Anasayfa / Güncel / CUMHURİYETİMİZ 92 YAŞINDA

CUMHURİYETİMİZ 92 YAŞINDA

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 92. Yılı Kaymakamımız Yasin ÖZCAN ve protokol üyelerinin hazır bulunduğu törenle kutlandı.
Sarıkaya İlçe Stadyumundaki tören kutlaması saat:11:00’de başladı. Kutlama törenine Sarıkayalılar yoğun ilgi gösterdi. Kaymakamımız Yasin Özcan, Garnizon Komutanı Adem Yeleğen ve Belediye Başkanı Ömer Açıkel öğrenciler ve halkın bayramını kutladı. İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler öğrenciler tarafından okundu. Öte yandan Kayapınar İlkokulu öğrencilerinin gösterisi ise izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Kaymakamımız Yasin ÖZCAN yaptı.
Kaymakamımız Yasin ÖZCAN konuşmasında, Cumhuriyetin Kuruluşunun 92. Yıldönümünü milletçe büyük bir sevinç ve coşku ile kutluyoruz.
Osmanlı Devletinin zayıflamasıyla, Türk Milletini tarih sahnesinden silmek isteyen düşmanlar Anadolu topraklarını dört bir yandan işgal etmişlerdir. Tarih boyunca bağımsız yaşamış Türk Milletinin azim ve kararlılığıyla Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlatılan Milli Mücadele sonucunda Anadolu toprakları düşmanlardan temizlenmiş, Türk Milleti 29 Ekim 1923 tarihinde özgürlüğün ve bağımsızlığın simgesi olan Cumhuriyet rejimine kavuşmuştur.
Cumhuriyet rejimi, insani değerlere önem veren, halkın kendi kendini yönettiği, hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik ve laik bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet rejimi ile her alanda büyük inkılâplar gerçekleştirilmiş, Türk halkı çağdaşlaşma yolunda önemli mesafeler kat etmiştir.
Türk Milletinin tabiatına en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyet Rejimi sayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, geçen 92 yıl içinde büyük atılımlar gerçekleştirerek uygar dünyanın güçlü devletleri arasında yerini almıştır.
Sevgili gençler, Uygarlık yolunda ilerleyen devletimizi zayıflatmak için geçmişte olduğu gibi bugünde önümüze engeller konulmaya çalışılmaktadır. Ancak bu gayretler sonuçsuz kalacak, sizlerin sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Atatürk İlke ve İnkılâpları ışığında sonsuza kadar yaşayacaktır.
Bunun teminatı, vatanına, milletine bağlı, gerektiğine kutsal saydığı değerler uğrunda canını seve-seve feda etmekten çekinmeyen halkımızın birlik ve beraberliğidir. Yüce önder Atatürk ün bize gösterdiği aydınlık yolda ilerleyen fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür Türk Gençliği Cumhuriyetimizi daima koruyacak ve yüceltecektir.
Türkiye Cumhuriyeti, çağdaş dünya ile uyum içinde, şanlı tarihini, geleneklerini, kültürünü, inanç ve değerlerini muhafaza ederek varlığını ilelebet devam ettirecektir.
Ülke ve millet olarak daha da kuvvetli olmak ve karşımıza çıkan engelleri aşabilmek için ihtiyacımız olan en önemli husus, birlik ve beraberliktir. İstiklal mücadelesindeki başarımızı nasıl birlik ve beraberliğimize borçluysak, bugün önümüze çıkabilecek engelleri aşmak için yine birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır.
Varlığı dünya tarihi kadar eski olan büyük Türk Milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiği asla unutmadan, şanlı geçmişini tüm benliği ile koruyarak, mazisinden çıkarması gereken derslerden geleceğe ışık tutacak anlamlı sonuçlar çıkararak, aydınlık geleceğine sımsıkı sarılıp, her yaştan ferdiyle o geleceğin ibiasına tüm azmiyle çalışmaya devam edecektir. Milletimiz; şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarının bütünlüğünü, Atatürk’ün Türk Gençliğine ve Türk milletine en büyük emaneti olan Cumhuriyeti, Cumhuriyetin tüm kurumlarını ve milletin birlik ve beraberliğini korumanın karanlığı içinde olacaktır.
Bugün de önümüze çıkabilecek her türlü engel karşısındaki en büyük değerimiz bu birlik ve beraberlik duygusudur. Bu duyguyu güçlü tuttuğumuz müddetçe aşamayacağımız sorun yoktur. Yakın ve uzak tarihimiz bunun örnekleriyle doludur.
Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve bu cennet vatanı gelecek nesillerimize taşımak üzere bize kutsal emanet olarak bırakan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz, Cumhuriyetimizin ebediyete kadar var olacağına ilişkin inancımı vurgulayarak aziz milletimin Cumhuriyet Bayramını en kalbi duygularla kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi
Kaymakamımız Yasin ÖZCAN’ın konuşmasının ardından bütün Okullar Yunus Emre Anadolu Lisesi bando ekibi eşliğinde tören geçişi bayrak ve flamalarla gerçekleştirildi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.