Anasayfa / Sarıkaya / 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı Düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı Düzenlendi.

Sarıkaya Şehit Aileleri ve Gaziler derneği tarafından Sarıkaya Kaymakamlığının sponsorluğunda hazırlanan 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler günü programı düzenlendi.
Programa İlçe Kaymakamı Yasin Özcan, Garnizon Komutanı J. Ütteğmen. Adem Yeleğen, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Cumhuriyet Savcısı Musa Erdem Altınhalka, Siyasi parti temsilcileri, şehit yakınları ve gaziler ve vatandaşlar katıldı.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Devamında ise Merkez Camii hocalarından Nizam Oğuz hoca Kuran’ı Kerim tilaveti yaptı. Daha Sonra kürsüye Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Yakup Ergen geldi. Yakup Ergen konuşmasında ilk olarak tüm katılımcılara bu özel günde kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti.
Başkan Yakup Ergen konuşmasında “Çanakkale Zaferinin o imkânsızı başarmanın bizlere verdiği gurur ve Mehmetçiğin şanlı mücadelesinden bahsetti ve günümüzde de bu eşsiz zaferin yeni nesillere çok iyi anlatılması öğretilmesi gerektiğini vurguladı.”
Gecede daha sonra ilçe Kaymakamı Yasin Özcan kürsüye gelerek bir konuşmada şunları söyledi; “Bugün Türk tarihinin her döneminde bizlere sonsuza kadar yaşayacağımız özgür ve bağımsız yurt armağan etmek amacıyla gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla andığımız bir gündür. Uğrunda büyük bedeller ödenen aziz vatanımızın şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere kutsal bir emanetidir. Canı pahasına mücadele ederek bu toprakları vatan yapan isimli isimsiz kahramanlarımız ebedi varlığımızın teminatıdır. İnsanüstü bir mücadele sonucu gerek deniz gerek se kara savaşların da elde edilen zaferler milletimizin gerçek kudretinin yeteneğinin manevi gücünün bağlamanın yanı sıra bağımsızlığın onurunu vatanını ve bayrağını korumak için neler yapabileceğini bütün cihana bir kez daha göstermiştir. Dönemin şartları düşünüldüğünde adeta imkânsızın başarıldığı Çanakkale deniz zaferi de aziz milletimizin birlik ve beraberlik ruhuyla yazdığı bir destandır. Çanakkale zaferi sonuçları itibarıyla dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktasıdır. Milletimizin imkânsızlıkları ve olumsuzlukları da yenecek derecede ki vatan sevgisi Çanakkale geçilmez dedirtmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Şehitleri anma günü ve Çanakkale deniz zaferinin 101 ci yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Daha sonra Sivas 4 Eylül TV program yapımcısı Aziz Mahmut Şahin gecenin anlam ve önemini anlatan Çanakkale’yi anlamak ile ilgili slâyt gösterisi sundu.
Gecenin sonunda Sarıkaya Kaymakamlığı sponsorluğun da alınan hediyeler de Şehit aileleri ve gazilerimize yine protokol üyeleri ilçe Kaymakamı Yasin Özcan, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Cumhuriyet Savcısı Musa Erdem Altınhalka ve Garnizon Komutanı J. Ütteğmen. Adem Yeleğen tarafından verildi.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ANNELER GÜNÜ PROGRAMI
COŞKULU BİR ŞEKİLDE YAPILDI

Sarıkaya Belediyesi geçtiğimiz hafta Cuma günü Sarızeybek Kültür Merkezi’nde Anneler Günü programı düzenledi. Düzenlenen program …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.