Anasayfa / Güncel / HAFTA SONU EVDE KALDIK

HAFTA SONU EVDE KALDIK

Çiçek market işletmecisi Mustafa Uçaral; “Keşke bizde iş yerimizi açmasaydık, yaptığımız satış yaktığımız doğalgazı bile karşılamadı.”ded.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele tedbirleri kapsamında, Türkiye genelinde 11 Aralık Saat 21:00 ve 14 Aralık Pazartesi saat 05.00’te sona erecek sokağa çıkma kısıtlaması yapıldı.
İçişleri Bakanlığı’nın yayımlanan genelgesinde, hafta içi 21.00-05.00 saatlerinde, hafta sonları için cuma günü saat 21.00’den pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtildi.
Buna göre, alınan yeni önlemler doğrultusunda hafta sonu için uygulanacak ikinci sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başladı. Kısıtlama, 14 Aralık Pazartesi günü saat 05.00’te sona erdi.
Sokağa çıkma kısıtlamaları, yeni bir karar alınıncaya kadar ilerleyen hafta içi ve hafta sonlarında da uygulanmaya devam edilecek.
MARKETLER 10.00-17.00 SAATLERİNDE AÇIK OLACAK
Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatlerinde faaliyet gösterebilecek.
Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çevrim içi sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.
Cumartesi ve pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.
Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçları ile ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarını karşılamak için araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi ve fırına gidip gelebilecek.
Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak.
Lokanta, restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri, cumartesi ve pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerini sürdürebilecekler. Denildi.
Tüm Türkiye de olduğu gibi ilçemizde de iki haftadır hafta sonlar sokağa çıkma yasağı yapılıyor. Bizde hafta sonu sokağın nabzını tuttuk. İlçemizde hafta sonları sokağa çıkma yasağının olduğu zaman vatandaşlar kısıtlama olmadan market ve ekmek ihtiyaçlarını alabilmek için yürüme mesafesindeki bakkal ve fırınlardan ekmek aldı. İlçemizde marketçilik işi ile uğraşan Doğan Market işletmecisi Ahmet Aslana sorduk, hafta sonları sokağa çıkma yasağında işleriniz nasıldı. Ahmet Arsalan; “Hafta sonları sokağa çıkma yasağı olduğu zaman biz iş yerimizi açtık. Vatandaşlar acil ihtiyaçlarını alsın diye. Fakat vatandaşlar Cuma günü itibariyle bütün ihtiyaçlarını almışlar. Bize sadece sigara almak için geliyorlar. Karşımızda fırın olduğu için ekmek te satmıyoruz. Bazı vatandaşlar karşıdaki fırınlardan ekmeklerini aldıktan sonra bize gelip kahvaltılıklarını alıyor. Taze peynir zeytin sucuk gibi ihtiyaçlarını temin ediyorlar. Bu günümüze de şükür.” dedi. Diğer bir market işletmecimiz ise Çiçek Market Sahibi Mustafa Uçaral. Mustafa Uçaral biraz dertli. Gazetemize yaptığı açıklamada; “Keşke bize de sokağa çıkma yasağı olsaydı, vatandaşlar Cuma günü bütün ihtiyaçlarını almışlar. Bize sadece sigara almak için geliyorlar. Cumartesi günü 150 lira ile dükkan kapattık. Bu para yaktığımız doğalgazın masrafını bile karşılamaz. Pandemiden dolayı işler zaten kötü. Gıda sektörü canlı ama yinede işler geçen yıla nazaran oldukça düşük. Bazı aylarda sigorta, işçi, kira giderlerimizi bile çıkaramıyoruz. Durum gerçekten kötü Allah yardım etsin.”dedi. Pandemi dolayısı ile kafeler kapalı kahvehanelerde kapalı. İlçemizde bir çok kafe iş yapıyordu. Kafe kültürü çok gelişmişti. Pandemi dolayısıyla kafeler kapandı. Bir çok kafe işletmecisinin işi yok. Gazetemizi arayan bazı kafe işletmecileri devletten yardım istiyor. Kapalı oldukları süre içerisinde vergi, sigorta, kira giderlerine yardım isteyen kafe işletmecileri zor durumda olduklarını dile getirdiler.
Haber: M.Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ARKADAŞLARI METE’Yİ ASKERE UĞURLADI

Ülkemizin gençleri yaşları geldiği zaman vatani görevini yapmak için askere büyük bir heves ve şevk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.