Anasayfa / Güncel / ZEHİRLİ KARBON MONOKSİT GAZINA DİKKAT

ZEHİRLİ KARBON MONOKSİT GAZINA DİKKAT

Sarıkaya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed İkbal Altındağ kış şartlarının ağırlaşması nedeniyle karbon monoksit gazı zehirlenmesi uyarısında bulundu.
Baca gazı zehirlenmesine karşı vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulunarak kış şartlarının ağırlaşmasıyla özellikle soba kullanımının arttığı, buna bağlı zehirlenmelerde artış yaşandığı vurgulandı. Baca gazından kaynaklanan karbon monoksit gazı zehirlenme vakaları için Sarıkaya İlçe Sağlık Müdürü Dr. Muhammed İkbal Altındağ, yaşanacak olası olumsuzluklara karşı dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu. Sarıkaya ilçe sağlık müdürü Dr. Altındağ, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında , özellikle alçak basınçlı havalarda güneybatıdan esen bir rüzgar olan lodos nedeniyle tehlikeli boyutlara ulaşmakta ve her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere, sızan karbon monoksit gazı ile zehirlendiğine dikkat çekti, karbon monoksitin renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olduğunu belirten Dr. Altındağ, “vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür gibi ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbon monoksit zehirlenmeleri sıklıkla, kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben ve bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, hangi tip soba olursa olsun, soba yanarken aynı odada uyumamalıyız. Yatmadan önce sobayı mutlaka söndürmeliyiz” dedi.
Dr. Altındağ, sobalı evde otururken, yorgunluk, baş ağrısı baş dönmesi, bulanık görme, halsizlik hissi, uyku hali, bulantı, kusma, huzursuzluk gibi belirtiler görüldüğünde, kişinin mutlaka açık havaya çıkarılması, odanın havalandırılması ve vakit kaybetmeden 112 Acil Yardım Servisi’nden yardım talep edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. HABER MERKEZİ

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ARKADAŞLARI METE’Yİ ASKERE UĞURLADI

Ülkemizin gençleri yaşları geldiği zaman vatani görevini yapmak için askere büyük bir heves ve şevk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.