Anasayfa / Sarıkaya / VALİ YURTNAÇ SORUNLARI DİNLEDİ

VALİ YURTNAÇ SORUNLARI DİNLEDİ

YOZGAT VALİSİ KEMAL YURTNAÇ İLÇE MERKEZİ VE KÖYLERDEKİ SORUNLARI MUHTARLARDAN DİNLEYEREK
ÇÖZÜMLERİNİ BULMAK İÇİN KAYIT ETTİRDİ.

“İlçe ve Köyler Yatırım İzleme ve Değerlendirme Toplantısı” Cuma günü İlçemizde yapıldı. Toplantıda ilçenin eğitim, sağlık, tarım, köy alt yapısı, turizm ve tanıtım sorunları ele alındı.
Toplantıya Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey, Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Daire müdürleri, Siyasi parti temsilcileri, köy ve merkez muhtarları katıldı.
Toplantı Vali Yurtnaç’ın açılış konuşması ile başladı. İlk konu Sağlık konusu idi. Sırayla söz alan muhtarlar köylerdeki sağlık evi problemini arz etti. Sırayla muhtarlar köylerdeki ebe ve hizmetli konusunu dile getirdi. Gazetemiz yazı işleri müdürü Mustafa Tek “Merkezde bulunan Ambulansların eski olduğunu ve içinde hasta varken bir kaç defa yolda arız yapıp kaldığını belirtti. Vali Yurtnaç ise konuyu inceleyip gereğinin yapılacağını bildirdi. İlçemiz Esnaflarından Kadir Murat ise ilçede uzman doktor sıkıntısının olduğundan bahsederek bu konunun çözümünü istedi. Vali Yurtnaç ise Sağlık Bakanı ile konuyu görüştüklerini söyleyerek artık uzman doktorlar çakılı kadro olacak yani eş durumu tayini de olmayacak. Gelen uzman hekim hemen tayinini isteyemeyecek en az iki yıl bulunduğu hastanede çalışacak. Dedi.
Sıra tarıma geldiğinde Hasbek barajının yapılmasını isteyen muhtarlar sulama kanallarının tamir edilmesini istedi. Yahyasaray barajı kapalı sulama sisteminin yapılmadığını belirten muhtarlar kapalı sulama sistemi ile çevredeki köylerin arazileri sulanacak büyük ölçüde elektrik ve mazottan tasarruf edileceğini Vali Yurtnaç’a aktardılar. Eğitim alanında ise muhtarlar taşıma istediler ve köy okullarındaki hizmetli sıkıntısını dile getirdiler. Köy alt yapısında ise birçok yola ikinci kat asfalt isteyen muhtarlar içme sularının klorlama makinalarının çalışmadığını belirterek Klorlama makinalarının bir an önce çalıştırılmasını istediler. Herkesin malumu olan Karayakup Doğankent arası birçok köyün kullandığı yol çok bozuk bu sorunu ileten muhtarlar bu yolun il özel idaresinden karayolları ağına alınmasını istediler. Turizm konusuna gelindiğinde ise Köy muhtarlarının hiç bir sorusu olmadı, burada da yine gazetemiz Yazı işleri müdürü Mustafa Tek bir kaç soru sordu. Tek “2 yıl önce yıkım kararı verilen roma hamamı etrafındaki Vali Konağı’nın restorasyonu yapılıyor, yıkılacaksa neden restorasyonu yapılıyor, ikinci olarak Roma hamamına paralel binalarda Koruma ve Şerh var buraların istimlakı olacak mı?
Vali Yurnaç ise Baran Caddesindeki binaların istimlakında son noktaya gelindi arkadaşlarımız değer tesbiti işini bitirdi bu ay içerisinde buradaki mülk sahipleri ile pazarlık yapacağız. Ondan sonrada yıkımlara başlayacağız. Roma hamamının kazıları hız kesmeden devam edecek. Dedi. Vali Yurtnaç konağının restorasyonu hakkında ise konu ile ilgili bilgi vermedi. Fakat Baran caddesinde bulunan binalarda restorasyon ve tamir işinin yapılmayacağını söyledi. Vali Yurtnaç bu tür toplantıları diğer ilçelerde de yaptıklarını söyleyerek sorunları ilk ağızdan dinleyip çözümüne bakıyoruz dedi. Toplantı Cuma namazı vaktinin geldiğinden dolayı öğleden sonra devam edilmek için ara verildi. Daha sonra Vali Yurtnaç Yüksek okulu ziyaret etti. Yüksek okul ve yurdu hakkında Rektörümüz Salih Karacabey den bilgi aldı. Vali Yurtnaç ilçemizde faliyet gösterek bazı tesisleri gezerek bilgi aldı. Akşam saatlerinde ise TRT 1 ekranlarında canlı yayına katılarak ilçemiz Roma hahamının tarihinden ve yapılacak projelerden bahsetti.

 

11 22 33 44 55

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

Serin Çarşamba Pazarında İncelemelerde Bulundu

Sarıkaya İlçe Kaymakamı Samet Serin ve eşi Hanımefendi Şefika Serin ile birlikte, İlçemizde her hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir