Anasayfa / Güncel / GÖZ MUAYENESİ ŞART

GÖZ MUAYENESİ ŞART

Okulların açılmasıyla beraber velileri uyaran OMEDD Başkanı Optisyen İsmail Uyar, eğitimlerde göz muayesinin ve gözlüğün önemine vurgu yaptı.
Yaşam boyu öğrendiklerimizin %80’i görerek öğreniriz diyen Optisyen İsmail Uyar, eğitime yeni başlayacak öğrencilerin mutlaka göz muayenesi olması gerektiğini söyledi.
Optisyen Uyar ; “Refraksiyon kusuru olan bir çocuk yaş itibariyle bunu fark edemez. Hatta öyle ki yetişkinlerin bile fark etmesi oldukça güçtür. Refraksiyon kusuru olan birey herkesin kendi gibi gördüğünü düşür. Bir çocuk ileri derecede problem yaşamadıkça bunu ailesine dile getiremez.5-7 yaş arasında herhangi bir eğitime başlayan çocukların mutlaka bir göz hekime götürülerek muayene ettirilmesi gerekmektedir.
Optisyenlik müesseselerimizde sık sık velilere ” çocuğun görmesinde problem olduğunu nasıl fark ettiniz ” sorusunu sorduğumuzda gelen cevaplar ”tahtayı göremiyormuş” oluyor. İlla çocuktan bir şikayet beklemek oldukça yanlış. Şikayetini korktuğu vb. durumlardan etkilenerek dile getirmeyen çocukların ilerisi için daha büyük sorunlara sebep olabileceğini unutmamalıyız.
Özellikle göz tembelliği başta olmak üzere birçok göz probleminde erken teşhis önemlidir. Aslında sadece okula başlayanların değil 3-4 yaş arası bütün çocukların göz muayenesi şarttır. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları ve çocukların göz muayenelerini ertelememeleri gerekir.
Görme problemi yaşayan öğrenci eğitim hayatında başarısız olacağı gibi kendine olan güveni de azalacaktır. Bu yüzden ailelerin kesinlikle ve mümkün olduğunca düzenli olarak çocuklarını göz muayenesi ettirmeleri gerekir.”dedi.
Haber Özge Beker.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

İYİ SEÇİM İLETİŞİM MERKEZİ AÇILIYOR

Çarşamba günü Saat 11:00’da İyi Parti Seçim irtibat bürosu açılıyor. İyi Parti Sarıkaya Belediye Başkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.