Anasayfa / Güncel / HALKIMIZ KAVGA ve ÇEKİŞME DEĞİL SORUNLARA ÇÖZÜM BEKLİYOR!

HALKIMIZ KAVGA ve ÇEKİŞME DEĞİL SORUNLARA ÇÖZÜM BEKLİYOR!

 

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, halkın artık kapsamlı bir çözüm beklediğini ve siyasetin kutuplaştırıcı dilden uzaklaşması gerektiğini söyledi.

Salgın günlerinde vatandaşa kesilen yüksek faturaları ve dağıtım bedellerini eleştiren Keven, bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“Korona salgını sonrası faturaların yüzde 50 daha fazla geldiği görülmekte. Milletçe birbirimize kenetlendiğimiz bir dönemde faturalar bu şekilde yüksek miktarlarda gönderilerek vatandaşın huzursuz edilmesi kabul edilemez.Örneğin 100 lira civarı gelen elektrik faturasının 150 lira olması gibi. Ve bu 150 liranın 48 lirası yani üçte biri şirketlerin cebine giden dağıtım bedeli! Vergileri de toplayınca fatura miktarı tüketimin iki katına ulaşmaktadır. Bunun Türkçesi “soygun”dur.Halkın zor zamanlarda olduğu bir dönemde dağıtım bedellerinde indirim yapılmalıdır. Dağıtım şirketlerine ödenen bu miktar kabul edilemez.Faturalarda ki yüzde 18’lik KDV oranında indirim yapılmalıdır.”

İşyeri kapanan esnafın oyalandığını belirten Keven,esnafların, çiftçilerin ve işinden olan çalışanların destek beklediğini ve acil kira desteği verilmesi gerektiğini söyledi.

“İşyeri kapanan esnaf, lokanta, berber, kuaför, kafe ve kahvehaneler, spor salonları, etüt merkezleri, sürücü kursları ve işyerini açsa bile siftah yapamayan yüz binlerce esnaf kapsamlı bir destek paketi talep ediyor. Kredilerde ki faizlerin kaldırılmasını talep ediyor. Sicil affı istiyor. Faizsiz, koşulsuz, 2 yıl ödemesiz kredi istiyor. Aksi hâlde iflasların önü alınamayacak ve bu insanlar aileleriyle birlikte, çalışanlarıyla birlikte mağdur olacaklardır.Esnafımızın ve işinden gelirinden olan yurttaşların en azından 3 aylık faturası silinmelidir.Kiralarının yarısı hibe olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.Saraya günlük dört buçuk milyon lira harcanırken işçilerin günlük 39 lira işsizlik parasıyla yaşamaya terk edilmeleri vicdansızlıktır.”

Bu yardımlar için gereken kaynağı da açıklayan Ali Keven, ‘gerekirse milletvekili maaşları ve saray bürokratlarının maaşları düşürülsün’ dedi.

“Bunlara kaynak oluşturmak için acil olmayan işler ertelenmeli ve lüks makam araçları gibi, yüksek bedellerle kiralanmış kamu binalarının kiraları gibi masraflar kısılmalıdır. Toplumda huzursuzluğa yol açan lüks ve şatafata son verilmelidir. Gerekirse milletvekili maaşları da düşürülmelidir, sarayda çifte maaşlar alan bürokratların, kurul üyelerinin maaşları da düşürülmelidir.Otoyol ve köprülere ödenen geçmeyen araçların garantileri için 2020 yılında yapılacak toplam 20 milyar liralık ödeme askıya alınmalıdır.”

Ali Keven, halkın kavga ve çekişme değil sorunlarına çözüm beklediğini söyleyerek kutuplaştırma siyasetine son verilmesini istedi.

“Halkımız; bozulan ekonomisine çare bekliyor.Halkımız; faturalarına, kiralarına, çeklerine, senetlerine kapsamlı gerçek bir çözüm bekliyor.Halkımız; ABD’ye değil kendisine yardım bekliyor.Halkımız; siyasetçilerin bu sorunları örtbas etmek için ekranlarda hakaret etmesini, halkın birbirine düşman edilmesini, oy verdiği belediye başkanlarının şeytanlaştırılmasını beklemiyor.Dayanışmanın ve beraberliğimizin artması gereken bu dönemde halkımız birbirine kenetlenirken siyasetin dili kutuplaştırıcı değil birleştirici olmalıdır. Buna en çok sorumluluk koltuğunda oturanlar dikkat etmelidir. Halkın sorunlarını çözmeyen bu anlamsız kör dövüşü artık bir kenara bırakılmalıdır. Sürekli birilerini hedef gösterip düşman yaratmaktan vaz geçilmelidir. Etik olmayan karalama kampanyalarına, medya manipülasyonlarına, kin ve nefreti körükleyen söylemlere bir son verilmelidir. Halkı birbirine düşman hâle getirmeye çalışan trol sosyal medya hesapları kapatılmalıdır.İktidara oy veren, muhalefete oy veren kim olursa olsun herkes artık aynaya bakıp düşünmeli ve bunun muhasebesini yapmalıdır. Bu kutuplaşmanın kimseye faydası yok!”

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir