Anasayfa / Güncel / GÜNLÜK ALIM 3 BİN TON

GÜNLÜK ALIM 3 BİN TON

Sarıkaya Kaymakamı Selami Işık ve Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör’ün yoğun gayretleri sonuç verdi.
Şeker Pancarı alımları günlük 105 araç ve ortalama 3 bin ton’a çıkarıldı.

Pancar Çiftçisinin hali perişan adlı bir kaç haber yapmıştık. Bu haberlerimiz ve Sarıkaya Ziraat Odası başkanı Şevki Güngör’ün yoğun gayretleri sonunda meyvesini verdi. Sarıkaya Kaymakamı Selami Işık’ta pancar hasadı yapan Çiftçilerle konuşup sorunları ilk ağızdan dinleyince Türkiye Şeker ve Yozgat Şeker Fabrikası yöneticileri ilçemize gelerek Sarıkaya Ziraat Odasında bir toplantı yaptılar.
Toplantıyı Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör ev sahipliği yaparken Sarıkaya Kaymakamı Selami Işık, Türkiye Şeker Genel Müdürlüğünden Grup Müdürü Fatih Demirel, Yozgat Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Oktay Demirkan toplantıya katıldı. Başkan Güngör; Sarıkaya Çiftçilerinin sorunlarını dile getirdi. Güngör konuşmasında; Sarıkayalı Pancar çiftçileri halen sıkıntıda. Pancarları tarlada kalan Sarıkaya Pancar çiftçileri Yozgat Şeker Fabrikasının pancarlarını almakta yetersiz kaldığını belirtti. Aralık ayına girmişiz 60.000 ton pancarımız tarlada bekliyor. 15 gün önce de günlük 90 kamyon pancar veriyorduk, bu gün halen 90 kamyon. Günlük 220 ton ile bu mahsül bitmez. Kış geldi çiftçi perişan olacak, maliyeti 4’e katlanacak . dedi.
Güngör Sizler; Devleti yönetenleri yanıltarak, başka illerden gelen pancarı direk imalata değil sahaya alıyoruz diyorsunuz. Saha var ise bizim pancarımızıda alın. Bizim pancarımız saha da yer yok mu. Bizim çiftçimiz tarlada soğukta, çamurda perişan oluyor.
Fabrika yöneticilerine hitaben, “bu duruma Sarıkaya dan başka itiraz eden, başka yer yok diyorsunuz. Doğrudur çünkü Sarıkayamızın pancarı merkez dahil 6 ilçenin pancarına eşit, 4 ilçenin toplam pancarı kadar. Bizim tarlada bekleyen pancarımız var! Diğer ilçelerin ürettiği pancarın %90’ı alınmışken Sarıkaya’nın ancak %60 alınmış, %40’ı tarlada bekliyor. Günlük alımlarınızı artırın. Fabrikanız vardiyalı çalışmaya geçsin. Ya da pancarlarımızı alın sahada deponuzda beklesin. Pancar güneşi yedikçe fire veriyor. Bu çiftçi zaten zor şartlarda hasat yapıyor. Pandemi döneminde perişan olan Pancar çiftçisini bir de siz mağdur etmeyin. Pancar tarlada bekledikçe fire veriyor. Pancar fire verdikçe çiftçi mağdur oluyor. Bu konuya bir çözüm bulun.”dedi.
Yozgat Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Oktay Demirkan yaptığı açıklamada ; bu mağduriyetin giderileceğini belirterek günlük alımın 105 araca çıkarıldığını, bunun da günlük 3 bin ton olacağını sözlerine ekledi. Türkiye Şeker Genel Müdürlüğünden Grup Müdürü Fatih Demirel ise daha diğer ilçelerin pancarları bitmedi. Diğer ilçelerin pancarları da bittikten sonra Sarıkayanın pancarının alım işi daha da hızlanacak ve en kısa sürede pancar yollamalarının bitirileceğini sözlerine ekledi. Sarıkaya Kaymakamı Selami ışık ise Sarıkaya Çiftçisinin bir an önce kar’a kalmadan pancarlarının alınmasının bitirilmesini isteyerek daha verimli bir çalışma sistemine geçilmesi gerektiğini bildirdi.
Sarıkaya ziraat odası başkanı Şevki Güngör son olarak; Sarıkaya da ki kantarlar şu an aktif çalışıyor. Çiftçilerimizin pancarlarını kantarlara götürmesi daha isabetli olur. diyerek, şöyle devam etti “Bu zorlu süreçte bizleri yalnız bırakmayan ve her konuda destek olan Sayın Kaymakamımız Selami Işık’a çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.