Anasayfa / Güncel / SİYAH NOHUT HASADI YAPILDI

SİYAH NOHUT HASADI YAPILDI

Sarıkaya Belediyesi iki yıl önce Türkiye’nin en iyi yeşil mercimeği Sarıkaya da yetişir diyerek bir çok çiftçiye yeşil mercimek tohumu dağıtmış ve hasadını yapmıştı. Toplanan yeşil mercimekler Sarıkaya halkı tarafından çok beğenildi ve Başkan Ömer Açıkel üreten belediyecilik adına ilk adım atmıştı.
Bu yıl ise siyah (KARA) nohut hasadına katılan Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel siyah Nohut faydalarından bahsederek bizzat biçerdöver kullanarak hasat törenine katıldı. Sarıkaya Süt üreticileri birliği başkanı veteriner hekim Altan Gültekin ile birlikte hasat yapan Başkan Açıkel üreten belediyecilik anlayışını yeni bir ürün daha ekledi.
Başkan Av. Ömer Açıkel yöre haber gazetesi muhabirine yaptığı açıklamada şunları kaydetti; Sosyal belediyecilik anlayışı ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz, üreten belediyecilik ilkesi ile hareket ediyoruz, birçok hastalığa şifa kaynağı olan siyah nohut ekimini bahar ayında gerçekleştirmiştik, şimdi de hasadını yapıyoruz. Hasadımızı yapıp ürünümüzü yine kendi belediyemizin imkanlarıyla paket yaptıracağız ve Sarıkaya halkının beğenisine sunacağız. Dedi.
Bizde KARA siyah nohut’un faydalarını araştırdık ve siz okurlarımız ile paylaşıyoruz.
Bağırsak Florası Üzerinde Etkiİldir; Bir hayvan çalışmasında, bir ay boyunca kara nohut içeren bir diyetin ardından bifidobakterilerin (kalın bağırsağın yararlı bakterileri) sayısında artışa neden olduğu görülmüştür. Bu bakterilerin avantajlı etkileri, örneğin, kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olmak, zararlı bakterilerin aktivitesini azaltmak, kalsiyum gibi bazı besinlerin asimilasyonuna yardımcı olmak ve bağışıklık sistemine katkıda bulunmaktır. Kara nohutun yararlı bakterilerin büyümesi üzerindeki etkisi, diğer şeylerin yanı sıra, dirençli nişastanın varlığı ile açıklanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür nişasta sindirime direnir ve bu nedenle yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olabilir.
  Kardiyovasküler Fayda Sağlar; Kara nohut, kan damarlarının sağlığını koruyan ve oksidatif stresi önleyen, böylece kalp hastalığı riskini azaltan antioksidanlar, antosiyaninler, flavonoidler, delfindin, siyanidin ve petunidin ile bitkisel besinlerin benzersiz bir kombinasyonunu içerir. Kara nohut önemli miktarda folat ve magnezyum içerir. Folat, homosistein seviyelerini düşürerek kalp sağlığını iyileştirir ve böylece plak oluşumu, kan pıhtıları, kalp krizi ve felç nedeniyle arterlerin daralması riskini en aza indirir.
Kan Şekerini ve Düşük Glisemik İndeksi (GI) Dengeler; Kara nohuttaki çözünür lif, kan şekerinin emilimini ve salınımını kontrol eder. Ayrıca nohutun glisemik indeksi düşüktür. 28 ila 32’dir, yani içindeki karbonhidrat yavaş yavaş parçalanır ve sindirilir. Bu, iştahı kontrol ederek kilo yönetimine yardımcı olur. Düşük GI, kan şekerinin orta derecede yükselmesine ve yavaş yavaş kan şekeri düzeylerinin düşmesine neden olur. Günde ½ bardak kara nohut tüketmek, sadece bir hafta içinde daha iyi kan şekeri kontrolüne yol açar.
Kolesterolü Düşürür; Kara nohuttaki çözünür lif safra asitlerini bağlar ve vücut tarafından emilmelerini engeller, böylece kolesterol seviyelerini düşürür. Günlük yaklaşık ¾ fincan nohut tüketimi, LDL kolesterolü ve toplam kolesterol trigliseridlerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kara nohuttaki diyet lifi diğer besinlerde bulunandan daha üstündür.
Vücudunuzdaki demir eksikliğini karşılar; Zengin bir demir kaynağı olan kara nohut kansızlığı önleyebilir ve enerji seviyenizi yükseltebilir. Bu özellikle hamile, emziren kadınlar ve büyümekte olan çocuklar için çok faydalıdır. Demir, oksijeni akciğerlerden tüm vücut hücrelerine taşıyarak hemoglobin oluşumunda önemli rol oynar ve enerji üretimi ve metabolizması için enzim sistemlerinin önemli bir bileşenidir.
Diyabetin önlenmesinde etkilidir; Daha önce de belirtildiği gibi, kara nohut gibi baklagillerdeki karbonhidratlar yavaş sindirilir ve böylece kan şekeri seviyeleri düşer. Bu, insülin direncine katkıda bulunur, böylece tip-2 diyabet olma riskini azaltır.
  Kadınlar İçin Faydalı; Saponin adı verilen bitki besinleri, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azaltmak, osteoporozu önlemek ve sıcak basmasını en aza indirmek için antioksidanlar ve anti kanser ajanlar olarak işlev görür. Kara nohutta bulunan demir ve kalsiyum gibi besinler kemik sağlığını iyileştirebilir. Nohutla kaynatılmış su içmek düşük yapmayı önleyebilir.
Vejetaryenler İçin İyi Bir Protein Kaynağı; Kara nohut, vejeteryanlar için iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Bu baklagiller, tam tahıl veya tam buğday proteini ile kombinasyon halinde, et ve süt ürünleri ile karşılaştırılabilir önemli miktarda protein sağlar ve ayrıca yüksek kalori veya doymuş yağ içermez.
Sindirim Bozukluklarını Tedavi Eder; Kara nohut diyet lifi açısından zengindir ve bunun 2/3’ü sindirim sağlığını korumak için hayati önem taşıyan çözünmez lif içerir. Lif, bağırsaklarınızdaki baskıyı azaltarak ağrılı divertikülit hastalığı ve kabızlık riskini azaltır. Dizanteri durumunda 2 avuç nohut kabuğunu geceden 500 ml suya batırın ve ertesi sabah rahatlamak için bu suyu süzdükten sonra için. Kabızlığı gidermek için nohutu geceden suda bekletin ve sabahları zencefil tozu ve kimyon serpiştirdikten sonra yiyin ve ayrılan suyu için.
Mükemmel Diyet Lifi Kaynağıdır; Baklagillerin hepsi iyi lif kaynaklarıdır. Kara nohut, tüm baklagiller gibi yüksek bir lif kaynağıdır. Farklı kaynaklardan elde edilen lif açısından zengin bir diyet, daha düşük kolon kanseri riski ile ilişkilidir ve tokluk hissini daha hızlı getirerek iştahı kontrol etmeye yardımcı olabilir.
  Saç Uzamasını Teşvik Eder; Kara nohut B6 vitamini ve çinko içerir. Bu minerallerin her ikisi de saçtaki proteini oluşturmada önemli bir rol oynar, böylece saç köklerinizi güçlendirir ve saç büyümesini destekler.
Saçların Beyazlamasını Önler; Kara nohutta protein ve manganez bulunur. Manganez, saçınızın pigmentasyonunu değiştirmesini, yani saçın beyazlamasını önler.
Bu sayılan faydaları dikkate aldığımızda kara nohut ekimi son derece önemli. Alternatif üretim için ideal olduğunu düşündüğümüz kara siyah nohut önümüzdeki sezonda daha fazla ekilecek gibi.
Haber Özge beker.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.