma hamamının tanıtımı için gayretli bir çalışma gösteren Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel çalışmalarının meyvesini topluyor.
TRT ve ulusal kanallar başta olmak üzere ulusal medya da geniş yer bulan 2021 TURKEY FASHION WEEK tanıtımı roma hamamında gerçekleşti. Geçen hafta gazetemizde de paylaştığımız haber adeta moda camiasını salladı. İlçemizin tanıtımında büyük katkı sağlayan organizasyonun gerçekleşmesinde aslan payına sahip Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel’i tebrik ediyoruz.
Medyada geniş yer bulan haber şu şeklide; Organizasyonu Emrah Kayihan’a ait olan, Koreografisini Asil Çağılın gerçekleştirdiği, Ünlü Tasarımcılar Mert Erkan, Müesser Kurt , Aylin Yılmaz koleksiyonlarının sergilendiği 2021 TURKEY FASHION WEEK Uluslararası Moda organizasyonu bu yıl ilk başlangıç olarak Bölge Ana Sponsoru SARIKAYA BELEDİYE ‘ sinin himayesinde 2000 yıllık tarihe sahip olan Roma Hamamı BASELICA THERMA’ da dijital defile olarak gerçekleşti.
Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alan Tarihi Roma Hamamında kurgulanıp hazırlanan dijital sunumlar Moda severlerin beğenisine sunuldu.
Sultanların Şifa Kaynağı Basilica Therma SARIKAYA hakkında Sayın Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer AÇIKEL açıklamasında; “Dünyanın en eski termal tedavi merkezi olarak kabul edilen BASILICA THERMA Türkiye’nin tam ortasında yer alan Sarıkaya ilçesinde bulunmaktadır m.s birinci yüzyılda Roma Kralı tarafından inşa edildiği kabul edilen ve yapıldığı tarihten itibaren 2000 yıldır aralıksız şifalı termal suya sahip olan Sarıkaya antik Roma hamamı 2014 yılında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda gün ışığına çıkarılmıştır 2017 yılında UNESCO dünya mirası geçici listesine alınan BASILICA THERMA üzerinde barındırdığı mitolojik figürler ve kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi eserler sebebiyle dünyada eşi ve benzeri olmayan tarihi bir arınma merkezi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın ilk spası olarak değerlendirilen Sarıkaya antik Roma hamamı sağlık tesisi olması yanında bir dini merkez olarak da Romalılar tarafından kullanılmıştır.” Dedi.
Sarıkaya Kaplıca Suyunun Faydaları: cilt hastalıkları ve cildin düzelmesi, Nefrit sinir ucu iltihabı Nevralji bölgesi ağrıları, Karık, Çıkık şekilleri bunların iyileşmesinden sonra meydana gelen fosatirafileri eklem kireçlenmeleri Eklem diz bilek omuz dirsek ağrıdan Böbrek ve safra kesesi taşlarında etkilidir.” Dedi.
Tekrar Sarıkaya Belediye başkanımız Ömer Açıkel’e teşekkür ediyor. Bu gibi daha birçok proje bekliyoruz.
Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GÖZAN VE İBİŞ MAZBATASINI ALDI

Sarıkaya Belediye Başkanlığı’na seçilen Osman Gözan ve Karayakup Kasabası Belediye Başkanlığına seçilen Talat İbiş Sarıkaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.