Anasayfa / Sarıkaya / SARIKAYA’DA VERGİ HAFTASI KUTLANDI

SARIKAYA’DA VERGİ HAFTASI KUTLANDI

Vergi haftası münasebeti ile makamında ziyaret ettiğimiz Mal Müdürümü Mehmet Özcanoğlu gazetemize vergi konusunda şu açıklamaları yaptı. Özcanoğlu; “Vergi haftası ülkemizde Şubat ayının son haftası kutlanmaktadır. Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl Şubat ayının son haftası 28. Vergi Haftası olarak kutlanmaktadır.
Vergi konusunda bilinmesi gereken bazı temel kavramlar:
Verginin Tanımı: Vergi, kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla, kişilerden ve kuruluşlardan kanun yoluyla toplanan paralardır. Vergi, devlet ve diğer kamu kuruluşlarının, kamu hizmetlerinin finansmanını karşılamak üzere kişilerden zorla aldıkları paralardır. Vergi anayasamızda yer alan ve herkesin ödeme gücüne göre ödemekle yükümlü olduğu bir görevdir.
Verginin Tarafları: Vergilemede iki taraf bulunur. Bunlardan birisi verginin borçlusu iken diğeri ise verginin alacaklısıdır. Verginin alacaklısı, vergilendirme yetkisine sahip olan devlettir. Devlet vergilendirme yetkisini bazı kamu kuruluşlarına da devredebilir. Vergilendirme yetkisi devletçe yerel yönetimlere, bağımsız kamu kuruluşlarına ve merkezi yönetimlere tanınsa bile vergi alacaklısı yine de devlettir.
Vergi Türleri:Mal ve hizmetlerden alınan vergiler: Katma Değer Vergisi,Damga Vergisi,Özel Tüketim Vergisi, Gümrük Vergisi, Şans Oyunları vergisi, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi
Özel İletişim Vergisi, Harçlar, Belediye Vergileri
Servet üzerinden alınan vergiler:
Motorlu Taşıtlar Vergisi,Veraset ve İntikal Vergisi
Emlak Vergisi, Gelir üzerinden alınan vergiler:
Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi olarak adlandırılmaktadır.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

MHP’DEN ŞÖLEN GİBİ AÇILIŞ

Milliyetçi Hareket Partisi Sarıkaya Seçim İletişim Merkezi’nin açılışını büyük bir kalabalıkla görkemli bir şekilde gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.