Anasayfa / Sarıkaya / SARIKAYA HALKI ECDADI İLE BAYRAMLAŞTI

SARIKAYA HALKI ECDADI İLE BAYRAMLAŞTI

Sarıkaya’da her bayram öncesi olduğu gibi Ramazan Bayramı arifesinde de mezarlıklar, ziyaretçilerle doldu taştı. Arefe günün erken saatlerde başlayan mezar ziyaretleri gün boyu devam etti. Yakınlarının mezarlarını ziyaret etmek için gelen birçok kişi, mezar başlarında Kuran okuyup, dua etti. Kabirdeki çiçekleri sulayıp, mezarları temizleyen aileler, gözyaşlarını da tutamadı.
İlçe merkezinde iki adet mezarlığımız var ilk olarak karşıyaka mezarlığını bir ziyaret edelim dedik. Gurbetten gelen vatandaşlrın yanı sıra geçmişlerinin Ruhuna bir fatihe okumak için gelen ve onlarında bayramını kutlayan Sarıkayalılar gazetemizin sorularına şu şekilde yanıt verdi. İlk olarak ilçemiz sevilen simalarından Hüsamettin Tanrıkulu ile röportaş yaptık. Neden bayramlarda rahmetli olmuş akrabaları ziyaret ederiz. Tanrıkulu “ nasılki yaşayan büyük küçük eş dost akrabalarımızı ziyaret ediyoruz vefaat etmiş akrabalarımızıda öyle ziyaret etmeliyiz. Çünkü onlar baram arefeleri ve Bayram sabahlarında özellikle bizleri bekler ve Bayramlaşmamızı isterler. Bu inancımızın bir gereğidir ve örf ve adetlerimizde de vardır. Bizler özellikle yaşını almış olgun kişiler olarak bu gibi göreneklerimizi çocuklarımıza aktarmalıyız. Bayram namazlarını, mezarlık ziyaretlerimizi çocuklarımıza aşılamalıyız ki biz toprağa girdiğimiz zaman onlarda bizi ziyaret etsinler.
Nevzat Gökbulut isimli vatandaşımızda gazetemize şu açıklamalarda bulundu; “ bizler Elhamdülillah Müslüman kişileriz babamız Annemiz bizlere dimizin gereklerinden biri olan Mezar ziyaretlerini öğretti. Bizde bizleri bırakıp ebedi hayata intikal eden ecdadımzı ziyaret ediyoruz. Onlara birer fatiha okuyoruz. Ben her bayramda mezarlıklara gelir sırf kendi akrabalarıma değil bütün geçmişimize dua okurum. Belki unutulmuş toprağa kavuşmuş bir çok insan vardır. Hani bize de bir Fatiha okuyan yok mu diyen vefaat etmiş kişiler vardır. Bu yüzden bütün akrabalarıma Fatiha okuduktan sonra mezarı belli olmayan bütün müslüman ölülerimizin ruhuna da fatiha okurum”dedi.
Kaplıca mezarlığına gittiğimizde bir çok vatandaşımız mezarlık ziyaretini tamamlamış ve evinin yolunu tutmuştu. Bizde Esnaf Sanatkarlar odası adaylarından İbrahim Aydın beyi gördük ve neden mezarlık ziyareti yapıyorsun diye sorduk. Aydın bize; “ kabir ziyaretlerinin fanilere asıl yararının, kişinin ölümü hatırlamasına ve ona göre davranışlarını değiştirme fırsatı bulmasına katkı sağlaması olduğunu söyledi.
Kabir ziyaretlerinin dinimizce sünnet olarak kabul edilen bir ibadet çeşidi olduğunu ifade eden Aydın, şöyle devam etti:
“Peygamber Efendimiz ‘Beni kabrimde ziyaret eden, gerçek hayatta ziyaret etmiş gibidir. Ben onun verdiği selamı alırım. Kabirleri ziyaret edin çünkü kabir insana ahireti hatırlatır, kendi ölümünü hatırlatır’ diye buyuruyor. Hz. Peygamber de zaman zaman Cennet’ül Baki’ye gidip şehit olan sahabeleri ziyaret etmiştir. Hatta geceleri bile gittiği olmuştur.”
Mezar başında isyan ederek ağlamanın ölüden ziyade ağlayan kişiye zararının olduğunu söyleyen Aydın, üzülmekle, isyan etmenin karıştırılmaması gerektiğini vurguladı.
Peygamber Efendimizin döneminde isyan ederek ağlamanın yasaklandığını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Ağlamanın ölüyü rahatsız ettiği konusunda rivayetler var. Fakat mezardaki insanın bir suçu yok, sonuçta o ‘ağla’ demiyor. Özellikle eski dönemlerde ağlamak için parayla tutulan insanlar olurmuş. Yani git babamın mezarlığı başında her gün şu kadar ağla ben sana şu kadar para vereyim gibi şeyler… İslam bunları yasaklıyor. Birde para ile Kuran okuyanlar var mezrlerde rastlıyoruz, siz kendiniz sadece bildiğiniz duaları okuyun yeter, Aydın Sünnet olan mezar ziyaretlerini çocuklarımıza aşılayalım diyerek sözlerini tamamladı.

IMG_6514 IMG_6510 IMG_6508

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKAYA İTFAİYESİNDEN PİKNİKÇİLERE UYARI!

Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürü Fatih Aytekin artan hava sıcaklığının özellikle ormanlık ve mesire alanlarındaki yangınlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.