Anasayfa / Güncel / “Yeni Yönetmelik Galerici Esnafına Çekidüzen Veriyor”

“Yeni Yönetmelik Galerici Esnafına Çekidüzen Veriyor”

“Yeni Yönetmelik Galerici Esnafına Çekidüzen Veriyor”

İlçemiz galericileri Yeni yönetmelik gereği gazetemiz Yöre Haber haber karşısında bulunan Uğur Grup New Holland bayinde mesleki yeterlilik mülakatına girdi. Mülakata katılan kişilere başarılar dileyen Sarıkaya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fuat Özer, ikinci el araç ticaretinde yapılan düzenlemeye ilişkin, “Yeni yönetmelik galerici esnafına çekidüzen veriyor, sorumluluklarını artırıyor. Galerici esnafına Mesleki Yeterlilik Kurumundan eğitim ve sınav şartı getirdi. Yetki belgesi şartı getirdi.” dedi.

Özer, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve 13 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ilgili, Yöre Haber Gazetesi Muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bu yönetmeliğin çıkarılması için odaların ve galerici esnafının yaklaşık 5 senedir girişimlerde bulunduğunu hatırlatan Özer, yönetmeliğin esnafa ciddi anlamda sorumluluk yüklediğini söyledi.

Özer, yönetmeliğin hazırlanması sırasında esnafın ve bu ticaretin sıkıntılarını izah etmeye çalıştığını belirterek, “Yeni yönetmelik galerici esnafına çekidüzen veriyor, sorumluluklarını artırıyor. Galerici esnafına Mesleki Yeterlilik Kurumundan eğitim ve sınav şartı getirdi. Yetki belgesi şartı getirdi. İkinci el araçları, yetki belgesi olan esnafların satması yönünde kıstas var. Yeni yönetmelikle ikinci el araçlara da garanti kapsamı getirildi.” dedi.

Galerici esnafı olarak ikinci el araçlara verilecek garanti kapsamına sıcak baktıklarını ancak bu yönetmelikte garanti kapsamının tam anlaşılır olmadığını dile getiren Özer, “Garanti verilen aksamlarla ilgili kusur tespitlerinin kimin tarafından nasıl yapıldığı veya suçlunun kim olduğunu tespit edecek mekanizma eksikliği ortaya çıkmış durumda. Ekspertizlerin buradaki sorumlulukları, verdikleri raporlarda yanlış bilgilerin doğurduğu hatalardaki cezai müeyyideleri yönetmelikte net ve açıklanmış değil.” diye konuştu.

– “Lise mezunu şartı”

Yönetmelikle ilgili basında birçok yanlış beyan ve yorumların olduğunu ve vatandaşlarla esnafın yanlış yönlendirildiğini belirten Özer, şöyle devam etti:

“Esnafımız her bilgiye itibar etmesin, odaların ve bakanlığın, ilgili kurumların açıklamalarını dikkate alsın. Bu yönetmelik ikinci el otomobille uğraşan galerici esnafına hukuki ve maddi yükümlülük getirmiştir. Bu yükümlülükler altından kalkılmayacak gibi değildir. Vergi levhası olan ve yönetmeliğin yayımlandığı tarihe kadar resmi olarak galericilik yapanlar, mezuniyeti ilkokul, ortaokul ve lise olması fark etmeksizin ticaretine devam edecek. Yönetmelik yayımlandığı tarihten itibaren lise mezunu şartı var.”

– Satış personeline “mesleki yeterlilik belgesi” zorunluluğu

Yönetmelikle iş yerlerinin metrekarelerinin netleştiğini ve 100 metrekarenin altında olmayacağını belirten Özer, esnafın şehir içinde oto alım satımını, imarlarda ticari alan olarak geçen iş yerlerinde yapabileceklerini vurguladı.

– “Ekspertiz raporu zorunlu hale geldi”

Yeni yönetmelikle ekspertiz raporunun zorunlu hale geldiğini belirten Özer, şunları kaydetti:

“Yönetmeliğin 14’ncü maddesinde, ‘Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınır ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilir. Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenir. Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilir. Ekspertiz raporu, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir’ ifadeleri yer alıyor. Bu maddeye göre ekspertiz raporu zorunlu hale geldi. Ayrıca ekspertiz raporu veren işletmeler TSE’den hizmet yeterlilik belgesi alacaklar ve TSE standartlarına göre kendilerine çekidüzen verecekler. Bu madde de yayım tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girecek.”

 

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İLÇE AV KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun 3. üncü maddesi gereğince İlçe Av Komisyonu toplantısı Kaymakam Selami …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir