Anasayfa / Güncel / Yeni normalleşme süreci başladı

Yeni normalleşme süreci başladı

Ülkemizde Pazartesi gününden itibaren Corona virüs salgınıyla mücadele ‘yerinde karar’ olarak adlandırılan kademeli normalleşme dönemi başladı. Yerinde karar döneminde alınacak kararlar, vaka sayıları, aşı yapılan kişi sayısı ve hastanelerin doluluk oranlarına göre, illere özgü normalleşme adımları atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek kademeli normalleşme için alınan önlemleri açıkladı.

Kabinenin aldığı karara göre, Koronavirüs haritasında sarı renkte ve Orta riskli iller arasında bulunan Yozgat’ta Salı gününden itibaren ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim ve öğretim faaliyetlerine başladı. Restoran, lokanta ve kafeler % 50 kapasiteyle çalışabilecek. Yeni uygulama ile Yozgat’ta gündüzleri sokağa çıkma yasağı tamamen kaldırıldı. Ancak tüm ülke genelinde akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması devam edecek . Bu arada 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması da kaldırılmış olacak.

İşte, Türkiye’nin salgınla mücadelede aldığı 1 Mart normalleşme kararlarının önemli maddeleri :

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Düşük ve Yozgat’ın dahil olduğu orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başladı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacak

RESTORAN VE KAFELER

Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.65 yaş üstü ve 20 yaş altı kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde kaldırıldı.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek. (Alparslan Doğan)

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir