Anasayfa / Sarıkaya / SARIKAYA KENT KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

SARIKAYA KENT KONSEYİ TOPLANTISI YAPILDI

Toplantı Sarıkaya Belediyesi Meclis odasında yapıldı, Sarıkaya Belediye Başkanı Av.Ömer AÇIKEL’in başkanlığında Mahalle muhtarları eşliğinde gerçekleşen toplantıda Sarıkaya gündeme getirilerek tartışıldı. Toplantının amacı ilçemize daha iyi nasıl hizmet edilebilir oldu. Toplantı Sarıkaya Belediyesi Meclis odasında yapıldı, Sarıkaya Belediye Başkanı Av.Ömer AÇIKEL’in başkanlığında Mahalle muhtarları eşliğinde gerçekleşen toplantıda Sarıkaya gündeme getirilerek tartışıldı. Toplantının amacı ilçemize daha iyi nasıl hizmet edilebilir oldu. Kent Konseyi başkanı Av. Ömer AÇIKEL toplantıyı açmadan önce bir konuşma yaptı. “Açıkel kısaca toplantımızın amacı ilçemize daha iyi nasıl hizmet ederiz, ilçemizin öncelikli sorunları nelerdir. Bunları konuşup tartışacağız ve sonuca varacağız. Şeklinde konuştu. Açıkel ; “Kent Konseyi toplantılarının amacının toplumun daha iyi şartlara ulaşması ve refah düzeyinin yükseltilmesi olduğu için konuların görüşülmesi ve nitelikli kişilerle ilçe halkının rahatlığı için düşünce plan ve projelerin sunulması ve tavsiye niteliğinde alınan kararların ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmesi ve takip edilmesinin toplantının genel amacı olduğunu vurguladı.  Belediye olarak Sarıkaya Kent Konseyi toplantılarında alınan tavsiye niteliğindeki bu kararların Sarıkaya Belediyesine düşen görevlerin imkanlarımız dahilin de yapıldığını ve yapılacağını belirtmiştir. Sarıkaya Belediyesi olarak şeffaf ve halka açık bir belediyecilik anlayışımızla görevimizi devam ettirmekteyiz dedi.

TOPLANTIDAN NOTLAR

           TURİZM

Turizm Çalışma Grubunun Tarihi Roma Hamamı kalıntılarını görmek üzere ilçemize gelen turistler için konaklama, dinlenme yerleri yapılması ve orman alanı oluşturan büyük boy fidan dikilmesi hakkında Yozgat Valiliğiyle görüşüldüğünü ve Kamulaştırmanın 2017 yılı sonunda tamamlanacağını kamulaştırmadan sonra bu çalışmaların hızlanacağını belirtmiştir.

DERE ISLAHI

İlçemiz merkezinden geçen Sarıkaya deresinin ıslahının yapılması ve yapay göl yapılması hususunda alınan tavsiye niteliğindeki karar üzerine DSİ Kayseri Bölge Müdürlüğüyle görüşüldüğü ancak su debisinin yeterli olmadığından dolayı yapay göl yapılmasının mümkün olmadığı belirtilmiş, olup Sarıkaya Belediye Başkanlığı olarak DSİ ye ait Sarıkaya deresinin temizliği kepçe yardımıyla yapıldığı belirtilmiştir.

DIŞ CEPELER BOYANACAK

İlçe merkezinden geçen Sorgun-Kayseri karayolunda bulunan veya ilçe merkezinde iş merkezlerinin yapılı olduğu binaların dış cephe görünümünün düzenlenmesi Sarıkaya Belediye Başkanlığı mevcut toplantısında görüşülmüş olup uygun görülmemiştir.

EĞİTİM

Sarıkaya Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubunun vermiş olduğu öneriyle ilçemizde Anadolu düzeyinde bulunan liselerin Fen lisesine dönüştürülmesi talebi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüyle görüşülmüş olup Fen Lisesi olabilmesi için yatılı yurt olması ve diğer şartların uygun olmamasından dolayı herhangi bir çalışma yapılmamıştır.           İlçemizde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına ait ilk ve orta dereceli okulların su bedellerinin Sarıkaya Belediye Başkanlığı tarafından alınmaması teklifi Belediye Meclisimizde görüşülmüş ancak meclisçe uygun görülmemiştir.           İlçe merkezinde bulunan öğrencilerin okula gidiş-gelişi özellikle kış aylarında öğrenciler için sorun olduğundan dolayı uzak mahallelere öğrenci ve halkımızın taşınması için mahalleler arası halk otobüsü konulması talebi incelenmiş olup Sarıkaya Belediye Başkanlığı olarak bu teklifin halkımız ve öğrencilerimiz için uygun olduğu görülerek gerekli işlemler yapılmış halk otobüsü alınarak servis ve taşıma işlemleri başlamıştır.

İŞ YERİ KİRALARININ TL’YE ÇEVRİLMESİ VE YENİ İŞ YERLERİ KAZANDIRILMASI 

Sarıkaya Kent Konseyi Esnaf Çalışma Grubunun ilçemizde bulunan iş yerlerinin kira bedellerinin TL olarak değil döviz olarak kiralandığı TL ye çevrilmesi hususundaki teklif değerlendirilmiş olup ilçemizde bulunan gazetelere ilan verilmiş ve kiralık iş yerleri olan esnaflarla görüşülmüş ancak iş yeri sahiplerinin bu konuya sıcak bakmadığı görülmüştür.

Sarıkaya Kent Konseyi Esnaf Çalışma Grubunun iş yerindeki kira bedellerinin düşmesi ve daha ekonomik hale gelmesi için yeni ticaret alanları oluşturulması talebi incelenmiş olup Sarıkaya Belediye Başkanlığı olarak ilçemizde yapımına daha önceki yıllarda başlanılan S.S.Aynur Yapı Kooperatifine gerekli tadilat izni verilmiş, ayrıca Belediyemiz tarafından yaptırılan Sarızeybek İş ve Kültür Merkezi yapılarak işyeri sayısının artması için gerekli çalışmalar yapılmıştır, ayrıca 2018 yılı içinde değişik projeler üzerinde çalışılmaktadır.

SOSYAL PROJELER   

Sarıkaya Kent Konseyi Sosyal Yardımlaşma Grubunun sosyal yardım evlerinin kapasitesinin artırılması teklifi ilçemizde bulunan iş adamlarına ve ilçe dışında bulunan ilçemiz nüfusuna kayıtlı iş adamlarına ve esnaflara ulaşılarak kapasitenin artırılması konusunda Sarıkaya Belediyesi olarak konu üzerinde hassasiyetle durulmaktadır.

Sarıkaya Kent Konseyi Sosyal Yardımlaşma Grubunun ikinci önerisi olarak ilçe merkez ve köylerinde yardıma muhtaç ailelere yardımda bulunulan Sosyal Yardımlaşma Fonunun toplantılarında mütevelli heyetlerinin ilçe halkını daha iyi tanıdığından dolayı yardımların ihtiyaç sahiplerine verilmesi teklifi üzerine Sarıkaya Belediye Başkanlığı olarak Sarıkaya Kaymakamı Sayın Yasin ÖZCAN’la şifaen görüşülmüş gerekli girişimler yapılmıştır. Bir önceki kent konseyinde alınan kararların değerlendilmesi ise şöyle yapıldı;            Bir ve iki nolu TOKİ evlerinin yağmur sularından korunması ve kanalizasyon işinin yapılması.İlçemizin Bahçelievler Mahallesinde bulunan 286 ve 287 nolu sokaklarda aydınlatma lambaları olmadığından ilçe halkına sorun olduğu görülmüş olup;Söz konusu sokakların aydınlatmalarının yapılması için ÇEDAŞ’a resmi yazı ile bildirilmesine karar verilmiştir.Mevcut kaplıca yatırımlarına ilave yatırım yapılmasının mümkün olup olmadığı sorulmuş;          -Söz konusu yatırımlar için Yozgat Valiliğimiz tarafından gerekli incelemeler ve girişimler de bulunarak kaplıca turizmine katkı sağlanması hususunda çalışmalara devam edilmektedir. Ayrıca kaplıca sularının Yozgat Valiliğine ait olduğundan dolayı Belediyemizde herhangi bir yetki ulunmamaktadır.  İlçemiz Nevzat Şener Bulvarından Sorgun istikametinde giden yolun sağ tarafında ki ara yolların bağlantı girişlerinde kot  farkından dolayı sorun yaşandığı değerlendirilmiş olup;           İlçemizin içinden geçen Kayseri-Sorgun (Nevzat Şener Bulvarı) arası karayollarına ait yol yapım sırasında Kayseri istikametinden Sorgun istikametine giden yolun yapım sırasında fazla dolgu yapılmasından dolayı ara yollar girişinde kot farkı meydana gelmiş olup söz konusu yolların tamir ve bakımları Belediyemiz tarafından yapılmış ancak bazı yol girişleri yeniden bozulmuştur. Söz konusu yol girişlerinin Belediyemiz tarafından rotmiks temin edilerek hava şartlarının uygun olduğunda yapılmasına ve  yetkililere bilgi verilmesine karar verilmiştir. İlçemiz merkezinden geçen iki adet DSİ’ye ait kanalların temizliği ve ıslah edilmesinin görüşülmesi;           İlçemizin Nevzat Şener Bulvarına paralel olarak giden DSİ kanalı ve Ömer KONUR caddesinin yanında bulunan kanalların temizliği her yıl belediyemiz imkanları dahilinde kepçe ve işçiyle temizliği yapılmakta ayrıca on beş günde bir veya iki defa kanalın su debisinin az olmasından dolayı itfaiye ile su verilerek temizliği yapılmaktadır. Bunların dışında söz konusu kanalların DSİ ye ait olmasından dolayı temizlik ve ıslahı için resmi yazı yazılmakta ve bizzat görüşülerek çözüm aranmaktadır. Ancak alınan bu tavsiye niteliğindeki karar üzerine DSİ Bölge Müdürlüğünden kanal temizliği ve bölge ıslahı için resmi yazı yazılmasına karar verilmiştir.

DOĞALGAZDAN BOZULAN YOLLAR

İlçemizden geçen doğalgaz işi için kazı yapılan cadde ve sokakların tamiratlarının yapılması;           İlçemizde Bakanlar Kurulu Kararıyla doğalgaz gelmesi ve 2017 yılı için Sürmeligaz tarafından yaklaşık 10 kilometrelik şehir içi kazı çalışması başlamış olup ana hatlar kazısı yapılmış söz konusu kazıların yeniden parketaş döşemesi talebi değerlendirilmiş olup bahse konu yolların ilerde çökmemesi ve yeniden bozulmasının önlenmesi ve gaz kontrolü ve bina girişleri için yeniden kazı yapılabileceğinden bu yol tamiratlarının cadde ve sokaklar üzerindeki doğalgaz çalışmalarının sonlandığı andan itibaren yapılmasına karar verilmiştir. İlçemizin muhtelif mahallerinde bulunan çöp konteynerlarını çöp alındıktan sonra yeniden yerine konulması;Sarıkaya Belediyesi Temizlik Hizmetleri Şefliği tarafından boşaltılan çöp konteynerlerinin yerine konulması için Belediyemiz Temizlik İşleri Şefliğine gerekli talimatlar verilerek dikkat ve özen gösterilmesine karar verilmiştir.   BAŞIBOŞ KÖPEKLER

İlçemizde Mahalle aralarında başıboş köpeklerin çok olduğundan özellikle sabahın erken saatlerinde okula giden çocukları rahatsız ettiği ve çocukların korkudan dolayı okula gitmek istemedikleri;İlçemiz merkezinde ve mahallelerinde merkeze bağlı köylerden araçlarla getirilerek ilçe merkezine bırakılan başıboş köpeklerin zaman zaman mahalle halkında ve çocuklarda endişe ve korku olduğu görülmüş ve sık sık şikayetlerin olduğu belirtilmiştir. İlçemizde bulunan başıboş köpeklerin ıslah edilmesi ve insanlara zarar vermesi ve ilçe dışına hayvan barınağı yapılması hususunda Sarıkaya Belediyesi olarak gerekli girişimlerde bulunulmuş olup yer tahsisi ve proje aşamasından sonra yapımına başlanacağı bildirilmiştir.

BETON ARAÇLARI YOLU BOZUYOR

İlçemizin özellikle İstiklal Mahallesinde ara sokaklardan geçen Sarıkaya Beton Firmasına ait beton araçlarının yolları bozmasının görüşülmesi.İlçemizde beton firmalarından olan Sarıkaya Betona ait beton yüklü kamyonların özellikle İstiklal Mahallesi ara yollarında gidip gelirken mevcut parke ve asfalt yolların tonaj fazlalığından dolayı yolların bozulduğu için Sarıkaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne gerekli talimat verilerek sık sık kontrol yapılması ayrıca ilgili firmaya resmi yazı yazılmasına karar verilmiştir.

İLÇE MERKEZİNDEKİ AHIRLAR

İlçemizin muhtelif mahallelerinde bulunan ve hayvan besiciliği yapılan ahırların kaldırılması;Özellikle İstiklal, Şekerpınar, Hürriyet Mahallelerinde ve diğer mahallelerinde bulunan hayvan besiciliği yapılan ahırların meskun mahalleler arasında kalmasından dolayı özellikle yaz aylarında kötü koku ve çevre kirliliği oluşturduğundan civarda yaşayan vatandaşların sık sık şikayette bulunduğundan dolayı Sarıkaya Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne gerekli talimat verilerek tedbirlerin alınmasına ayrıca ahırların meskun mahal dışına çıkarılması hususunda Sarıkaya Kaymakamlığına resmi yazı yazılarak yer tahsis edilmesine karar verilmiştir.

ETÜT MERKEZİ AÇILMASI

İlçemizde okuyan Ortaöğretim seviyesinde eğitim gören gençlere hizmet etmek adına etüt merkezleri açılması talebi;İlçemizin Ortaöğretim düzeyindeki okullarında eğitim gören çocukların eğitim başarısısın yükselmesi adına katkı sağlaması amacıyla Sarıkaya Belediyesi tarafından etüt merkezi yapılması talebi değerlendirilmiş olup ilçemizde şuanda Halk Eğitim Merkezi bu görevi halen sürdürdüğünden dolayı Sarıkaya Belediye Başkanlığı olarak da bu tip eğitim ve kültür merkezlerine kaynak aktarımı yapılmaktadır. Yinede ihtiyaç durumunda her türlü girişim ve katkıda bulunulacaktır. Yeni bir eğitim merkezine ihtiyaç olması durumunda da kanunların izin verdiği çerçevede gerekli çalışmalar yapılacaktır.

KÖPRÜCEK MAHALLESİNE OTOBÜS HATTI

İlçemize yeni bağlanan Köprücek Mahallesine yolcu taşıma otobüs hattının konulması talebi;İlçemize bağlı Köprücek Mahallesine halk otobüsü seferleri konulması talebi incelenmiş olup, Kayapınar Mahallemize yıllardır halk otobüsü seferleri düzenlenmiş olup 2017 yılı itibariyle de Yenidoğan, Battalgazi, Fevziçakmak, Bahçelievler İstiklal, Şekerpınar mahallelerine de yeni seferler başlatılmıştır. Köprücek Mahallesine de otobüs seferleri için gerekli incelemeler ve girişimler yapılmaktadır.

BELEDİYEDE HİZMET EŞİTLİĞİ

Sarıkaya Belediye Başkanlığı tarafından tüm mahallere eşit oranla hizmet götürülmesi talebinin görüşülmesi;Sarıkaya Belediye Başkanlığı olarak 2014 yılı seçimlerinden sonra ilçemizde ve tüm mahallelere hizmet yapımından kararlı olduğumuzu sık sık belirtmiş olup 2014 yılından bugüne kadar her maahlleye yol , park, yeşil alan yapılmış ve halen çalışmalara devam edilmektedir. Bunların haricinde tüm ilçe halkının kullanabileceği kültür merkezi binası yapılmış olup bu merkez içerisinde dükkanların haricinde Sarıkayamızın şehidi Mustafa Kemal DEVRİLMEZ adının verildiği çok amaçlı salon ve Şehit Yılmaz GÜNDÜZ adının da verildiği sinema salonu yapılmıştır. Yanında ayrıca ilçemizde yaşayan bayanların nezih bir ortamda spor yapmaları için Bayanlar Spor Salonu yapılmıştır. Yine aynı bina içerisinde bayanlarımıza hizmet edecek bayanlar lokali faaliyete geçirilmiştir. Söz konusu lokalde çalışan personelin tamamı bayan olup ilçemizde yaşayan bayanların her türlü kültürel ve sosyal faaliyetlerde yapılabileceği bir alan olarak yapılmıştır.Ayrıca yine Sarıkaya ilçesinin çehresini değiştirecek ilçemize gelip giden kişilerin kullanması için ilçemize yakışır bir adet terminal binası projesi başlatılmış ihalesi yapılmış ve şu ana kadar %70 lik kısmı tamamlanmıştır. 2018 yılı başı itibariyle açılıp ilçe halkına hizmete açılacaktır.Yine ilçemizde esnaflık yapan ve yapacak olan galericiler için 60 adet iş yeri yapımı için 2016 yılından bu yana gerekli yer tahsisi ve satın alma işlemler tamamlandıktan sonra 2017 yılı Mayıs ayına istinaden yapımına başlanmış olup 2017 yılı sonu itibariyle tamamlanması planlanmaktadır. Söz konusu Galericiler Sitesi’nin son derce modern ısıtmalı her türlü alt yapısı tamamlanmış şekliyle insanların kullanımına açılacak olup, her galeri binası için 200 m2 lik bir alan belirlenmiştir.Yine ilçemiz halkının kullanımına sunulmak ve ilçemizin modern bir görünüm kazandırmak adına ilçe merkezinde bulunan iki adet taksi durağı yapılmış ve 2016 yılı itibariyle hizmete açılmıştır. Yine İlçe halkımızın tamamının kullanabileceği üç adet mezarlığın bakım onarım bahçe duvarı yapımı ilave mezarlık Cumhuriyet mahallesinde ki mezarlığın yer kamulaştırması yapılarak büyütülmüş son model ses cihazı konulmuş ve yine mezarlık içerisine taziye evi yapılmıştır. Ayrıca ilçemize bağlı Kayapınar mahallesine modern bir taziye evi yapılarak mahalle halkının hizmetine sunulmuştur.İlçemizin bazı mahallerinde ki eksik kanalizasyonların yapımına devam edilmekte olup, bugüne kadar ilçemiz Kayapınar mahallesinde hiçbir kanalizasyon çalışması yapılmadığı görülmüş olup, ilk defa bizim dönemimizde kamulaştırma yapılmasıyla beraber hızlı bir şekilde kanalizasyon çalışmalarına başlanılmış olup hava şartları el verdiği sürece de bu yıl sonuna kadar kanalizasyon çalışmaları devam edecektir. 2018 yılı içinde de kanalizasyon sorununu çözmeyi planlamaktayız.Yine ilçemiz halkının hizmetine sunulmak üzere Sarıkaya’ya modern bir İtfaiye binası ve makine İkmal ve Bakım ve Onarım Şefliği için bina yapımına başlanmış olup daha nezih bir ortamda itfaiye hizmeti verilmesine başlanılacaktır.Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğüne ait Makine İkmal Şefliğimizde bulanan araçlarımıza ek olarak Kamu Kurumlarından bedelsiz olarak ve belediye bütçesinden araç alımları yapılarak Belediyemiz araç flomuz genişletilmiştir.

MELEZ YOLUNA KALDIRIM

İlçemizin Yıldırım Beyazıt ve Osmangazi mahalleleri arasından geçen Melez yolu olarak bilinen yol kenarına kaldırım yapılması;İlçemizin Kaplıca Osmangazi ve Yıldırım Beyazıt mahallerinden geçen ve Köprücek Mahllesi ve köylere giden yol olarak kullanılan melez yolunun kaldırımlarının olmamasından dolayı özellikle okula giden çocukların yolda yürümesi ve mahalle halkının kaldırımlarının olmamasından dolayı bahse konu yol üzerinde önceki yıllarda kaldırım yapımları zaman zaman yapılmış olup, bu karar üzerine Sarıkaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne gerekli talimatlar verilerek çalışmaların başlanılmasına karar verilmiştir. Alınan kararlardan sonra kent konseyi toplantısı sona erdi.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ANNELER GÜNÜ PROGRAMI
COŞKULU BİR ŞEKİLDE YAPILDI

Sarıkaya Belediyesi geçtiğimiz hafta Cuma günü Sarızeybek Kültür Merkezi’nde Anneler Günü programı düzenledi. Düzenlenen program …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.