Anasayfa / Sarıkaya / SARIKAYA’DA APP PLAKAYA 427 TL CEZA

SARIKAYA’DA APP PLAKAYA 427 TL CEZA

Terör olayları ve ikiz plakalara karşı kanun hükmünde kararname çıktı. Bizde bu kararname Sarıkaya da uygulanıyor mu? diye Sarıkaya Şoförler Cemiyeti ve Nakliyeciler Esnaf odası başkanı Fuat Özerle bir söyleşi yaptık. Özer bize ilk söylediği 427 TL lik ceza Sarıkaya Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Trafik Tim Komutanlığı tarafından uygulamaya başlandı oldu. Makamında bizleri ağırlayan Özer yıpranmış plakaların boyama işlemini ücretsiz yaptıklarını belirtti. Sürücülerimiz eğer plakaları APP veya özel şekilli plaka ise bir an önce Odamıza uğrayıp plakalarını değiştirsinler dedi. Sarıkaya da ise kararname ile Tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de cezaların başladığını sözlerine ekledi.
Özer açıklamasında; “Şoförler cemiyeti dışında basılan tüm plakalar APP plakalardır. Piyasada, uyduruk plaka dediğimiz plakalardır. Sarıkaya’da araçların yüzde 80’i bu APP plakaları atarak normal plakalarını taktılar ama yine de bu plakalardan ilçemizde mevcut. Emniyet Müdürlüğü bunun cezası 427 TL’dir diyor. Eğer araç sahibi başkası ise 427 lira da araç sahibine ceza gönderiliyor. 7 gün süre tanıyorlar. 7 günün sonunda bu plakalar yine değiştirilmez ise bu sefer 876 lira para cezası yazıp aracı trafikten men ediyorlar” dedi.
“TERÖR OLAYLARINDA KULLANILABİLİYOR”
Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklama şöyle “Bu tür plakaların genellikle terör olaylarında kullanıldığını , “Bu plakalar ile evrakta sahtecilik suçu işleniyor. Şoförler cemiyetinin vermiş olduğu plakayı şoförlerimiz beğenmiyor. Kendileri diledikleri gibi plaka bastırmaya çalışıyor. Plaka da ki kesikten dolayı plaka tanıma sistemleri farklı okuyabiliyor. Bu şekildeki araçlar terör olayları, bombalama gibi olaylarda kullanılabileceği değerlendirildiği için biz bunları kesinlikle temizleyeceğiz ve cezalarını yazacağız. Amacımız bu plakaların terör olaylarında kullanılmasını engellemek” deniliyor.
İçişleri Bakanlığı, mevzuatta belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL ceza verileceğini açıklandı. Bakanlık plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacağını bildirdi. denildi.
412 LİRA CEZA VE 7 GÜN UYARI, UYMAYANA İKİ KATI CEZA İLE MEN
“Mevzuatta belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan yada farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacaktır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecektir” denildi.
PLAKASIZ ARACI CEZA VE MEN
Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecektir. deniliyor.
Aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 Türk Lirası idari para cezası verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilecektir.
Başka bir araca ait veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin Türk Lirası idari para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecektir. Ayrıca haklarında Türk Ceza Kanununa göre sahtecilik suçundan işlem yapılacaktır. Deniliyor.
5DAKİKADA PLAKANIZ HAZIR
Şoförler odası başkanı Fuat Özer “Şoförlerimiz eski APP plakaların söküp getirsinler odamızda bir çay içene kadar 5 dakikada yeni plakalarını alsınlar. Diyerek vatandaşlarımız boşa ceza yemesin. Uzun yola gitmiyorum ne gerek var demesinler İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Trafik bu konuda hassas özellikle son gelen genelge ile bu iş daha da ciddileşti. Yıpranmış plaka ve silik plakada aynı cezai işleme tabi tutulacak, boyası yıpranmış plakaları ücretsiz değiştiriyoruz, dedi.
Haber M.TEK

fuat

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ACAR DONDURMA AÇILDI

Acar dondurma işletmecisi Yasin Aktan dondurmanın bir kültür olduğunu ifade ederek şunlarıkaydetti; “dondurmacılık bizim baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.